Merck získal svoj prvý patent na CRISPR od Austrálskeho patentového úradu
- Patent pokrýva úspešnú integráciu externých sekvencií DNA do chromozómu eukaryotických buniek s použitím CRISPR
- Podobné patentové konania prebiehajú aj v ostatných krajinách; očakáva sa priaznivý výsledok
DARMSTADT, Nemecko, 14. júna 2017 /PRNewswire/ -- Merck, popredná vedecká a technologická spoločnosť, dnes oznámila, že jej Austrálsky patentový úrad udelil patent na použitie CRISPR (segmenty nahromadených pravidelne rozmiestnených krátkych palindromických repetícií) v rámci genomickej integračnej metódy pre eukaryotické bunky.
Ide o prvý patent, ktorý spoločnosť Merck, líder v oblasti úpravy genómu, získala na technológiu CRISPR. Tento patent pokrýva chromozomálnu integráciu alebo rezanie chromozomálnej sekvencie eukaryotických buniek (ako sú cicavčie a rastlinné bunky) a inzerciu externej alebo donorskej DNA sekvencie do týchto buniek pomocou CRISPR.
„Spoločnosť Merck vyvinula neuveriteľný nástroj, ktorý umožňuje vedcom nájsť nové spôsoby liečby a liečiť ochorenia, pre ktoré existujú obmedzené možnosti vrátane rakoviny, zriedkavých ochorení a chronických ochorení ako je diabetes," povedal Udit Batra, člen predstavenstva firmy Merck a generálny riaditeľ pobočky biologických vied. „Tento patent dáva punc našim skúsenostiam v oblasti technológie CRISPR a obrovskému množstvo poznatkov, ktoré chceme rozširovať."
Spoločnosť Merck má podané patenty na svoje metódy vkladania CRISPR v Brazílii, Kanade, Číne, Európe, Indii, Izraeli, Japonsku, Singapure, Južnej Kórei a USA.
CRISPR technológia na úpravu genómu, ktorá umožňuje presnú modifikáciu chromozómov v živých bunkách, pokročila v možnostiach liečby pre niektoré z najťažších ochorení, ktorým dnes čelí. Aplikácie CRISPR sú ďalekosiahle, od identifikácie génov spojených s rakovinou a zriedkavými chorobami až po reverziu mutácií, ktoré spôsobujú slepotu.
Merck má štrnásťročnú históriu v oblasti úpravy genómu. Bola to prvá spoločnosť, ktorá ponúkla vlastné biomolekuly pre úpravu genómu na celom svete (intranóny skupiny II riadené TargeTron™ RNA a nukleázy zinkových prstov CompoZr™), ktoré viedli k prijatiu týchto techník výskumníkmi po celom svete. Spoločnosť Merck bola tiež prvou, ktorá vyrobila zoskupené knižnice CRISPR pokrývajúce celý ľudský genóm, urýchľujúc liečbu ochorení tým, že umožňuje vedcom preskúmať ďalšie otázky týkajúce sa základných príčin.
S technológiou genómovej integrácie CRISPR od spoločnosti Merck môžu vedci nahradiť mutáciu spojenú s ochorením prospešnou alebo funkčnou sekvenciou, čo je metóda dôležitá pre tvorbu modelov chorôb a génovú terapiu. Vedci môžu okrem toho použiť túto metódu aj na vkladanie transgénov, ktoré označujú endogénne proteíny na vizuálne sledovanie v bunkách.
V máji 2017spoločnosť Merck oznámila, že vyvinula alternatívnu metódu CRISPR na úpravu genómu nazvanú proxy-CRISPR. Na rozdiel od iných systémov technológia Merck proxy-CRISPR môže zasahovať aj do predtým nedosiahnuteľných lokaliít buniek, čím sa CRISPR stane efektívnejším, flexibilnejším a špecifickým a poskytne výskumníkom viac experimentálnych možností. Spoločnosť Merck podala niekoľko patentových žiadostí na svoju technológiu proxy-CRISPR a tieto sú len posledné z viacerých patentov na technológiu CRISPR, ktoré spoločnosť podala od roku 2012.
Okrem základného výskumu na úpravu génov spoločnosť Merck podporuje vývoj liekov na báze génov a buniek a vyrába vírusové vektory. V roku 2016 spoločnosť Merck spustila iniciatívu zameranú na úpravu genómu zameranú na podporu výskumu nových spôsobov - od úpravy genómu až po výrobu v rámci génovej medicíny - prostredníctvom špecializovaného tímu a vylepšených zdrojov, čo znamená ďalší pokrok spoločnosti v tejto oblasti.
Všetky správy spoločnosti Merck sú distribuované e-mailom a súčasne sú k dispozícii na webových stránkach spoločnosti Merck. Prejdite na adresu www.merckgroup.com/subscribe, ak sa chcete zaregistrovať online, zmeniť svoj výber alebo prerušiť túto službu.
About Merck
Merck je popredná vedecká a technologická spoločnosť v oblasti zdravotníctva, biologických vied a výkonných materiálov. Približne 50 000 zamestnancov Mercku pracuje s cieľom vyvinúť technológie, ktoré zlepšia a podporia kvalitu života - od biofarmaceutickej terapie, liečby rakoviny či roztrúsenej sklerózy až po najmodernejšie systémy vedeckého výskumu a výroby, tekuté kryštály pre smartfóny a LCD televízory. V roku 2016 spoločnosť Merck dosiahla tržby vo výške 15 miliárd EUR v 66krajinách.
Merck je najstaršou farmaceutickou a chemickou spoločnosťou založenou už v roku 1668. Rodina zakladateľov stále vlastní majoritný podiel v korporátnej skupine. Merck je tiež držiteľom globálnych práv na názov a značku Merck. Jedinou výnimkou je Kanada a Spojené štáty, kde firma pôsobí pod značkou EMD Serono, EMD Millipore a EMD Performance Materials.
Foto - https://mma.prnewswire.com/media/522938/Merck_CRISPR_Patent.jpg
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article