Kanadský patentový úrad udelí patent spoločnosti Merck na technológiu CRISPR
- Patent sa vzťahuje na úspešnú integráciu externej sekvencie DNA do chromozómu eukaryotických buniek s použitím technológie CRISPR
- Prvý schválený patent technológie CRISPR od spoločnosti Merck v Severnej Amerike
- Pridružené patentové prihlášky boli predložené aj Európskemu a Austrálskemu patentovému úradu; podobné konania o patentovej prihláške prebiehajú aj v iných krajinách
DARMSTADT, Nemecko, 24. októbra 2017 /PRNewswire/ -- Merck, popredná vedecká a technologická spoločnosť, dnes oznámila, že Kanadský patentový úrad vydal „oznámenie o schválení" spoločnosti Merck na základe jej patentovej prihlášky vzťahujúcej sa na technológiu CRISPR využívanej v rámci metódy genómovej integrácie do eukaryotických buniek.
Foto - http://mma.prnewswire.com/media/588309/Merck_Canadian_Patent_Office.jpg
„Portfólio patentov nám naďalej rastie na celom svete a rozširuje mieru ochrany našej jedinečnej technológie CRISPR na základe spolupráce s globálnou vedeckou komunitou pri hľadaní nových liečebných postupov pre rôzne ochorenia," povedal Udit Batra, člen Výkonnej rady spoločnosti Merck a generálny riaditeľ odboru biologických vied. „Toto rozhodnutie kanadského patentového úradu je dôležitým potvrdením úlohy spoločnosti Merck pri zlepšovaní editácie genómu."
Spoločnosť Merck podala patentové prihlášky v súvislosti s metódou inzercie CRISPR v USA, Brazílii, Číne, Indii, Izraeli, Japonsku, Singapure a Južnej Kórei.
Nadchádzajúci kanadský patent s názvom "Modifikácia a regulácia GENÓMU založená na TECHNOLÓGII CRISPR" zahŕňa chromozomálnu integráciu alebo rezanie chromozomálnej sekvencie eukaryotických buniek (ako sú cicavčie a rastlinné bunky) a inzerciu externej alebo donorskej DNA sekvencie do týchto buniek použitím CRISPR. Vedci môžu nahradiť mutáciu spojenú s ochorením prospešnou alebo funkčnou sekvenciou, čo je metóda dôležitá pre vytváranie modelov chorôb a génovú terapiu. Okrem toho môžu vedci použiť metódu na vloženie transgénov, ktoré označujú endogénne proteíny na vizuálne sledovanie v bunkách.
Po oficiálnom udelení kanadský patent po prvýkrát rozšíri ochranu integračnej technológie CRISPR spoločnosti Merck do Severnej Ameriky, čím sa ďalej posilní jej patentové portfólio. Austrálsky patentový úrad udelil spoločnosti Merck svoj prvý patent na CRISPR v júni 2017, po ktorom nasledovalo udelenie európskeho patentu v septembri roku 2017.
CRISPR technológia na editáciu genómu, ktorá umožňuje presnú modifikáciu chromozómov v živých bunkách, pokročila v možnostiach liečby pre niektoré z najťažších zdravotných stavov, ktorým čelíme dnes. Aplikácie CRISPR sú ďalekosiahle, od identifikácie génov spojených s rakovinou a zriedkavými chorobami až po reverzné mutácie, ktoré spôsobujú slepotu.
S 12-ročnou históriou v oblasti genómovej editácie bol Merck prvou spoločnosťou, ktorá ponúkla vlastné biomolekuly pre celosvetovú úpravu genómu (intróny skupiny II s RNA TageTron™ a nukleázy so zinkovými prstami CompoZr™), ktoré viedli k prijatiu týchto techník výskumníkmi po celom svete. Spoločnosť Merck bola tiež prvou spoločnosťou, ktorá vyrábala zoskupené knižnice CRISPR pokrývajúce celý ľudský genóm, čím urýchľuje liečenie ochorení tým, že umožňuje vedcom preskúmať ďalšie otázky o prvotných príčinách.
V máji 2017 Merck ohlásil svoju alternatívnu metódu CRISPR na editáciu genómu nazvanú proxy-CRISPR. Na rozdiel od iných systémov technológia Merck proxy-CRISPR môže odstrániť predtým nedosiahnuteľné miesta genómu, čím sa CRISPR stane efektívnejším, flexibilnejším a špecifickým a poskytne výskumníkom viac experimentálnych možností. Spoločnosť Merck podala niekoľko patentových prihlášok na svoju technológiu proxy-CRISPR predstavujúcich najnovšie patentové portfólio súvisiace s CRISPR, ktoré spoločnosť buduje od roku 2012.
Merck si uvedomuje potenciálne prínosy vykonávania adekvátne vymedzeného výskumu editácie genómu a jeho prelomových terapeutických možností. Spoločnosť Merck preto podporuje výskum editácie genómu s prísnym dodržiavaním etických a právnych noriem. Spoločnosť založila Poradný výbor spoločnosti Merck pre bioetiku, ktorý poskytuje poradenstvo pre výskum, do ktorého sa spoločnosť Merck zapojila, vrátane výskumu editácie genómu alebo jeho využitia.
Všetky tlačové správy spoločnosti Merck sú distribuované cez email v čase, kedy sa objavia na webovej stránke spoločnosti Merck. Ak sa chcete registrovať online, navštívte www.merckgroup.com/subscribe, zmeňte voľbu alebo ukončite túto službu.
O spoločnosti Merck
Merck je popredná vedecká a technologická spoločnosť vyrábajúca inovatívne high-tech produkty najvyššej kvality v oblasti zdravotníctva, biologických vied a výkonných materiálov. Približne 50 000 zamestnancov Mercku pracuje s cieľom vyvinúť technológie, ktoré zlepšia a podporia kvalitu života - od biofarmaceutickej terapie, liečby rakoviny či roztrúsenej sklerózy až po najmodernejšie systémy vedeckého výskumu a výroby, tekuté kryštály pre smartfóny a LCD televízory. V roku 2016 spoločnosť Merck dosiahla tržby vo výške 15 miliárd EUR v 66 krajinách.
Merck je najstaršou farmaceutickou a chemickou spoločnosťou založenou už v roku 1668. Rodina zakladateľov stále vlastní majoritný podiel v korporátnej skupine. Merck je tiež držiteľom globálnych práv na názov a značku „Merck". Jedinou výnimkou je Kanada a Spojené štáty, kde firma pôsobí pod značkou EMD Serono, MilliporeSigma a EMD Performance Materials.
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article