Indeks trwałości mediów IREX: tendencyjny przekaz i autocenzura zmorą mediów w Europie Wschodniej
WASZYNGTON, 27 kwietnia 2016 r. /PRNewswire / -- Na zapytanie, jak media służą ich potrzebom, dla Gruzinów, Mołdawian i Ukraińców znaczącym problemem okazał się zbyt niski poziom, upolitycznienie i dążenie do sensacji. Indeks trwałości mediów 2016 (MSI) IREX dla Europy i Eurazji opiera się na najnowszych spostrzeżeniach konsumentów wraz z opiniami profesjonalistów z mediów. Serwis http://www.irex.org/msi udostępnił pełny tekst raportu.
Logo - http://photos.prnewswire.com/prnh/20160426/360007LOGO
Uczestnik gruzińskiej ankiety wypowiedział się następująco: „Przekaz tendencyjny to nieprzyjemna prawda naszego systemu mediów." Dodał, że powszechnie wiadomo, iż „wszystkie źródła medialne reprezentują interesy poszczególnych partii politycznych, ugrupowań lub samego rządu". Odnosząc się do jakości przekazu medialnego recenzent z Ukrainy powiedział: „Niestety nasza polityka państwowa, media, a nawet organizacje pozarządowe nie analizują rzeczywistych przyczyn. Społeczeństwo zajmuje się skutkami, nie analizując powodów."
IREX ocenia „zdrowie" branży medialnej w poszczególnych krajach z zastosowaniem pięciu kryteriów, uwzględniając środowisko prawne, jakość dziennikarstwa oraz praktyki zarządzania mediami. Pracownicy mediów z każdego kraju oceniają punktowo poszczególne kryteria, dodając opinie o jakości. Poszerzona metodyka na 2016 r., wstępnie zastosowana w Gruzji, Mołdawii i na Ukrainie poszerzyła zakres oceny w formie odrębnego zestawu pytań zadanych konsumentom mediów ukierunkowanych na ocenę tego, w jakim stopniu media służą ich potrzebom informacyjnym. Odpowiedzi wykazały istotną różnicę pomiędzy opiniami pracowników mediów a opiniami społeczeństwa obywatelskiego na temat mediów.
Podczas gdy wiele rządów nadal stosuje przeszkody wobec niezależnego dziennikarstwa, dziennikarze w krajach europejskich i eurazjatyckich w obliczu obniżających się dochodów z reklamy i sponsoringu, stosują autocenzurę w odniesieniu do krytycznych wypowiedzi na temat firm. Jeden z uczestników ankiety przeprowadzanej w Macedonii podkreślił: „Obecnie stało się trudniejszym opublikowanie czegokolwiek przeciwko firmie Telekom lub dostawcy prądu niż przeciwko rządowi." Uczestnicy z Albanii poinformowali, że międzynarodowy operator telefonii komórkowej nie zamieszcza swojej reklamy w gazecie Shquip ze względu na krytykę swoich usług.
Wśród krajów dających oznaki poprawy w środowisku medialnych wymieniono Ukrainę, Armenię i Kosowo. Wśród krajów, w których środowisko medialne uległo pogorszeniu, wymieniono Azerbejdżan, Białoruś i Kazachstan.
Amerykańska Agencja Rozwoju Międzynarodowego finansuje MSI w 21 krajach. MSI jest zaufanym przeglądem „zdrowia" mediów zagranicznych, dostarcza darczyńcom, obrońcom mediów, miejscowym pracownikom oraz naukowcom szczegółowe dane za okres 15 lat.
Jennifer Nevin Anderson, Dyrektor ds. komunikacji, IREX, +1 (202) 628-8188, [email protected], www.irex.org/msi
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article