Čína mapuje ekonomické plány pro rok 2025 a slibuje aktivnější makroekonomickou politiku - čínská televize CGTN
PEKING, 13. prosince 2024 /PRNewswire/ -- Od středy do čtvrtka se v Pekingu konala ostře sledovaná Ústřední ekonomická pracovní konference, na které čínští představitelé rozhodovali o prioritách pro hospodářskou práci v roce 2025.
Na výroční konferenci vystoupil se zásadním projevem generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Číny, čínský prezident a předseda Ústřední vojenské komise Si Ťin-pching.
Podle konference Čína navzdory „složité a vážné situaci sílících vnějších tlaků a rostoucích vnitřních obtíží" zajistila celkovou stabilitu a stálý pokrok ekonomiky a očekává se, že hlavní cíle a úkoly hospodářského a sociálního rozvoje v roce 2024 budou splněny.
Konference zdůraznila, že Čína musí přijmout aktivnější makropolitiku, rozšířit domácí poptávku a podpořit integrovaný rozvoj vědeckých a technologických inovací a rovněž průmyslových inovací, aby v roce 2025 odvedla dobrou práci v hospodářské oblasti.
Je třeba rovněž usilovat o zajištění stabilního rozvoje trhu s nemovitostmi a akciových trhů, ochranu před riziky a vnějšími otřesy v klíčových oblastech a jejich zmírnění a o stabilizaci očekávání a stimulaci vitality, aby se podpořilo trvalé hospodářské oživení, zaznělo na zasedání.
Od fiskální politiky k měnové politice
Podle jednání Čína také přijme „aktivnější" fiskální politiku, včetně zvýšení poměru deficitu a emise speciálních státních dluhopisů s ultra dlouhou splatností a speciálních dluhopisů místních vlád.
Poměr veřejného dluhu Číny k HDP činil na konci roku 2023 podle ministerstva financí 67,5 %. To je mnohem méně než průměr 118,2 % mezi členy skupiny G20 a 123,4 % u zemí G7, jak je odhaduje Mezinárodní měnový fond (MMF). Čínský fiskální deficit se dlouhodobě pohybuje pod 3 %, což je výrazně méně než u ostatních velkých ekonomik.
Díky nízkému poměru zadlužení vlády má čínský centrální rozpočet prostor pro větší půjčování a rozšiřování deficitu, uvedl v říjnu ministr financí Lan Fo-an.
Ústřední ekonomická pracovní konference uvedla, že Čína přijme „mírně uvolněnou" měnovou politiku a v případě potřeby sníží sazbu povinných minimálních rezerv a úrokové sazby, aby zajistila dostatečnou likviditu.
Jedná se o první přechod z „obezřetné" na „mírně uvolněnou" měnovou politiku země od roku 2011.
Od začátku roku 2024 Čínská lidová banka neboli centrální banka dvakrát snížila sazbu povinných minimálních rezerv pro finanční instituce, celkem o 1 procentní bod. Takto uvolnila přibližně 2 biliony jüanů (asi 274,8 miliard dolarů) dlouhodobé likvidity.
Od domácí poptávky k otevření
Ústřední konference o hospodářské práci uvedla priority hospodářské práce v roce 2025 v devíti aspektech, od stimulace spotřeby a rozvoje nových kvalitních výrobních sil až po prevenci a řešení rizik v klíčových oblastech, upevnění úspěchů v oblasti snižování chudoby a posílení ekologického rozvoje.
Na zasedání byla zdůrazněna potřeba razantně zvýšit spotřebu, zlepšit efektivitu investic a rozšířit domácí poptávku na všech frontách.
Čína zůstává jedním z největších trhů na světě. Podle údajů Národního statistického úřadu se od ledna do října letošního roku celkový maloobchodní prodej spotřebního zboží v Číně přiblížil 40 bilionům jüanů, zatímco celkem v loňském roce přesáhl 47 bilionů jüanů.
V březnu představený národní program zaměřený na podporu obchodu se spotřebním zbožím ukázal nevyužitý prostor čínské domácí poptávky. Do programu se zapojilo více než 30 milionů účastníků, kteří přispěli celkovým obratem přes 400 miliard jüanů.
Dvoudenní zasedání rovněž vyzvalo k většímu úsilí o další podporu otevírání na vysoké úrovni a zajištění stálého růstu zahraničního obchodu a zahraničních investic.
„Rozvoj Číny je otevřený a inkluzivní," prohlásil Si v Pekingu při setkání s vedoucími představiteli hlavních mezinárodních ekonomických organizací, včetně Mezinárodního měnového fondu (MMF), v úterý, den před zahájením výroční konference.
Čína zavede nové systémy pro otevřenou ekonomiku vyššího standardu, poskytne více příležitostí pro rozvoj ostatních zemí a bude se dělit se světem o větší rozvojové přínosy, řekl Si vedoucím představitelům ve Velkém sále lidu.
Od 1. prosince Čína poskytla nulové celní tarify pro 100 % celních položek všem nejméně rozvinutým zemím, s nimiž má diplomatické vztahy.
To pomůže většímu počtu výrobků z těchto zemí vstoupit na čínský trh, sdílet příležitosti a podpořit rozvoj, uvedl Liou Ta-liang, jeden činitel z čínské Generální správy cel.
Další informace naleznete kliknutím na adresu: https://news.cgtn.com/news/2024-12-13/China-maps-out-2025-economic-plans-vows-more-proactive-macro-policies-1zhpqUWwpkA/p.html.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article