Humanitárne krízy: Podľa správy Svetovej banky a organizácie CGAP môžu finančné služby zlepšiť odolnosť ľudí
WASHINGTON, 1. mája 2017 /PRNewswire/ -- Konzultačná skupina na pomoc chudobným (CGAP) a Trustový fond Svetovej banky na podporu budovania štátov a mieru (SPF) dnes zverejnili aktuálnu správu, ktorá zdôrazňuje dôležitosť kvalitných finančných služieb v obdobiach humanitárnych kríz. Také mimoriadne situácie ako je sýrska kríza, uvádzajú mnohé zraniteľné osoby do rizikovej situácie kdekoľvek na svete. Správa poskytuje konkrétne rady aktérom v oblasti rozvoja, vládnym a finančným organizáciám o tom, ako prepojiť krátkodobú humanitárnu pomoc s dlhodobou finančnou inklúziou.
UNHCR odhaduje, že od roku 2015 bol rekordný počet 65 miliónov ľudí násilne presídlených vplyvom vojny, konfliktu alebo prírodnej katastrofy. Zakiaľ čo povaha a výskyt týchto incidentov je rôzny, ich frekvencia, závažnosť a komplexnosť stále narastá. Rozvojové krajiny poskytujú azyl viac ako 90 percentám utečencov, čo znamená obrovskú záťaž na infraštruktúru krajiny, služby a trh. Humanitárne krízy znamenajú nepoznané výzvy pre oblasť rozvoja a finančnej inklúzie — prístup k finančným službám a ich využitie vo všetkých príjmových segmentoch spoločnosti — je jednou z možných zásadných príležitostí na podporu ľudí postihnutých týmito krízami.
Správa s názvom: „Úloha finančných služieb v humanitárnych krízach" zhŕňa empirické dôkazy a skúsenosti z praxe. Pre ľudí postihnutých krízou je schopnosť zvládať šoky obzvlášť dôležitá, najmä s ohľadom na skutočnosť, že sa pod vplyvom zraniteľného a nestáleho prostredia destabilizačný dopad takýchto situácií ešte znásobuje. Aj keď je počas krízových období vysoký dopyt po formálnych finančných službách, prístup k nim je obmedzený. Finančné služby pomáhajú osobám postihnutým krízou rôznymi spôsobmi:
- Poukázané peniaze pomáhajú zabezpečiť živobytie: V Keni používali ľudia služby mobilných peňazí M-Pesa na poukazovanie peňazí priateľom a rodinám v období násilností po voľbách v rokoch 2007 a 2008.
- Úspory zvyšujú odolnosť: Domácnosti so sporiacimi účtami sa rýchlejšie zotavili z tajfúnu Yolanda na Filipínach.
- Poistenie znižuje mieru zraniteľnosti: Poistení farmári v oblastiach náchylných na suchá v Senegali a Burkina Faso mali vyššie výnosy.
- Kupóny a hotovostné prevody majú multiplikačný hospodársky efekt: Digitálne prevody dokážu urýchliť doručenie a znížiť únik.
Napriek pozitívnemu vplyvu, ktorý môžu mať finančné služby na ľudí postihnutých krízou, stále existujú bariéry, ktoré je nutné prekonať. Medzi také patrí slabá alebo obmedzená finančná infraštruktúra nedostatočne pripravená na zvýšené objemy po kríze, slabé stratégie alebo regulačné rámce obmedzujúce schopnosť niektorých zainteresovaných strán ako sú operátori mobilných sietí, ponúknuť mobilné peniaze ako distribučný kanál pomoci a poskytovatelia finančných služieb, ktorí nemajú dostatočne robustné systémy riadenia rizika, aby vydržali tlak na likviditu a infraštruktúru, ktoré s krízovou situáciou často súvisia.
Mayada El-Zoghbiová, ktorá má na starosti vedenie, stratégie, výskum a rozvoj v organizácii CGAP, povedala: „Finančný systém má obrovský potenciál podnietiť pripravenosť a schopnosť reakcie. Ako komunita odborníkov a donorov sme len začali skúmať, čo môžeme urobiť, aby sme pomohli tým, ktorých sa kríza najviac dotýka. Dúfame, že táto správa pomôže odborníkom, donorom a tvorcom stratégií pri správnom rozhodovaní a nasmerovaní politiky."
Správa popisuje spôsoby, akými môžu donori a kľúčoví hráči využívať finančné služby ako nástroje na prípravu na krízové situácie a ich zvládanie začlenením cieľov finančnej inklúzie do programov humanitárnej pomoci.
Ceyla Pazarbasiogluová, riaditeľka pre globálne financie a trhy skupiny Svetovej banky, povedala: „Táto správa znamená výrazný príspevok, ktorý pomôže naštartovať globálnu diskusiu o stratégii a podnieti ďalší výskum, ktorý osvetlí úlohu finančných služieb pri zabezpečení živobytia pre osoby v čase krízy."
CGAP (the Consultative Group to Assist the Poor - Konzultačná skupina na pomoc chudobným) je globálnym partnerstvom 30 špičkových organizácií, ktoré presadzujú koncepciu finančnej inklúzie. CGAP rozvíja inovatívne riešenia pomocou praktického výskumu a aktívnej spolupráce s poskytovateľmi finančných služieb, tvorcami stratégií a financujúcimi organizáciami, ktoré umožňujú komplexné riešenia. CGAP sa nachádza pod jednou strechou so Svetovou bankou a jej práca spočíva v kombinácii pragmatického prístupu k zodpovednému rozvoju trhu a advokácie založenej na dôkazoch s cieľom zvýšiť dostupnosť finančných služieb, ktoré chudobní ľudia potrebujú na zvýšenie kvality života. Viac informácií nájdete na: www.cgap.org.
Trustový fond Svetovej banky na podporu budovania štátov a mieru vznikol v roku 2008 s cieľom financovať inovatívne prístupy k budovaniu štátu a mieru v regiónoch poznačených nestabilitou, konfliktom a násilím. Ide o najväčší globálny trust Svetovej banky podporený mnohými donormi. Viac informácií o ňom nájdete na: http://www.worldbank.org/en/programs/state-and-peace-building-fund
Logo - https://mma.prnewswire.com/media/506213/CGAP_Logo.jpg
Logo - https://mma.prnewswire.com/media/506195/SPF_World_Bank_Group_Logo.jpg
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article