Huawei a partneri oznamujú prvé potvrdené jaguáre v mexickej štátnej rezervácii Dzilam
Systém využívajúci umelú inteligenciu potvrdzuje najmenej päť jaguárov v štátnej rezervácii Dzilam
MEXICO CITY, 22. mája 2023 /PRNewswire/ -- Tím odborníkov na ochranu prírody oznámil, že v štátnej rezervácii Dzilam v Yucatáne, Mexiko, identifikovali aspoň päť jaguárov.
Tím s podporou cloudovej platformy a umelej inteligencie spoločnosti Huawei identifikoval v roku 2022 v rámci projektu Tech4Nature, ktorý spustila únia IUCN a Huawei v štátnej rezervácii Dzilam, dvoch dospelých samcov, jednu dospelú samicu a dve mláďatá.
Pred realizáciou projektu odborníci nevedeli, či je rezervácia domovom jaguárov, a ak áno, koľko ich bolo.
„Naším kľúčovým druhom je jaguár, pretože ak ho chránime, potom chránime všetko, čo ho obklopuje. To, čo robíme, je obrovský a priekopnícky krok pri rozhodovaní o ochrane a riešeniach týkajúcich sa prírody," povedala Regina Cervera, koordinátorka projektu inovačnej agentúry C Minds.
Projekt využíva infračervené kamery, zariadenia na monitorovanie zvuku, cloud a umelú inteligenciu na zhromažďovanie, monitorovanie a analýzu akustických a vizuálnych údajov, ktoré poskytujú základné pochopenie prítomnosti 25 druhov, z ktorých jedným je ohrozený severoamerický jaguár – kľúčový druh, ktorý indikuje zdravie celého ekosystému. Zozbierané údaje sa spracúvajú v platforme umelej inteligencie ModelArts spoločnosti Huawei a platforme umelej inteligencie Arbimon organizácie Rainforest Connection.
„Údaje musíme nahrať do platformy veľkých dát kvôli veľkému objemu informácií," povedal Joaquin Saldana, riaditeľ strategického marketingu spoločnosti Huawei v Latinskej Amerike. „Musíme ich spracovať vysokou rýchlosťou a pomocou umelej inteligencie. Potom môžeme začať chápať údaje a odhaľovať zvieratá, ktoré nás zaujímajú."
Medzi partnerov agentúry C Minds a Huawei Mexico patria Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN), Polytechnická univerzita v Yucatáne, organizácia Rainforest Connection, vládne orgány Yucatánu a skupiny miestnych komunít.
„Projekt Tech4Nature v Mexiku je úspešným príkladom toho, ako miestne komunity využívajú inovatívne technológie na ochranu biodiverzity," povedala Nadine Seleem, vedúca projektu Zelený zoznam IUCN.
Vďaka 30 000 obrázkom, 550 00 zvukovým nahrávkam a rozsiahlym videozáznamom, ktoré boli doteraz zhromaždené a analyzované, partneri Tech4Nature identifikovali 119 druhov. Patrí sem 88 vtákov, 22 cicavcov, päť plazov a štyri obojživelníky. Z nich je 34 druhov na červenom zozname ohrozených druhov IUCN.
Tieto údaje tiež poskytujú výskumníkom bohaté prehľady založené na údajoch s cieľom vypracovať ochranné opatrenia postavené na oveľa komplexnejšom pochopení ekosystému ako celku.
„Poznanie je mimoriadne cenné. A presne to teraz získavame vďaka monitorovaniu. Ak ich nevidíme, nevieme, že tam sú. Ak ľudia o týchto zvieratách nevedia, nemôžu nám pomôcť," povedala Sayda Rodriguez Gomez, tajomníčka pre trvalo udržateľný rozvoj Yucatánu.
Ochrana jaguára má pre okolité komunity veľký význam a ich zapojenie do projektu je rozhodujúce.
„Toto je teritórium jaguárov. Ak neochránime tento biotop, tieto jaguáre nájdeme len v knihách," povedal Juan Castillo, líder komunity v Dzilam de Bravo.
Mexické jaguáre sú ohrozené pytliactvom, odlesňovaním, úbytkom biotopov a zmenami klímy. Ekológovia odhadujú, že v divočine v Mexiku žije okolo 4 000 až 5 000 jaguárov, z ktorých viac ako polovica žije na Yucatánskom polostrove, čím sa táto oblasť stáva jednou z hlavných oblastí ochrany krajiny.
Tím v súčasnosti pracuje na vývoji algoritmov, ktoré dokážu identifikovať jednotlivé jaguáre, na základe ktorých možno veľkosť populácie presnejšie vypočítať.
5. júna, počas Svetového dňa životného prostredia, usporiada únia IUCN a Huawei tretí webinár v rámci projektu Tech4Nature s názvom „Inteligentnejšia ochrana biodiverzity". Na podujatí budú odborníci z vlády, zástupcovia ochranárov a technickí odborníci skúmať, ako môžu technológie urobiť ochranu prírody inteligentnejšou, a prezentovať súčasné inovácie a úspechy v tejto oblasti. Únia IUCN a Huawei predstavia aj dokument o inteligentných chránených oblastiach, ktorý môže pomôcť pri inteligentnejšej ochrane prírody.
O Tech4Nature
Spoločnosť Huawei a Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN) spoločne spustili v roku 2020 trojročné partnerstvo v rámci projektu Tech4Nature s cieľom zmerať účinnosť ochrany prírody pomocou digitálnych technológií v porovnaní so štandardom, Zeleným zoznamom IUCN. Projekt Tech4Nature patrí do iniciatívy digitálnej inklúzie a udržateľnosti TECH4ALL spoločnosti Huawei.
O TECH4ALL
TECH4ALL je dlhodobá iniciatíva a akčný plán spoločnosti Huawei v oblasti digitálneho začlenenia. Cieľom projektu TECH4ALL, ktorý je podporovaný inovatívnymi technológiami a partnerstvami, je pomôcť podporiť začlenenie a udržateľnosť v digitálnom svete.
Viac informácií nájdete na webovej lokalite Huawei TECH4ALL na adrese https://www.huawei.com/en/tech4all
Sledujte nás na Twitteri na https://twitter.com/HUAWEI_TECH4ALL
Foto – https://mma.prnewswire.com/media/2082136/With_Huawei_Cloud_artificial_intelligence_experts_identified_jaguars_a_nature.jpg
Foto – https://mma.prnewswire.com/media/2082137/The_team_integrated_continuous_monitoring_system_track_jaguars_prey.jpg
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article