Huawei i partnerzy potwierdzają obecność pierwszych jaguarów w Państwowym Rezerwacie Dzilam w Meksyku
System wyposażony w sztuczną inteligencję potwierdza obecność co najmniej pięciu jaguarów w Państwowym Rezerwacie Dzilam.
MEKSYK, 22 maja 2023 r. /PRNewswire/ -- Zespół ekspertów ochrony przyrody ogłosił, że zidentyfikowano co najmniej pięć jaguarów w Państwowym Rezerwacie Dzilam na Półwyspie Jukatan w Meksyku.
Wspierając się platformą chmurową Huawei i sztuczną inteligencją, zespół zidentyfikował dwa dorosłe samce, jedną dorosłą samicę i dwa młode osobniki w ramach projektu Tech4Nature realizowanego przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (International Union for Conservation of Nature - IUCN) i Huawei w Państwowym Rezerwacie Dzilam w 2022 r.
Przed rozpoczęciem projektu, eksperci nie wiedzieli, czy w rezerwacie żyją jaguary, a jeżeli tak, ile ich jest.
„Jaguar jest dla nas gatunkiem parasolowym, ponieważ jeżeli zdołamy go ochronić, ocalimy wszystko to, co jest wokół niego. Nasze działania stanowią znaczący i pionierski krok ku decyzjom dotyczącym ochrony przyrody i rozwiązaniom opartym na środowisku naturalnym" - powiedziała Regina Cervera, koordynatorka projektu z ramienia agencji innowacji C Minds.
W projekcie wykorzystano kamery na podczerwień, urządzenia do monitorowania audio oraz analizę danych dźwiękowych i obrazów, które zapewniają podstawowe zrozumienie obecności 25 gatunków, w tym zagrożonego jaguara północnoamerykańskiego - gatunku parasolowego, który jest wskaźnikiem kondycji całego ekosystemu. Zgromadzone dane są przetwarzane na platformie Huawei ModelArts AI i platformie Arbimon AI organizacji Rainforest Connection.
„Musimy zamieścić dane na platformie big data z powodu ogromnej liczby informacji - powiedział Joaquin Saldana, dyrektor ds. marketingu strategicznego w Huawei na region Ameryki Łacińskiej. - Konieczne jest ich szybkie przetwarzanie z zastosowaniem sztucznej inteligencji. Dopiero wtedy zaczniemy rozumieć te dane i wykryjemy obecność zwierząt, które nas interesują".
Oprócz C Minds i Huawei Mexico, partnerami projektu są również Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN), Politechnika Jukatanu, Rainforest Connection, władze stanu Jukatan i grupy reprezentujące lokalne społeczności.
„Projekt Tech4Nature w Meksyku jest przykładem, jak lokalne społeczności mogą pomyślnie wykorzystywać innowacyjne technologie na rzecz ochrony różnorodności biologicznej" - powiedziała Nadine Seleem, liderka projektu Zielonej Listy IUCN.
W oparciu o analizę 30 000 obrazów, 550 000 nagrań dźwiękowych i imponującej kolekcji nagrań wideo zgromadzonych do chwili obecnej, partnerzy Tech4Nature potwierdzili obecność 119 gatunków. Obejmują one 88 gatunków ptaków, pięć gatunków gadów i cztery gatunki płazów, z czego 34 znajdują się w czerwonej księdze zagrożonych gatunków IUCN.
Informacje te również zapewniają bogatą gamę opartych na danych analiz dla badaczy, którzy opracowują działania na rzecz ochrony przyrody w oparciu o dużo bardziej kompleksowe zrozumienie ekosystemu jako całości.
„Wiedza jest niezwykle cenna, a zapewnia nam ją właśnie monitoring, który prowadzimy. Jeśli ich nie widzimy, nie wiemy, że tam są. Jeśli ludzie nie mają wiedzy na temat tych zwierząt, nie będą nam w stanie pomóc" - powiedziała Sayda Rodriguez Gomez, sekretarz ds. zrównoważanego rozwoju Stanu Jukatan.
Ochrona jaguarów jest niezwykle ważna dla lokalnych społeczności i ich zaangażowanie w projekt jest kluczowe.
„To jest terytorium jaguara. Jeśli nie ochronimy tego siedliska, jaguary będą obecne tylko w książkach" - powiedział Juan Castillo, lider społeczności w Dzilam de Bravo.
Meksykańskie jaguary są zagrożone z powodu kłusownictwa, wylesiania, utraty siedlisk i zmian klimatycznych. Ekolodzy szacują, że w Meksyku żyje na wolności od 4 do 5 tys. jaguarów, z czego ponad połowa na Półwyspie Jukatan, co sprawia, że jest to jeden z najważniejszych obszarów ochrony w kraju.
Zespół obecnie zajmuje się opracowaniem algorytmu, który pomoże w identyfikacji poszczególnych osobników, co może posłużyć za podstawę dokładnego określenia liczebności populacji jaguarów.
Z okazji Światowego Dnia Środowiska dnia 5 czerwca, IUCN i Huawei zorganizują trzeci webinar Tech4Nature, którego tematem będzie „Inteligentniejsza ochrona różnorodności biologicznej". Podczas tego wydarzenia, przedstawiciele władz rządowych oraz eksperci ochrony środowiska i technologii omówią, w jaki sposób technologia może sprawić, że ochrona środowiska stanie się bardziej inteligentna oraz przedstawią aktualne innowacje i osiągnięcia w tym zakresie. IUCN i Huawei planują również publikację Białej Księgi obszarów inteligentnie chronionych [Smart Protected Areas], która będzie wsparciem dla inteligentniej ochrony przyrody.
Tech4Nature
Huawei i Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) wspólnie ustanowiły trzyletnie partnerstwo Tech4Nature w 2020 r. w celu pomiaru skuteczności ochrony przyrody z zastosowaniem technologii cyfrowych w porównaniu ze standardami Zielonej listy IUCN. Tech4Nature jest częścią inicjatywy firmy Huawei na rzecz włączenia cyfrowego i zrównoważonego rozwoju TECH4ALL.
TECH4ALL
TECH4ALL to plan działania i długoterminowa inicjatywa, którą firma Huawei zainicjowała w celu promowania włączenia cyfrowego. W oparciu o innowacyjne technologie i partnerstwa, TECH4ALL stworzono w celu wsparcia dla promowania braku wykluczenia i zrównoważonego rozwoju w cyfrowym świecie.
Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie Huawei TECH4ALL pod adresem https://www.huawei.com/en/tech4all oraz na portalu Twitter https://twitter.com/HUAWEI_TECH4ALL.
Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/2082136/With_Huawei_Cloud_artificial_intelligence_experts_identified_jaguars_a_nature.jpg
Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/2082137/The_team_integrated_continuous_monitoring_system_track_jaguars_prey.jpg
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article