Globálne časy: Kľúčová návšteva Si Ťin-pchinga v Strednej Ázii ukazuje strategickú víziu Číny a prinesie na samit SOŠ „nádeje, príležitosti a istotou"
PEKING, 19. septembra 2022 /PRNewswire/ -- Čínsky prezident Si Ťin-pching je od pandémie COVID-19 práve na svojej prvej zahraničnej návšteve v Strednej Ázii a zúčastňuje sa na samite Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SOŠ). Táto významná diplomatická činnosť pritiahla pozornosť na celom svete a spestrila kľúčové multilaterálne podujatie v Samarkande častými bilaterálnymi stretnutiami s vedúcimi predstaviteľmi ostatných členov ŠOS a kľúčovými partnermi na celom euroázijskom kontinente.
Do štvrtka sa už Si Ťin-pching, hlavy štátov a vedúci predstavitelia ďalších krajín stretli na svojom prebiehajúcom stretnutí vrátane ruského prezidenta Vladimira Putina, kazašského prezidenta Kassym-Jomarta Tokajeva, uzbeckého prezidenta Shavkata Mirziyoyeva, kirgizského prezidenta Sadyra Zhaparova, tadžického prezidenta Emomaliho Rahmona, turkménskeho prezidenta Serdara Berdimuhamedova, mongolského prezidenta Ukhnaa Khurelsukha, bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka a azerbajdžanského prezidenta Ilhama Alijeva. Regionálni partneri a kľúčoví členovia ŠOS vyjadrili podporu iniciatívam v oblasti globálneho rozvoja a bezpečnosti, ktoré navrhla Čína, a opätovne potvrdili podporu princípu jednej Číny.
Odborníci uviedli, že dôvodom, prečo si Čína vybrala Strednú Áziu za cieľ prvej zahraničnej návštevy svojho najvyššieho predstaviteľa od začiatku vypuknutia pandémie COVID-19, je to, že Čína prikladá väčší význam alebo dokonca uprednostňuje vzťahy so susednými a rozvojovými krajinami a multilaterálnymi alebo medzinárodnými organizáciami, ako je SOŠ.
Čína prostredníctvom štátnej diplomacie vynakladá veľké úsilie na lepšie vytváranie stabilného a spoľahlivého medzinárodného prostredia, ktoré bude slúžiť nielen jej vlastnému rozvoju, ale aj spoločnému mieru a prosperite regiónu a väčšine medzinárodného spoločenstva, uviedli analytici.
Obľúbenosť a šarm
Počas stretnutia s Putinom Si Ťin-pching povedal, že Čína je pripravená spolupracovať s Ruskom pri rozširovaní silnej vzájomnej podpory v otázkach týkajúcich sa ich príslušných hlavných záujmov. Čína je tiež ochotná prehĺbiť pragmatickú spoluprácu v takých oblastiach, ako je obchod, poľnohospodárstvo a prepojenie, dodal Si Ťin-pching.
Štvrtková osobná hlboká komunikácia medzi najvyššími predstaviteľmi Číny a Ruska – dvomi susednými veľmocami a kľúčovými členmi SOŠ s globálnym vplyvom – je dôležitá nielen pre stabilný rozvoj bilaterálnych vzťahov, ale je tiež veľkým prínosom pre regionálny mier a stabilitu, uviedli odborníci.
V roku 2013 Si Ťin-pching počas svojej návštevy Kazachstanu prvýkrát predstavil model hospodárskeho pásma hodvábnej cesty, ktoré je súčasťou iniciatívy Jedno pásmo, jedna cesta (BRI). Táto iniciatíva bola za posledných 10 rokov prínosom pre rozvoj mnohých krajín po celom svete. Tentoraz prinesie kľúčová diplomatická činnosť Si Ťin-pchinga v Strednej Ázii aj nový významný dlhodobý vplyv nielen v regióne, ale aj vo svete, povedali odborníci.
Deng Hao, generálny tajomník Čínskeho centra pre štúdie SOŠ, vo štvrtok pre Global Times povedal, že Čína a krajiny strednej Ázie sú priateľskými susedmi a blízkymi partnermi a situácia v regióne priamo ovplyvní stabilitu a rozvoj západného územia Číny, čo je dôležité aj pre energetickú bezpečnosť Číny a realizáciu Jedného pásma, jednej cesty. Takže Čína, ktorá si vybrala tento región pre prvú zahraničnú návštevu hlavy štátu od roku 2020, dokazuje, že Čína prikladá veľkú dôležitosť väzbám s regionálnymi partnermi, povedal Deng.
Od konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou a politických nepokojov v Kazachstane začiatkom tohto roka, sú mier a stabilita v regióne ohrozené, a konflikty medzi Azerbajdžanom a Arménskom v posledných rokoch tiež zvyšujú riziká a obavy v regióne. Pre Čínu ako veľkú mocnosť s pozoruhodnou národnou silou a ekonomickými schopnosťami je dôležité, aby zohrávala väčšiu úlohu pri podpore spolupráce a posilňovaní vzájomnej prepojenosti s cieľom lepšie prepojiť Východnú Áziu, Strednú Áziu, Európu, Stredný východ a Južnú Áziu, uviedli odborníci.
„Čínsky prezident je preto taký obľúbený v regióne a krajinách z iných regiónov, ktoré majú veľký záujem usilovať sa o členstvo alebo partnerstvo s SOŠ, lebo časté bilaterálne a multilaterálne stretnutia ukázali veľké čaro čínskej diplomacie hlavy štátu," poznamenal Deng.
Si Ťin-pching sa v Kazachstane aj Uzbekistane stretol s vrelou úctou a pohostinnosťou. V stredu popoludní Si Ťin-pching prevzal Rád zlatého orla alebo Rád „Altyn Qyran", ktorý nu udelil kazašský prezident Tokayev v prezidentskom paláci Ak Orda v Nur-Sultáne, informovala vládna agentúra Xinhua. Rád zlatého orla je najvyšším rádom, ktorý Kazachstan udeľuje jednotlivcom ako uznanie za významný prínos k národnému rozvoju Kazachstanu a priateľským vonkajším vzťahom.
Tokayev pred udelením rádu predniesol niekoľko slov. Podľa vládnej agentúry Xinhua poznamenal, že návšteva Si Ťin-pchinga je pre Kazachstan obrovskou cťou.
Si Ťin-pching predstavil veľké iniciatívy vrátane spolupráce Jedno pásmo, jedna cesta a budovania komunity so spoločnou budúcnosťou pre ľudstvo a významne prispel k budovaniu nového typu medzinárodných vzťahov, povedal Tokajev a dodal, že Globálna rozvojová iniciatíva a Globálna bezpečnostná iniciatíva, ktorú predložil Si Ťin-pching, majú osobitný strategický význam pri riešení rizík a výziev, ktorým čelí dnešný svet.
Vo štvrtok Si Ťin-pching prevzal z rúk uzbeckého prezidenta Mirzijojeva najvyššie ocenenie priateľstva - Rád priateľstva. Podľa China Central Television je to prvýkrát, čo bol rád udelený od svojho založenia v marci 2020.
Mirzijojev usporiadal v stredu večer na letisku veľkolepý uvítací ceremoniál pre Si Ťin-pchinga. Vo vánku vialo takmer sto národných vlajok Číny a Uzbekistanu. Sto metrov dlhý koberec lemovala statočná čestná stráž, informovala vládna agentúra Xinhua.
Hlava štátnej diplomacie
Samit ŠOS je dôležitým multilaterálnym medzinárodným podujatím, na ktorom sa najvyšší čínsky vodca zúčastní pred 20. národným kongresom Komunistickej strany Číny (KSČ) v októbri a samitom G20 koncom tohto roka.
Wang Yiwei, riaditeľ Inštitútu medzinárodných záležitostí na ľudovej univerzite Renmin University of China, vo štvrtok pre Global Times povedal, že SOŠ je nový typ medzinárodnej organizácie, ktorá presadzuje nové myšlienky a názory na bezpečnosť, rozvoj a medzinárodné vzťahy.
ŠOS zohráva kľúčovú úlohu pre členské štáty pri riešení problémov týkajúcich sa hraníc, pri spoločnom boji proti terorizmu, separatizmu a náboženskému extrémizmu, známemu aj ako „tri zlá", a pri posilňovaní hospodárskej spolupráce a vzájomnej prepojenosti. Takže ide o veľké verejné dobro pre medzinárodné spoločenstvo, ku ktorému Čína a ďalší zakladajúci členovia prispeli, povedal Wang.
„V súčasnosti svet stále čelí hrozbe starých myšlienok, ako je mentalita studenej vojny, konfrontácia medzi blokmi a oddelenie veľkých ekonomík, takže ŠOS ponúka významnú alternatívu k budúcemu medzinárodnému poriadku a väzbám medzi hlavnými mocnosťami," povedal Wang s tým, že je to tiež kľúčový dôvod, prečo si najvyšší čínsky predstaviteľ zvolil načasovanie summitu ŠOS na uskutočnenie svojej prvej zahraničnej návštevy od roku 2020.
Osobný samit umožňuje vedúcim predstaviteľom členských štátov viesť priamejšie rozhovory a úplnú výmenu názorov, čo je pre členov veľmi dôležité na to, aby dosiahli konsenzus a podnikli spoločné kroky v hlavných medzinárodných a regionálnych otázkach v kontexte súčasnej nestabilnej medzinárodnej situácie, povedal Deng.
„Obľúbenosť čínskej hlavy štátu počas cesty tiež dokazuje, že mnohé krajiny majú veľkú dôveru v rozvoj Číny a dúfajú, že Čína by mohla zohrávať väčšiu úlohu pri usmerňovaní budúcnosti regionálneho rozvoja," poznamenal Deng.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article