Global Times: strategiczna wizyta Xi w Azji Środkowej potwierdza strategiczną wizję Chin i wnosi na Szczyt SOW „nadzieje, możliwości i pewność"
PEKIN, 19 września 2022 r. /PRNewswire/ -- Chiński prezydent Xi Jinping odbywa obecnie w Azji Środkowej pierwszą wizytę zagraniczną od chwili wybuchu pandemii COVID-19 oraz uczestniczy w Szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SOW). Jego wizyta to najważniejsze wydarzenie dyplomatyczne, które przyciągnęło uwagę całego świata i wzbogaciło odbywający się w Samarkandzie Szczyt wielostronny o szereg posiedzeń dwustronnych z przywódcami pozostałych państw członkowskich SOW, a także kluczowymi partnerami z kontynentu Eurazji.
Podczas wizyty do czwartku Xi zdążył się spotkać z szefami państw i przywódcami pozostałych krajów, w tym z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, prezydentem Kazachstanu Kassimem-Dżomartem Tokajewem, prezydentem Uzbekistanu Szawkatem Mirzijojewem, prezydentem Kirgistanu Sadyrem Dżaparowem, prezydentem Tadżykistanu Emomalim Rahmonem, prezydentem Turkmenistanu Serdarem Berdimuhamedowem, prezydentem Mongolii Ukhnaą Kurelsukiem, prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką oraz prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem. Partnerzy regionalni i kluczowi członkowie SOW wyrazili poparcie dla proponowanych przez Chiny inicjatyw na rzecz ogólnoświatowego rozwoju i bezpieczeństwa, podtrzymali również zaangażowanie w przestrzeganie „zasady jedna polityka wobec Chin".
Zdaniem ekspertów fakt, że czołowy przywódca Chin wybrał Azję Środkową na miejsce pierwszej wizyty zagranicznej od chwili wybuchu pandemii COVID-19, ma swoje uzasadnienie w tym, że Chiny przywiązują ogromną wagę do stosunków z sąsiadami, państwami rozwijającymi się oraz takimi organizacjami międzynarodowymi jak SOW, a nawet uznają je za priorytet.
Zdaniem analityków, Chiny podejmują na najwyższym szczeblu dyplomatycznym wszelkie starania, aby stworzyć stabilne i konkretne otoczenie międzynarodowe sprzyjające nie tylko rozwojowi Chin, ale też powszechnemu pokojowi i dobrobytowi w regionie oraz we wspólnocie międzynarodowej.
Popularność i urok
Podczas spotkania z prezydentem Putinem Xi oświadczył, że Chiny są gotowe nawiązać z Rosją współpracę na rzecz rozszerzenia wzajemnego poparcia dla spraw związanych z podstawowymi interesami obu państw. Chiny wyrażają również wolę pogłębienia pragmatycznej współpracy w takich obszarach jak handel, rolnictwo i łączność, dodał Xi.
Jak stwierdzili eksperci, czwartkowe, osobiste spotkanie czołowych przywódców Chin i Rosji – dwóch, sąsiadujących ze sobą i największych potęg oraz czołowych członków SOW o światowych wpływach – ma ogromne znaczenie nie tylko dla stabilnego rozwoju stosunków dwustronnych, ale też dla pokoju i stabilizacji w regionie.
Ideę Ekonomicznego Pasa Jedwabnego Szlaku, stanowiącą część Inicjatywy Pasa i Szlaku (IPS), Xi zaprezentował po raz pierwszy podczas wizyty w Kazachstanie w 2013 r. Ostatnie 10 lat dobitnie pokazało, że inicjatywa ta istotnie przyczyniła się do rozwoju wielu krajów świata. Jeden z ekspertów stwierdził, że obecna wizyta dyplomatyczna Xi w Azji Środkowej również wywrze znaczący długoterminowy wpływ nie tylko na region, ale też cały świat.
Podczas wywiadu udzielonego Global Times w czwartek Deng Hao, sekretarz generalny Chińskiego Ośrodka Studiów SOW powiedział, że Chiny i państwa Azji Środkowej to kraje, między którymi panują przyjazne stosunki sąsiedzkie i bliskie partnerstwo, a sytuacja w regionie wywiera bezpośredni niekorzystny wpływ na stabilność i rozwój zachodniego terytorium Chin, dodał też, że jest ona istotna dla bezpieczeństwa energetycznego Chin oraz budowy Pasa i Szlaku. Jak stwierdził Deng, fakt, że Chiny wybrały ten region na miejsce pierwszej wizyty zagranicznej głowy państwa od 2020 r. dowodzi, iż Chiny przywiązują ogromną wagę do stosunków z partnerami w regionie.
Zdaniem ekspertów, pokój i stabilizacja w regionie są zagrożone, o czym świadczy wybuch konfliktu rosyjsko-ukraińskiego oraz niepokoje polityczne w Kazachstanie z początku tego roku. Dodatkowym zagrożeniem i przedmiotem troski dla regionu są również wybuchające w ostatnich latach konflikty między Azerbejdżanem a Armenią. Dla Chin jako głównej potęgi o znaczącej sile narodowej oraz możliwościach gospodarczych istotne jest, aby odegrać jeszcze bardziej znaczącą rolę w ułatwianiu współpracy i umacnianiu wzajemnych powiązań, które bardziej scalą Azję Wschodnią, Azję Środkową, Europę, Bliski Wschód oraz Azję Południową.
„To tłumaczy popularność prezydenta Chin w regionie i w krajach innych regionów, które nieprzerwanie dążą do uzyskania członkostwa lub nawiązania partnerstwa z SOW, a częste spotkania dwu- i wielostronne potwierdziły ogromne zdolności dyplomatyczne przywódcy Chin" – zauważył Deng.
Kazachstan i Uzbekistan hojnie, ciepło i z wielkimi honorami powitały prezydenta Xi. Jak podał portal Xinhua, w środowe popołudnie w Pałacu Prezydenckim Al Orda w Nur-Sułtan kazachski prezydent Tokajew odznaczył prezydenta Xi Orderem Złotego Orła zwanego Orderem „Altyn Qyran". Order Złotego Orła to najwyższe kazachskie odznaczenie nadawane w uznaniu za znaczący wkład w rozwój krajowy Kazachstanu oraz przyjazne stosunki zewnętrzne.
Według relacji portalu Xinhua w przemówieniu wygłoszonym przed ceremonią dekoracji Tokajew podkreślił, że wizyta Xi to dla Kazachstanu wyjątkowy zaszczyt.
Jak powiedział Tokajew, prezydent Xi wprowadził znaczące inicjatywy, w tym Inicjatywę Pasa i Szlaku przyczyniającą się do rozwoju współpracy i budowania wspólnej przyszłości dla całej ludzkości, wniósł też nieoceniony wkład w nawiązanie nowego typu stosunków międzynarodowych. Tokajew dodał również, że wprowadzone przez prezydenta Xi Inicjatywa na Rzecz Globalnego Rozwoju i Inicjatywa na Rzecz Globalnego Bezpieczeństwa mają szczególne strategiczne znaczenie dla wyeliminowania zagrożeń i pokonania wyzwań, z jakimi przyszło się zmierzyć dzisiejszemu światu.
W czwartek Xi otrzymał od uzbeckiego prezydenta Mirzijojewa najwyższe odznaczenie – Order Przyjaźni. Według Centralnej Telewizji Chińskiej to pierwsze takie odznaczenie przyznane od ustanowienia orderu w marcu 2020 r.
W środę wieczorem Mirzijojew zorganizował doniosłą ceremonię powitania prezydenta Xi na lotnisku. Na wietrze powiewało niemal sto flag narodowych Chin i Uzbekistanu. Jak podał portal Xinhua, wzdłuż stumetrowego czerwonego dywanu rozstawiono straż honorową.
Zdolności dyplomatyczne głowy państwa
Szczyt SOW to dla prezydenta Chin istotne wielostronne wydarzenie o międzynarodowej randze, na którym nie mogło go zabraknąć, zwłaszcza w przededniu zaplanowanego na październik 20. Narodowego Kongresu Komunistycznej Partii Chin (KPCh) i Szczytu G20, który ma się odbyć w drugiej połowie tego roku.
W czwartek Wang Yiwei, dyrektor Instytutu Spraw Międzynarodowych przy Uniwersytecie w Renmin w Chinach, powiedział Global Times, że SOW to nowy typ organizacji międzynarodowej promującej nowe idee i poglądy na bezpieczeństwo, rozwój oraz stosunki międzynarodowe.
Dla państw członkowskich SOW to organizacja odgrywająca kluczową rolę w rozwiązywaniu problemów granicznych, wspólnym zwalczaniu terroryzmu, separatyzmu i ekstremizmu religijnego nazywanych „trzema demonami", a także rozszerzaniu współpracy gospodarczej i interoperacyjności, a zatem, wielkiego dobra publicznego dla wspólnoty międzynarodowej wnoszonego przez Chiny i pozostałych członków-założycieli, powiedział Wang.
„Obecnie, świat nadal boryka się z zagrożeniami stawianymi przed nim przez stare idee, między innymi mentalność zimnej wojny, konfrontacje między blokami, a także rozdźwięk między głównymi systemami gospodarczymi, a SOW oferuje znaczącą alternatywę dla przyszłego porządku międzynarodowego oraz powiązań między najważniejszymi potęgami" – powiedział Wang zwracając również uwagę na fakt, że jest to jeden z głównych powodów, dla których czołowy chiński przywódca wybrał Szczyt SOW na datę swojej pierwszej wizyty zagranicznej od 2020 r.
Odbywane podczas Szczytu osobiste spotkania przywódców państw członkowskich dają im możliwość przeprowadzenia bardziej bezpośrednich rozmów oraz pełnej wymiany poglądów, co zdaniem członków ma ogromne znaczenie dla osiągnięcia konsensusu i podjęcia wspólnych działań w obszarze najpilniejszych zagadnień międzynarodowych i regionalnych w kontekście bieżącej niestabilnej sytuacji międzynarodowej, powiedział Deng.
„Popularność chińskiego przywódcy podczas tej podróży jest też dowodem na to, że wiele państw wierzy w rozwój Chin i ma nadzieję, że Chiny będą mogły odegrać większą rolę w przewodzeniu na drodze ku przyszłości rozwoju regionalnego" – zauważył Deng.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article