Global Times: Nové ústřední vedení KS Číny se vydává na další cestu
PEKING, 25. října 2022 /PRNewswire/ - Generálním tajemníkem 20. ústředního výboru Komunistické strany Číny (KSČ) byl v neděli na prvním plenárním zasedání výboru zvolen Si Ťin-pching. Uvádí to komuniké z plenárního zasedání.
Jednání, kterému Si předsedal, se zúčastnilo 203 členů 20. ústředního výboru KSČ a 168 náhradníků. Si byl současně zvolen také předsedou Ústřední vojenské komise KSČ.
Členy Stálého výboru politického byra Ústředního výboru KSČ zvolenými na zasedání jsou Si Ťin-pching, Li Čchiang, Čao Le-ťi, Wang Huning, Cchaj Čchi, Ding Süe-siang a Li Si.
Čao a Wang byli členy stálého výboru politického byra 19. ústředního výboru KSČ. Li Čchiang, Cchaj a Li Si působili od roku 2017 jako straničtí předsedové městských výborů KSČ v Šanghaji a Pekingu a provinčního výboru KSČ provincie Kuang-tung. Ding je od roku 2017 ředitelem Generální kanceláře ústředního výboru KS Číny.
Podle analytiků prokázalo nové ústřední vedení strany se silným jádrem neochvějnou jednotu, která je klíčovou výhodou a zároveň nezbytným prvkem pro to, aby strana v budoucnu zvládla náročně výzvy, splnila nové velké úkoly a společně odolala „nebezpečným bouřím" v neklidném světě.
Na prvním plenárním zasedání 20. zasedání Ústředního výboru KSČ byli zvoleni rovněž členové Politického byra Ústředního výboru KSČ, kteří schválili členy sekretariátu Ústředního výboru KSČ navržené Stálým výborem Politického byra Ústředního výboru KSČ.
Zasedání dále jmenovalo členy Ústřední vojenské komise, jejímiž místopředsedy se stali Čang Jou-sia a Che Wej-tung. Schválilo také zástupce tajemníka a členy Stálého výboru Ústřední komise pro disciplinární inspekci (ÚKDI) zvolené na prvním plenárním zasedání 20. zasedání ÚKDI.
Vyjádření důvěry
Po skončení nedělního plenárního zasedání se Si v čele nového ústředního vedení strany setkal ve Velké síni lidu v Pekingu s čínskými a zahraničními novináři a pronesl zde také projev.
Uvedl, že Čína hodlá šířeji otevřít dveře celému světu. „Budeme vytrvale prohlubovat reformy, otevírat se světu ve všech oblastech a usilovat o vysoce kvalitní rozvoj," řekl Si při setkání s novináři s podotknutím, že prosperující Čína vytvoří mnoho dalších příležitostí pro celý svět.
Stejně jako se Čína nemůže rozvíjet v izolaci od zbytku světa, tak také svět potřebuje pro svůj rozvoj Čínu, řekl Si. Během více než 40 let neúnavných reforem a otevírání země světu se Číně podařilo uskutečnit dvojí zázrak - rychlý hospodářský růst a dlouhodobou sociální stabilitu, dodal.
Podle čínských analytiků to dokazuje, že odhodlání KSČ i čínského lidu v oblasti reforem a otevírání země se nemění a strana bude neochvějně trvat na úspěšné politice a strategii, což je signálem důvěry a jistoty nejen pro čínský hospodářský rozvoj, ale i pro svět procházející turbulencemi a globálním zotavováním.
Čínská ekonomika má značnou odolnost a potenciál, uvedl Si. „Její silné základy se nezmění a i v dlouhodobém horizontu zůstane na pozitivní trajektorii."
Sdílené hodnoty lidstva
Si v neděli rovněž vyjádřil odhodlání Číny podporovat budování lidského společenství sdílené budoucnosti.
„Budeme spolupracovat s národy všech ostatních zemí na prosazování společných hodnot lidstva, jako jsou mír, rozvoj, spravedlnost, demokracie a svoboda, abychom zajistili celosvětový mír a podpořili celosvětový rozvoj a nadále podporovali budování lidského společenství se společnou budoucností," řekl Si na setkání s novináři ve Velké síni lidu.
Siovy výroky ještě více podtrhují základní ideje čínské diplomacie od 18. celostátního sjezdu KS Číny zdůrazňující stabilitu a kontinuitu hlavních diplomatických politik, což ostře kontrastuje s některými zeměmi, které kladou důraz na vlastní absolutní bezpečnost a maximalizaci vlastních zájmů a vytvářejí malé bloky, uvedl v neděli pro Global Times zástupce ředitele oddělení mezinárodních a strategických studií Čínského institutu mezinárodních studií Su Siao-chuej.
„Je tedy zřejmé, že naše diplomacie není založena na sobectví a mentalitě hry s nulovým součtem a že myšlenka podpory lidského společenství sdílené budoucnosti již získává a v budoucnu ještě získá podporu mezinárodního společenství, zejména rozvojových zemí.
Odborníci poznamenali, že v tomto kritickém okamžiku, kdy se svět dozvídá o budoucích krocích nejvyššího vedení Číny, byly do Siova prvního projevu od jeho zvolení generálním tajemníkem 20. ústředního výboru KSČ začleněny základní myšlenky čínské diplomacie, což naznačuje, že Čína bude prosazovat tyto společné hodnoty lidskosti důrazem na čestnost a spravedlnost.
Udržet stranu neporazitelnou
„Politická strana se může stát neporazitelnou pouze tehdy, pokud zůstane odhodlaná k sebereformě, i když má za sebou slavnou minulost," pronesl Si při setkání s novináři ve Velkém sále lidu.
Porodní bolesti revoluce a zocelování v minulém století – a zejména v prvním desetiletí nové éry – učinily KS Číny silnější a dynamičtější, uvedl Si.
Ředitel Ústavu politických věd Čínské akademie společenských věd Čang Šu-chua uvedl v neděli pro Global Times, že „tváří v tvář stále složitějšímu mezinárodnímu prostředí zdůrazňuje KSČ silné vedoucí postavení a ukazuje svou schopnost organizovat, sjednocovat a realizovat".
Jak uvádějí odborníci, politická autorita, důslednost a jistota vedení představují pro velmoc důležité základy, na nichž může předcházet rizikům a čelit krizím turbulentního světa, přičemž KSČ poskytuje Číně zásadní výhody pro budoucí překonávání výzev, vítězství v tvrdé konkurenci a konfrontaci, kterou vyvolalo několik zemí.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article