Global Times: Čína vysvetľuje svoj vlastný spôsob, ako dosiahnuť modernizáciu a nasmerovať národné hospodárstvo k spravodlivejšiemu a inovatívnejšiemu rastu
PEKING, 18. októbra 2022 /PRNewswire/ - Čína v nedeľu vysvetlila vlastný prístup krajiny k dosiahnutiu modernizácie, v súvislosti s tým, ako sa Komunistická strana Číny (KSČ) zamerala na vedenie národného úsilia o urýchlenie vytvorenia nového modelu rozvoja a snahu o vysoko kvalitný rozvoj.
Vedecký socializmus sa v Číne v 21. storočí prejavuje s novou vitalitou a modernizácia v čínskom štýle poskytuje ľudstvu novú možnosť na jej uskutočnenie, uviedol v nedeľu Si Ťin-pching v správe na úvodnom zasadnutí 20. národného zjazdu KSČ.
„Od tohto dňa bude hlavnou úlohou KSČ viesť čínsky ľud všetkých etnických skupín k spoločnému úsiliu o realizáciu druhého cieľa storočnice, ktorým je vybudovanie Číny ako veľkej modernej socialistickej krajiny vo všetkých ohľadoch a pokroku pri obnove čínskeho národa na všetkých frontoch prostredníctvom „čínskej cesty k modernizácii," povedal.
Keďže kľúčový zjazd KSČ spája krajinu s ekologickejším, spravodlivejším, bezpečnejším a inovatívnejším rastom v nasledujúcich rokoch, globálna ekonomika bude závisieť od prosperujúcej Číny viac ako kedykoľvek predtým, zdôraznil.
Nová možnosť modernizácie
Čínska cesta k modernizácii, jeden z kľúčových bodov správy Si Ťin-pchinga na nedeľňajšom otváracom zasadnutí, sa takmer okamžite stala sloganom, ktorý zarezonoval na celom svete.
Si Ťin-pching vo svojej správe potvrdil, že čínska modernizácia je socialistická modernizácia, ktorá sa uskutočňuje pod vedením KSČ. Čínska modernizácia je modernizáciou obrovského počtu obyvateľov, spoločnej prosperity pre všetkých, materiálneho a kultúrno-etického pokroku, harmónie medzi ľudstvom a prírodou a mierového rozvoja, zdôraznil a dodal, že ponúka ľudstvu „novú voľbu" na dosiahnutie modernizácie.
Tian Yun, bývalý zástupca riaditeľa Pekinského združenia pre ekonomické operácie, v nedeľu pre Global Times uviedol, že v úvodnom prejave bola prvýkrát zdôraznená modernizácia v čínskom štýle a označená za hlavné poslanie KSČ na novej ceste v novej ére.
„19. národný zjazd KSČ vytýčil smer, ktorým sa má modernizácia v čínskom štýle uberať, avšak pojem zostáva stále nejasný. Keďže je veľmi ťažké uskutočniť modernizáciu v kontexte technického štandardu Svetovej banky vzhľadom na jedinečnú situáciu a charakter čínskej ekonomiky, správa prednesená v nedeľu pridáva tomuto pojmu význam ‚rozšírenie' a ‚vylepšenie'," povedal Tian.
Ocenil, že modernizácia v čínskom štýle poskytuje novú paradigmu modernizácie v ére globalizácie.
Čína sa drží správneho kurzu ekonomickej globalizácie. Zaviazala sa spolupracovať s ostatnými krajinami na podpore medzinárodného prostredia priaznivého pre rozvoj a vytváranie nových hnacích síl pre globálny rast, povedal Si Ťin-pching.
Päť aspektov obsiahnutých v definícii modernizácie v čínskom štýle stanovuje hlavné zásady napredovania Číny k druhému cieľu storočnice a dosiahnutie tohto cieľa by mohlo znamenať bezprecedentný úspech v dejinách ľudstva a „zásadný obrat v globálnom prostredí", uviedol v nedeľu pre Global Times Yao Jingyuan, osobitný výskumný pracovník Úradu poradcov Štátnej rady.
„Čína je domovom 1,4 miliardy ľudí, čo je viac ako celkový počet obyvateľov všetkých modernizovaných krajín [podľa súčasnej definície]. To znamená, že keď Čína dosiahne svoj druhý cieľ storočnice, bude modernizovanou ekonomikou s najväčším počtom obyvateľov na svete," povedal Yao.
„Verím, že rozhodnutia prijaté na 20. zjazde strany budú dôstojnou odpoveďou na výzvy moderného sveta a určia smerovanie sociálno-ekonomického rozvoja Číny nielen na najbližších päť rokov, ale aj, ako je v Číne zvykom, na dlhšie obdobie," povedal cez víkend pre Global Times bieloruský veľvyslanec v Číne Jurij Senko.
Počas piatich rokov od 19. zjazdu prešla sociálno-ekonomická agenda v Číne pomerne výraznými zmenami, čo bolo spôsobené viacerými objektívnymi príčinami, uviedol veľvyslanec.
Nový model rozvoja
Čína urýchli vytvorenie nového modelu rozvoja a bude sa usilovať o vysokokvalitný rozvoj, povedal v nedeľu Si Ťin-pching. „Ak chceme vybudovať modernú socialistickú krajinu vo všetkých ohľadoch, musíme sa v prvom rade usilovať o vysokokvalitný rozvoj." Konkrétne pôjde o modernizáciu priemyselného systému s opatreniami na urýchlenie novej industrializácie a zvýšenie sily Číny v oblasti výroby, kvality výrobkov, leteckej a kozmickej dopravy, kybernetického priestoru a digitálneho rozvoja, uviedol Si Ťin-pching.
S cieľom napredovať v oživení vidieka vo všetkých oblastiach bude Čína naďalej klásť poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka na prvé miesto, upevňovať a rozširovať úspechy v zmierňovaní chudoby a posilňovať základy potravinovej bezpečnosti na všetkých frontoch.
Okrem toho KSČ bude tvrdo pracovať na riešení naliehavých problémov a ťažkostí, ktoré sa najviac dotýkajú ľudí, zlepšovať základný systém verejných služieb s cieľom zvýšiť štandardy verejných služieb a zabezpečiť vyváženosť a dostupnosť verejných služieb, aby sa dosiahol solídny pokrok v podpore spoločnej prosperity, vyhlásil Si Ťin-pching.
Čína zlepší systém rozdelenia príjmov, povedal. „Zabezpečíme vyššiu mzdu za viac práce a povzbudíme ľudí, aby dosiahli prosperitu usilovnou prácou. Budeme podporovať rovnosť príležitostí, zvyšovať príjmy osôb s nízkymi príjmami a rozširovať veľkosť skupiny so strednými príjmami," povedal Si Ťin-pching.
Modernizácia v čínskom štýle, navrhnutá uprostred hlbokých zmien, aké sa neudiali za celé storočie, drží krok s trendom doby a zodpovedá požiadavkám vlastného rozvoja Číny ako najväčšej rozvíjajúcej sa krajiny na svete, povedala v nedeľu pre Global Times Wan Zhe, ekonómka a profesorka na fakulte Jedno pásmo, jedna cesta Pekinskej pedagogickej univerzity.
„Modernizácia v čínskom štýle, ktorej cieľom je spoločná prosperita pre všetkých, harmónia medzi ľudstvom a prírodou a mierový rozvoj, sa zásadne nelíši od iných krajín, ale zdôrazňuje vlastný kontext Číny a socializmus s čínskymi charakteristikami," povedala Wan.
Cao Heping, ekonóm z Pekinskej univerzity, uviedol, že modernizácia v čínskom štýle je jedinečná tým, že jej jadrom je KSČ, pretože strana sa vždy angažovala vo filozofii rozvoja zameraného na ľud a zároveň sa učila modernizovať od ostatných.
Po 20. národnom zjazde krajina podľa Wan pravdepodobne zintenzívni úsilie v troch dôležitých oblastiach, a to v rozvoji reálnej ekonomiky, zlepšení systému rozdeľovania príjmov a v potravinovej bezpečnosti.
„Spolu s opätovným zdôrazňovaním bezpečnosti a ekologického rozvoja budú orgány klásť dôraz na dosiahnutie prelomových výsledkov v oblasti špičkových technológií a zároveň na zlepšenie odolnosti a spôsobilosti priemyselných a dodávateľských reťazcov, s cieľom posilniť základy pre budovanie výrobnej veľmoci a poskytnúť vlastné riešenie pre reštrukturalizáciu medzinárodných priemyselných reťazcov," povedala.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article