Formovanie digitálnej éry | Huawei predstavuje desať hlavných trendov v oblasti dátových centier na rok 2025
SHENZHEN, Čína, 17. január 2025 /PRNewswire/ -- Spoločnosť Huawei usporiadala konferenciu na tému desať hlavných trendov v oblasti dátových centier na rok 2025. Na konferencii vysvetlil Yao Quan, prezident divízie dátových centier, desať hlavných trendov, ktoré môžu podnietiť rozvoj odvetvia dátových centier (DC) v ére umelej inteligencie, poskytnúť transformačné poznatky a prispieť k významnému rozvoju odvetvia.
Ako zdôraznil Yao Quan, vďaka neustálym inováciám v technológiách základných modelov AI prešli dátové centrá od univerzálneho výpočtového výkonu k inteligentnému výpočtovému výkonu. Výkon a sila serverov sa výrazne zlepšila a budovanie klastrov s 1 000, 10 000 a 100 000 GPU sa stalo štandardom. Odvetvie DC má bezprecedentné možnosti rozvoja a zároveň čelí výzvam v oblasti spoľahlivosti, vysokého výkonu, vysokého dopytu po elektrine a neistoty.
Na základe hĺbkovej analýzy a dlhodobej praxe spoločnosť Huawei predstavila desať hlavných trendov v oblasti dátových centier na rok 2025 so zameraním na spoľahlivosť, flexibilitu a udržateľný rozvoj. Ide o snahu podeliť sa o poznatky a myšlienky o DC s podporou AI inteligencii, budovať spoľahlivú výpočtovú základňu a formovať digitálnu éru.
1. trend: Spoľahlivosť sa stáva pre inteligentné výpočtové DC základnou požiadavkou
Pri zriaďovaní DC je najvyššou prioritou bezpečnosť v pomere k nákladom. Najmä hodnota zariadení s umelou inteligenciou sa zvyšuje a rozsah domény porúch sa v ére inteligentných počítačov naďalej rozširuje. Z toho vyplýva, že spoľahlivosť je základnou požiadavkou na inteligentné výpočtové DC. Základným cieľom je spoľahlivosť počas celého životného cyklu, ktorá zahŕňa komponenty, produkty, architektúru, služby a prevádzku a údržbu. DC s nízkou spoľahlivosťou z dlhodobého hľadiska prinesú vyššie prevádzkové náklady. Na dosiahnutie nízkych nákladov v plnom zmysle slova je potrebné zabezpečiť spoľahlivosť.
2. trend: Izolovaná architektúra je najlepšou voľbou na zaistenie spoľahlivosti inteligentných výpočtových zariadení
Hustota výkonu v inteligentných dátových centrách sa neustále zvyšuje. Elektrické zariadenia sa zvyčajne vyznačujú vysokým napätím a prúdom. Preto je veľmi dôležité zaistiť bezpečnú a spoľahlivú prevádzku. V DC sa uprednostňuje diaľkové nasadenie elektrických zariadení, aby sa zabezpečila stabilná prevádzka služby. Okrem toho, ak sú elektrické zariadenia umiestnené v hlavnej strojovni, musia byť izolované od základných služieb a rozmiestnené štandardizovaným spôsobom. Aby sa minimalizovali dopady na služby, musí sa zohľadniť čas požiarnej odolnosti, možnosť hasenia vodou, núdzové vetranie a požiadavky na vypnutie jedným kliknutím.
3. trend: Nevyhnutnou funkciou inteligentných počítačových systémov s vysokou hustotou výkonu je nepretržité chladenie
V ére SI je interakcia medzi vzduchom a kvapalinou dlhodobým procesom. Kvapalinové chladenie je nevyhnutným trendom a nepretržité chladenie sa stane nutnou funkciou inteligentných počítačových systémov s vysokou hustotou výkonu. Nepretržité chladenie znamená, že pri správnej prevádzke DC nedochádza k prerušeniu chladenia a v prípade prerušenia sa chladenie rýchlo obnoví. Iba tak môže DC fungovať stabilne.
4. trend: Umelá inteligencia výrazne zvýši proaktívnu bezpečnosť procesov prevádzky a údržby DC
Vďaka technológiám AI možno správne predchádzať poruchám, ako sú výpadky napájania, požiare a vysoké teploty v DC. To uľahčuje prechod od pasívnej reakcie k proaktívnej údržbe a umožňuje vopred identifikovať potenciálne hrozby, čím sa výrazne zvyšuje spoľahlivosť DC.
5. trend: Profesionálne služby sú pevnou zárukou spoľahlivosti DC
Životnosť DC je zvyčajne 10 až 15 rokov a z hľadiska životného cyklu je údržba dôležitejším faktorom ako vybavenie. Profesionálne služby sú kľúčom k dlhodobej a spoľahlivej prevádzke DC. Vďaka profesionálnemu prístupu a komplexnému riadeniu procesu DC vo fáze nasadenia nehrozia žiadne potenciálne riziká. Okrem toho sa zavádzajú technológie umelej inteligencie, ktoré umožňujú realizovať prediktívnu údržbu namiesto reakcie na už vzniknuté poruchy, čím sa zaistí spoľahlivosť DC počas celého jeho životného cyklu.
6. trend: Modulárna architektúra je kľúčom k riešeniu neistoty požiadaviek DC s podporou AI
Modulárna architektúra je nevyhnutná na riešenie neistoty spojenej s požiadavkami DC AI. Modulárna architektúra zahŕňa štandardizované strojovne, modulárne funkcie a oddelené elektromechanické zariadenia, ktoré umožnia nasadenie na požiadanie a flexibilné škálovanie základných subsystémov a poskytnú flexibilnú prispôsobivosť pre budúci vývoj služieb. Ako príklad sa môžeme pozrieť na DC Wuhu v Číne. S využitím modulárnej architektúry bolo DC zriadené za tri mesiace a do budúcnosti bude poskytovať flexibilné škálovanie.
7. trend: Prefabrikácia subsystémov je účinnou metódou rýchlej implementácie DC AI
Prefabrikácia prináša vyššiu efektivitu výroby. DC s prefabrikovanými subsystémami dokážu lepšie spĺňať požiadavky na implementáciu služieb s podporou umelej inteligencie z hľadiska flexibility a rýchlosti nasadenia. Prefabrikácia subsystémov nepredstavuje len jednoduchú montáž, ale výrobu riešení. Vyžaduje si prípravu profesionálneho návrhu, simuláciu, testovanie a automatizované nástroje na zabezpečenie kvality konečného výrobku. Prefabrikácia a predbežné uvedenie do prevádzky pomáhajú znížiť množstvo stavebných prác na mieste až o 90 %, čím sa výrazne skracuje lehota dodania a zaručuje rýchly a kvalitný proces implementácie DC AI.
8. trend: DC AI s vysokou účinnosťou napájania je čoraz žiadanejšie
Scenáre s vysokou hustotou a vysokým výkonom predstavujú výzvy z hľadiska odvodu tepla. Od chladenia vzduchom až po chladenie kvapalinou sa energetická účinnosť napájania stáva hlavným faktorom energetickej efektívnosti. Na analýzu problematiky efektívnosti napájania dátových centier je potrebné pozrieť sa na výkonnosť napájania paralelného systému, namiesto jednej jednotky, ako aj na inovácie v architektúre. Napríklad UPS môže mať vysokú účinnosť 99,1 % a realizovať prepínanie medzi režimami za 0 ms v režime super ekonomického riadenia (S-ECO).
9. trend: AI umožňuje komplexné zlepšenie energetickej účinnosti dátového centra DC
Okrem zlepšenia výkonu napájania a chladenia môžu technológie AI prispieť k zlepšeniu prepojenia medzi vrstvami 1 a 2. V scenároch chladenia vzduch-kvapalina existujú milióny optimalizačných parametrov, čo exponenciálne komplikuje optimalizáciu. Na dosiahnutie optimálneho chladenia možno použiť technológiu optimalizácie energetickej účinnosti s umelou inteligenciou, ktorá nahradí tradičnú manuálnu optimalizáciu. Použitím technológie AI sa dátové centrá stávajú energeticky efektívnejšími a energeticky účinnejšími.
10. trend: Kombinácia parametrov výpočtového výkonu a elektrickej energie sa stane novým spôsobom konštruovania DC
Výpočtový výkon je kľúčom k AI a elektrina je nevyhnutná pre dostatočný výpočtový výkon. Keďže spotreba energie v DC neustále rastie, riešením na zníženie spotreby energie bude priame napájanie zelenou energiou. Okrem toho, ako záťažový článok pre integráciu parametrov výroby energie, siete, zaťaženia a skladovania, môžu byť DC pripojené k elektrickej sieti s cieľom zlepšiť účinnosť využívania siete (GUE) reguláciou frekvencie a zmiernením spotreby v špičke (peak shaving). Dátové centrá umožňujú flexibilné plánovanie zaťaženia siete pomocou trénovania AI a odvodených modelov na dosiahnutie optimálnej celkovej účinnosti. Pri pohľade do budúcnosti bude synergia medzi výpočtovým výkonom a elektrickou energiou slúžiť ako nový model výstavby DC a stimulovať ich udržateľnosť.
V ére AI sa divízia dátových centier spoločnosti Huawei zameria na kvalitu a technologické inovácie s cieľom vytvoriť vysoko spoľahlivé, flexibilné a udržateľné riešenie napájania pre inteligentné dátové centrá, pomôcť zákazníkom a partnerom využívať inteligentné výpočtové schopnosti a maximalizovať účinnosť každého wattu energie, čím pomôže formovať digitálnu éru.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article