Deloitte zhodnotil, že vedenie podnikov je optimistické v súvislosti s programom Priemysel 4.0, ale chýba mu dôvera vo vplyv a pripravenosť vlastných podnikov
Globálny výskum sa venoval názorom najvyššieho vedenia podnikov na pripravenosť na dopad štvrtej priemyselnej revolúcie na spoločnosť, stratégiu, pracovnú silu a investície do technológií
DAVOS, Švajčiarsko, 22. januára 2018 /PRNewswire/ -- Najvyššiemu vedeniu podnikov a riadiacim pracovníkom v štátnom sektore na celom svete chýba dôvera v pripravenosť svojich organizácií ovplyvniť a využiť príležitosti, ktoré ponúka štvrtá priemyselná revolúcia (Priemysel 4.0), uvádza sa vo výskumnej správe spoločnosti Deloitte Global pod názvom „Štvrtá priemyselná revolúcia už je tu – ste pripravení?"
Priemysel 4.0 sa vyznačuje prepojením fyzických a digitálnych technológií, ako je analytika, umelá inteligencia, kognitívne výpočty a internet vecí (IoT). Spoločnosť Deloitte Global realizovala prieskum medzi 1600 členmi najvyššieho vedenia podnikov v 19 krajinách a uskutočnila osobné rozhovory s vybranými predstaviteľmi vedenia s cieľom preskúmať ich pripravenosť využiť výhody programu Priemysel 4.0 na podporu zákazníkov, zamestnancov, komunít a ďalších kľúčových zainteresovaných strán.
„Rýchlo sa rozvíjajúce technológie poháňajúce Priemysel 4.0 prinášajú rýchle spoločenské a ekonomické zmeny v prostredí bezkonkurenčnej globálnej konektivity a demografických zmien," povedal Putit Renjen, výkonný riaditeľ spoločnosti Deloitte Global. „Je to čas veľkej príležitosti, ale aj rizika. Realizovali sme tento výskum, aby sme lepšie pochopili, ako vedúci pracovníci zvládajú všadeprítomné zmeny a odkryli pre nich možnosti efektívnejšieho ovplyvňovania budúcnosti štvrtej priemyselnej revolúcie a jej dopadu na ich organizácie a spoločnosť.
Otázky sa zameriavali na štyri hlavné témy: sociálny vplyv, stratégia, talent/pracovná sila a technológia. Výsledky prieskumu naznačujú, že zatiaľ čo vedúci pracovníci koncepčne chápu zmeny, ktoré Priemysel 4.0 prinesie, nie sú si istí, čo by mali robiť, aby z týchto zmien vyťažili. V každej zo štyroch oblastí vplyvu prieskum odhalil určitý stupeň rozporov:
Spoločenský dopad:
Optimizmus verzus vlastníctvo – Na jednej strane síce vedúci predstavitelia vidia stabilnejšiu budúcnosť s menšou nerovnosťou, ale na strane druhej sú už menej presvedčení o tom, akú úlohu môžu zohrať oni alebo ich organizácie pri ovplyvňovaní spoločnosti v ére Priemyslu 4.0.
- Vysoké percento (87 percent) respondentov verí, že štvrtá priemyselná revolúcia povedie k vyššej miere sociálnej a ekonomickej rovnosti ako aj stabilite a dvaja z troch tvrdia, že podniky budú mať väčší vplyv ako vlády a iné organizácie na budúci vývoj.
- Napriek tomu menej ako štvrtina z nich verí, že ich vlastné organizácie môžu ovplyvniť kľúčové spoločenské faktory ako je vzdelávanie, udržateľnosť a sociálna mobilita.
Stratégia:
Statické verzus dynamické – Vedúci predstavitelia uznávajú, že nemusia byť pripravení na využitie zmien súvisiacich s Priemyslom 4.0, ale tieto námietky ich nedonútili zmeniť svoje stratégie.
- Len jedna tretina respondentov je presvedčená, že je dobrým správcom svojej organizácie počas tejto doby zmeny. Len 14% verí, že ich organizácie sú pripravené plne využiť zmeny súvisiace s Priemyslom 4.0.
- Mnohí vedúci pracovníci sa zameriavajú na tradičné oblasti (t.j. vývoj produktov a zvyšovanie produktivity) namiesto toho, aby sa zamerali na rozvoj talentu a naštartovanie konkurenčného boja, ktorý by mohol podnietiť inováciu a tvorbu hodnôt.
Talent/Pracovná sila:
Evolúcia verzus revolúcia – Vedúci pracovníci nie sú presvedčení, že majú tie správne talenty, aby boli úspešní v rámci Priemyslu 4.0. Majú však pocit, že robia všetko, čo je v ich silách, aby vybudovali správny pracovný tím, a to aj napriek tomu, že hľadanie talentov je na zozname ich priorít dosť nízko.
- Iba štvrtina je hlboko presvedčená, že má správne zloženie pracovného tímu a potrebné zručnosti pre budúcnosť.
- Zaujímavé je, že 86 percent tvrdí, že robia všetko pre to, aby vytvorili správne pracovné tímy pre Priemysel 4.0. Odpovede však naznačujú, že témy z oblasti ľudských zdrojov zostávajú v rámci priorít veľmi nízko, s výnimkou témy zvýšenia efektivity práce zamestnancov.
- Spoločnosti, ktoré zaradili do svojho zoznamu priorít nábor talentov ako prípravu na Priemysel 4.0 talentu, skúmajú potenciál pre nové úlohy, ktoré umožňujú ľuďom využívať svoje silné stránky v kombinácii s technológiou pre väčšiu inováciu, alternatívne pracovné prostredie a nové prístupy k vzdelávaniu a rozvoju.
Technológia:
Výzva verzus pripravenosť - Vedúci predstavitelia chápu, že potrebujú investovať do technológií na vytvorenie nových obchodných modelov. Majú však problémy obhájiť takéto investície súvisiace s možnosťami, ktoré prináša Priemysel 4.0 z dôvodu nedostatku vnútorného strategického zosúladenia a krátkodobého zamerania.
- Vedúci predstavitelia organizácií uznávajú, že ich súčasné investície do technológií sú silne ovplyvnené snahou vytvoriť nové obchodné modely, o ktorých sa domnievajú, že budú mať jeden z najväčších dopadov na ich organizácie.
- Na druhej strane však len veľmi málo riadiacich pracovníkov hovorí, že vedia odôvodniť investície do technológií, ktoré sú kľúčové pre štvrtú priemyselnú revolúciu. Uvádzajú nedostatok vnútorného zosúlaďovania, nedostatok spolupráce s externými partnermi a zameranie sa na krátkodobé ciele.
Výskum ukázal, že celkovo sú vedúci pracovníci na celom svete v počiatočnom štádiu príprav svojich organizácií na využitie plného potenciálu Priemyslu 4.0. Budú musieť využiť príležitosti na posilnenie kľúčových spojení, ktoré budú prospešné pre klientov, vlastných zamestnancov, organizácie, komunity a spoločnosť vo všeobecnosti:
- Spoločenský dopad. Prijať skutočnosť, že každá organizácia má silu ovplyvňovať vo viacerých smeroch sľub štvrtej priemyselnej revolúcie vytvoriť spravodlivejší a stabilnejší svet.
- Stratégia. Zaujať holistický prístup ku strategickému plánovaniu a preskúmať, ako je možné posilniť kľúčové funkcie novými s cieľom vyvinúť nové produkty a služby a vytvoriť novú hodnotu pre širšiu skupinu zainteresovaných strán.
- Talent a pracovná sila. Stanoviť si prípravu pracovníkov na vek Priemyslu 4.0 ako prioritu, a tým zaviesť kultúru učenia sa, spolupráce a vytvárania príležitostí na vzdelávanie - v rámci organizácie, ako aj v komunitách s nedostatočným prístupom k službám
- Technológia. Vnímať technológiu ako najsilnejší odlišovací znak Priemyslu 4.0 a investovať do integrácie nových aplikácií, ktoré dokážu podporiť nové obchodné modely. A čo je najdôležitejšie - pochopiť, že technológie Priemyslu 4.0 by sa nemali obmedzovať len na jeden úsek, ale mali by byť integrované do celej organizácie, aby lepšie podporovali široké spektrum zodpovedností a zainteresovaných strán podstatných pre rozvoj vo svete štvrtej priemyselnej revolúcie.
„Verím, že tí, ktorí sa na problematiku pozerajú zo širšieho pohľadu, budú tými úspešnými v novej ére," poznamenal Renjen. „Budú vidieť prepojenia medzi podnikateľskými a sociálnymi potrebami, medzi finančnými výsledkami a inovačnými stratégiami, medzi produktivitou pracovnej sily a pocitom stability a blahobytu ľudí, integráciou existujúcich technológií a vytvorením úplne nových riešení."
Viac informácií a kompletné výsledky výskumu nájdete v správe, ktorú si prečítate tu.
Metodológia
Spoločnosť Forbes Insights v spolupráci s Deloitte Global uskutočnila celosvetový prieskum s 1 603 riadiacimi pracovníkmi organizácií, aby lepšie pochopila ich pohľad na program Priemysel 4.0. Všetci respondenti boli z organizácií s ročným ziskom vyšším ako 1 miliarda USD a priemernými výnosmi 7,4 miliárd USD. Títo vedúci pracovníci riadia organizácie v Austrálii, Brazílii, Kanade, Číne, Dánsku, Fínsku, Francúzsku, Nemecku, na Islande, Indii, Japonsku, Mexiku, Holandsku, Nórsku, Južnej Afrike, Španielsku, Švédsku, Spojenom kráľovstve a Spojených štátoch. Respondenti zastupujú 10 odvetví, pričom žiadne z nich nepredstavuje viac ako 12 percent celkovej vzorky. Prieskum prebiehal v auguste 2017.
O spoločnosti Deloitte
Značka Deloitte zahŕňa niekoľko spoločností Deloitte Touche Tohmatsu Limited („DTTL") a predstavuje globálnu sieť členských firiem a ich príbuzných subjektov. DTTL (tiež označovaná ako „Deloitte Global") a každá z jej členských firiem sú právne oddelené a nezávislé subjekty. DTTL klientom neposkytuje služby. Viac informácií nájdete na adrese: www.deloitte.com/about.
Spoločnosť Deloitte je popredným globálnym poskytovateľom služieb auditu a zabezpečenia, poradenstva, finančného poradenstva, poradenstva v oblasti rizík, daní a súvisiacich služieb. Naša sieť členských firiem vo viac ako 150 krajinách a teritóriách zabezpečuje služby pre štyroch z piatich spoločností na rebríčku Fortune Global 500®. Na stránke www.deloitte.com zistíte viac o tom, akú dôležitú prácu vykonáva približne 264 000 členov rodiny Deloitte na každodennej báze.
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article