CGTN: Żółta Rzeka - chińska opowieść o ochronie środowiska naturalnego i wysokiej jakości rozwoju
PEKIN, 22 października 2021 r. /PRNewswire/ -- Ekosystem dorzecza Żółtej Rzeki, uznawanej za chińską „rzekę matkę" i „kolebkę chińskiej cywilizacji", jest przykładem wyjątkowych osiągnięć ostatnich lat dotyczących jej ekosystemu i będących wynikiem coraz większej dbałości chińskiego rządu o ochronę drugiego, najdłuższego szlaku wodnego w Chinach.
Podkreślając rangę Żółtej Rzeki jako bariery ekologicznej, strefy ekonomicznej i dziedzictwa naturalnego, chiński prezydent Xi Jinping przypomniał o działaniach podjętych na rzecz ochrony jej ekosystemu i wysokiej jakości rozwoju.
W środę prezydent Xi wizytował ujście Żółtej Rzeki w mieście Dongying położonym we wschodniochińskiej prowincji Shandong. Odwiedził nabrzeże, ośrodek monitorowania środowiska naturalnego i krajowy rezerwat przyrody znajdujący się u ujścia Żółtej Rzeki.
Strategia krajowa
„Ochrona ekosystemu Żółtej Rzeki ma nadrzędne znaczenie dla kompleksowej odbudowy i zrównoważonego rozwoju narodu chińskiego" – powiedział prezydent Xi. Wyjaśnił, dlaczego ochrona ekosystemu i wysokiej jakości rozwój ujścia Żółtej Rzeki stanowi oś krajowej strategii.
Żółta Rzeka rozpoczyna bieg w prowincji Qinghai, przepływa przez dziewięć prowincji, a następnie w Shandong, wpływa do Zatoki Pohaj.
Żółta Rzeka, łącząca prowincję Qinghai z Wyżyną Tybetańską, Wyżyną Lessową i niemal pozbawionymi zbiorników wodnych równinami rozciągającymi się w Chinach północnych, pełni funkcję „korytarza ekologicznego" i odgrywa istotną rolę w odbudowie środowiska naturalnego, walce z pustynnieniem i zapewnianiu dostaw wody.
Szlak wodny o długości 5464 kilometrów zaopatruje w wodę około 12 procent ludności Chin, nawadnia około 15 procent gruntów ornych, generuje 14 procent PKB i zapewnia dostawy wody do ponad 60 miast.
Od 18. Krajowego Kongresu Komunistycznej Partii Chin (KPCh) chiński prezydent zwizytował wszystkie prowincje i regiony autonomiczne położone u ujścia Żółtej Rzeki dzieląc się swoimi obawami o przyszłość „rzeki matki". W mniej niż rok, od sierpnia 2019 r. do czerwca 2020 r., czterokrotnie odwiedził jej ujście.
Wyzwania? Jakie?
Podczas wizyt gospodarskich prezydent Xi mówił o trudnościach i problemach związanych z ochroną Żółtej Rzeki, między innymi o jej kruchym ekosystemie, trudnych warunkach chronienia zasobów wodnych i konieczności udoskonalenia jakości rozwoju.
Według Xi, równowaga w ekosystemie Żółtej Rzeki ma istotne znaczenie dla stabilności Chin. Choć przez wiele lat rzeka nie była zagrożona, Xi nieustannie wzywa obywateli, aby zachowali czujność.
Już od czasów starożytnych, uwarunkowania środowiskowe i geologiczne rzeki były źródłem częstych powodzi. Na przestrzeni ostatniego 2500 lat brzegi Żółtej Rzeki wylewały ponad 1500 razy i 26 razy znacząco zmieniały bieg na nizinach.
Intensywna działalność przemysłowa rozpoczęta około 10 lat temu sprawiła i nadal sprawia, że jest to jedna z najbardziej zanieczyszczonych rzek na świecie, co skutkuje również degradacją jej ekosystemu.
Przekuwanie planów w rzeczywistość
Aby stawić czoła największym wyzwaniom związanym z ochroną Żółtej Rzeki rząd centralny, i samorządy lokalne położonych nad nią prowincji, podjął szereg działań odzwierciedlających przekształcanie założeń strategii krajowej w rzeczywistość oraz będących wyrazem determinacji Chin w dążeniu do realizacji wysokiej jakości rozwoju.
Na przestrzeni ostatnich 70 lat Chiny wdrożyły cztery zakrojone na szeroką skalę projekty związane z regulowaniem brzegów rzeki, zrealizowały projekty dotyczące ochrony zasobów wodnych, wykonały dwuetapowe projekty zabezpieczenia przed powodziami na najniżej położonych odcinkach biegu rzeki i ukończyły budowę tamy. Do 2019 r. z dna Żółtej Rzeki usunięto niemal 30 mld ton mułu i piasku, a wielkość osadu zalegającego w dolinie rzeki zmniejszono o 11,2 mld ton.
Wysokiej jakości rozwój dorzecza Żółtej Rzeki rozpoczęto od przebudowy starych miast przemysłowych położonych w jej górnym biegu, rozwoju nowoczesnego rolnictwa w głównych regionach produkujących zboża oraz przeanalizowania możliwości udzielenia pomocy mieszkańcom ubogich obszarów położonych wzdłuż jej brzegów.
W dorzeczu rzeki powstało ponad 400 rezerwatów ekosystemu wodnego i parków krajowych. Jednym z nich jest wizytowany w środę przez prezydenta Xi Krajowy Rezerwat Przyrody położony u ujścia Żółtej Rzeki.
Rezerwat, rozciągający się na obszarze około 153000 hektarów, z czego 70 procent zajmują obszary wodne, jest ważnym miejscem zimowania i postoju dla ptaków migrujących, w tym zagrożonego gatunku bocianów czarnodziobych.
Na początku października Chiny opublikowały plan ochrony i rozwoju ujścia Żółtej Rzeki do 2030 r., który ma być zestawem wytycznych dla kształtowania polityki i planowania projektów, jakie będą realizowane w celu pokonania wyzwań. Kraj przyspiesza również prace legislacyjne związane z doskonaleniem ochrony i wysokiej jakości rozwojem ujścia Żółtej Rzeki.
Materiał filmowy - https://www.youtube.com/watch?v=Nzj3FiccvmA
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article