CGTN: Žlutá řeka: Čínský příběh o ekologické ochraně a kvalitním rozvoji
PEKING, 22. října 2021 /PRNewswire/ -- Povodí Žluté řeky, která je považována za „mateřskou řeku Číny" a „kolébku čínské civilizace", zaznamenalo v posledních několika letech pozoruhodné zlepšení životního prostředí, protože čínská vláda přikládá ochraně druhého nejdelšího čínského vodního toku stále větší význam.
Čínský prezident Si Ťin-pching vyzdvihl význam Žluté řeky jako ekologické bariéry, hospodářské zóny a kulturního dědictví Číny a zopakoval, že se snaží podporovat její ekologickou ochranu a udržitelný rozvoj.
Ve středu si prezident Si prohlédl ústí Žluté řeky ve městě Tung-jing ve východočínské provincii Šan-tung. Navštívil místní přístav, středisko ekologického monitoringu a národní přírodní rezervaci v deltě Žluté řeky.
Národní strategie
„Ochrana Žluté řeky má zásadní význam pro velké omlazení a udržitelný rozvoj čínského národa," uvedl prezident. To vysvětluje, proč Čína stanovila ekologickou ochranu a kvalitní rozvoj povodí Žluté řeky jako hlavní národní strategii.
Žlutá řeka pramení v provincii Čching-chaj, protéká devíti provinciemi a autonomními oblastmi a ústí do Bohajského moře v Šan-tungu.
Žlutá řeka jako „přírodní koridor", který spojuje Čching-chajsko-tibetskou náhorní plošinu, Plesovou plošinu a roviny v severní Číně s velkým nedostatkem vody, hraje důležitou roli při zlepšování životního prostředí, boji proti rozšiřování pouští a zajišťování zásobování vodou.
Tento 5 464 km dlouhý vodní tok živí asi 12 % čínské populace, zavlažuje asi 15 % orné půdy, vytváří 14 % národního HDP a zásobuje vodou více než 60 měst.
Od 18. celostátního sjezdu Komunistické strany Číny (KS Číny) navštívil čínský prezident všechny provincie a autonomní oblasti povodí a podělil se s nimi o své obavy ohledně budoucnosti. Jen za necelý rok, od srpna 2019 do června 2020, zkontroloval povodí Žluté řeky čtyřikrát.
Jaké jsou výzvy?
Prezident Si během svých inspekčních cest poukázal na obtíže a problémy při ochraně Žluté řeky, jako je křehké ekologické prostředí, vážný stav ochrany vodních zdrojů a potřeba zlepšit kvalitu rozvoje.
Podle prezidenta je mír na Žluté řece důležitý pro stabilitu Číny. Přestože řeka již mnoho let nepředstavuje větší nebezpečí, Si opakovaně vyzval národ, aby nepolevoval v ostražitosti.
Přírodní a geologické podmínky řeky vedly k častým záplavám již v dávných dobách. Za posledních 2 500 let Žlutá řeka více než 1 500krát protrhla hráze a na dolním toku došlo k více než 26 významným změnám.
Rušná průmyslová činnost podél Žluté řeky ji však kdysi, zhruba před deseti lety, zařadila mezi nejznečištěnější řeky světa, což mělo za následek i ekologickou degradaci.
Převedení plánu do praxe
Vláda a místní samosprávy v povodí Žluté řeky přijaly řadu opatření, která jsou příkladem toho, jak se národní strategie mění z plánu v konkrétní praxi a zároveň ukazují odhodlání Číny usilovat o kvalitní rozvoj.
V uplynulých 70 letech Čína realizovala čtyři rozsáhlé projekty výstavby, vybudovala projekty na ochranu vodních zdrojů, realizovala dvě etapy projektů protipovodňové ochrany na dolním toku vodní cesty a dokončila výstavbu několika hrází. Do roku 2019 se množství bahna a písku nahromaděného ve Žluté řece snížilo o téměř 30 miliard tun a množství sedimentů v dolním toku řeky se snížilo o 11,2 miliardy tun.
Kvalitní rozvoj povodí Žluté řeky začal úpravou a transformací starých průmyslových měst na horním toku, rozvojem moderního zemědělství v hlavních obilnářských oblastech a hledáním způsobů, jak pomoci chudým obyvatelům podél řek.
Země v povodí řeky také vybudovala více než 400 mokřadních přírodních rezervací a národních parků. Jedním z příkladů je národní přírodní rezervace v deltě Žluté řeky, kterou prezident Si ve středu navštívil.
Rezervace o rozloze 153 000 hektarů, kde mokřady tvoří více než 70 % celkové rozlohy, je významným zimovištěm a zastávkou stěhovavých ptáků, včetně ohroženého druhu čápa východního.
Začátkem října Čína zveřejnila osnovu ochrany a rozvoje povodí Žluté řeky do roku 2030, která slouží jako vodítko pro tvorbu politiky a plánování technických projektů v povodí s cílem řešit problémy. Země také urychluje legislativu, aby podpořila ekologickou ochranu a kvalitní rozvoj v této oblasti.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=Nzj3FiccvmA
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article