CGTN: Výroční Ústřední konference o ekonomické práci provede ekonomiku těžkým obdobím
PEKING, 26. prosince 2022 /PRNewswire/ -- Čínská ekonomika, zmítaná vnitřními problémy i nepříznivými vnějšími vlivy, zvládla náročný rok 2022 s tříprocentním tempem růstu HDP v prvních třech čtvrtletích.
Ve dnech 15. až 16. prosince se v Pekingu konala každoroční Ústřední konference o ekonomické práci, na níž čínští představitelé rozhodovali o prioritách hospodářské práce v roce 2023.
Čínský prezident Si Ťin-pching na konferenci vystoupil s významným projevem, v němž zhodnotil hospodářskou práci země v roce 2022, analyzoval současnou ekonomickou situaci a rozvrhl hospodářskou práci na příští rok.
V současné době ještě nejsou základy hospodářského oživení stabilizovány a Čína stále čelí trojímu tlaku v podobě klesající poptávky, nabídkových šoků a nízkých očekávání, zdůraznilo zasedání ve svém prohlášení.
„Měli bychom však vnímat, že naše ekonomika je odolná, má velký potenciál a nezdolnou vitalitu," uvedlo zasedání, vyzvalo k pevné důvěře v ekonomickou práci a přislíbilo zásadní úsilí o zajištění kvalitního a přiměřeného růstu.
Zajištění stability jako priorita
Zasedání požadovalo, aby se ekonomická stabilita stala hlavní prioritou a bylo vyvíjeno úsilí o stálý pokrok při zajištění ekonomické stability pro příští rok.
Pro ekonomiku velikosti Číny je zásadní udržet stabilní hospodářský výkon. Na zasedání bylo zdůrazněno, že bude vyvinuto úsilí o stabilizaci růstu, zaměstnanosti a cen tak, aby se hlavní ekonomické ukazatele pohybovaly v přiměřeném rozmezí.
Zasedání rovněž zdůraznilo lepší koordinaci prevence a kontroly epidemií s hospodářským a sociálním rozvojem a vyzvalo k optimalizaci boje proti epidemiím podle doby a situace a k zaměření se na starší osoby a osoby s primárními chorobami.
Zhang Junwei, výzkumný pracovník Centra pro výzkum rozvoje Státní rady, zmínil zavedení kombinace politik pro udržení hospodářského růstu na počátku letošního roku a vyjádřil přesvědčení, že země bude věnovat větší úsilí stabilizaci růstu, zaměstnanosti a cen.
Setkání dále zdůraznilo odhodlání čínských představitelů považovat otázku obnovení rovnováhy souhrnných ekonomických ukazatelů za prvořadý úkol současného hospodářského fungování.
Růst domácí poptávky
Země se v příštím roce zaměří na zvýšení domácí poptávky tím, že upřednostní oživení a rozšíření spotřeby, různými kanály zvýší osobní příjmy ve městech a na venkově a podpoří větší účast soukromého kapitálu na výstavbě klíčových národních projektů, zaznělo na zasedání.
Plně bude využit také potenciál domácího trhu, aby domácí poptávka mohla hrát silnější roli při podpoře hospodářského růstu. Kromě toho byla přislíbena podpora organické poptávky a modernizace potřeb v oblasti bydlení, jakož i podpora soukromého sektoru a platforem digitální ekonomiky.
Čína dále vydala pokyny pro zvyšování domácí poptávky a podporu zdravého tuzemského poptávkového systému, které mají podpořit její dlouhodobý rozvoj.
Podle těchto pokynů se bude usilovat o podporu spotřeby na všech frontách a urychlení zvyšování kvality spotřeby i optimalizaci struktury a rozšíření rozsahu investic za současné podpory koordinovaného rozvoje městských a venkovských oblastí s cílem uvolnit potenciál domácí poptávky.
Podle Národního statistického úřadu (NBS) se čínské maloobchodní tržby v listopadu meziročně propadly o 5,9 %, což ukazuje na trend poklesu domácí poptávky.
Cai Tongjuan, výzkumná pracovnice Institutu finančních studií Chongyang (Čchung-jang, Chongyang Institute for Financial Studies) na Lidové univerzitě v Číně, zdůraznila, že vybudování odolného domácího trhu je zásadně důležité. „Domácí trh bez poptávky je jako voda bez pramene."
Ohledně zvyšování osobních příjmů Cai zdůraznila, že příjmy a spotřebu nelze oddělovat. Dodala, že příjmy obyvatel se po třech letech boje s epidemií zkrátka snížily – spolu s jejich poptávkou po spotřebě – a pouze účinným zvýšením disponibilních příjmů obyvatel lze spotřebu efektivně podpořit.
Vysoce kvalitní rozvoj
Přelomová dvoudenní konference také zdůraznila snahu o vysoce kvalitní rozvoj.
Kromě zlepšení souladu prevence a boje proti epidemiím s hospodářským a sociálním rozvojem by podle zasedání mělo být dosaženo i hlubší koordinace. Ta by měla zavládnout mezi kvalitativním a kvantitativním růstem, mezi strukturálními reformami na straně nabídky a expanzí domácí poptávky a mezi hospodářskou politikou a dalšími politikami, uvedlo zasedání.
Podpora nového paradigmatu rozvoje vyžaduje posílení endogenní dynamiky a spolehlivosti domácího oběhu a rovněž zkvalitnění mezinárodního oběhu.
Zasedání rovněž zdůraznilo, že je třeba dobře zvládnout současnou práci a zároveň zohlednit budoucí vývoj.
Klíčem k měření hospodářského rozvoje je, zda hospodářský růst dokáže přinášet absolutnější a kvalitnější rozvoj, zdůraznil hlavní ekonom Čínského centra pro mezinárodní ekonomické výměny Chen Wenling.
Wang Jun, ředitel Nejvyššího fóra čínských ekonomů (China Chief Economists Forum), uvedl, že pozice Ústřední konference o ekonomické práci nadále upřednostňuje „kvalitu" před „kvantitou" a ukazuje tak, že hlavním směrem budoucího vývoje je uchopení kvality ekonomiky.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article