CGTN: Výročná Ústredná ekonomická pracovná konferencia usmerňuje hospodárstvo v ťažkých časoch
PEKING, 26. decembra 2022 /PRNewswire/ -- Čínska ekonomika, otrasená domácimi výzvami a rušivými vonkajšími prekážkami, sa vyrovnáva s náročným rokom 2022 s trojpercentnou mierou rastu HDP v prvých troch štvrťrokoch.
Výročná Ústredná ekonomická pracovná konferencia sa konala v Pekingu od 15. do 16. decembra, keď vedúci čínski predstavitelia rozhodovali o prioritách hospodárskych činností v roku 2023.
Čínsky prezident Si Ťin-pching vo svojom dôležitom prejave na konferencii zhodnotil hospodárske činnosti v krajine v roku 2022, analyzoval súčasnú ekonomickú situáciu a dohodol plán hospodárskej činnosti na budúci rok.
V súčasnosti ešte nie sú stabilizované základy hospodárskeho oživenia a Čína stále čelí trojnásobnému tlaku v dôsledku klesajúceho dopytu, ponukových šokov a slabých očakávaní, zdôraznilo sa vo vyhlásení zo stretnutia.
„Mali by sme však vidieť, že naše hospodárstvo má silnú odolnosť, veľký potenciál a nezlomnú vitalitu," konštatovalo sa na stretnutí, ktoré vyzvalo na pevnú dôveru v hospodárske činnosti a prisľúbilo veľké úsilie na zabezpečenie kvalitného a primeraného rastu.
Zabezpečenie stability je prioritou
Na stretnutí sa požadovalo, aby sa ekonomická stabilita stala najvyššou prioritou a aby sa pokračovalo v stabilnom pokroku pri zabezpečení hospodárskej stability na budúci rok.
Pre hospodárstvo veľkosti Číny je dôležité udržiavať stabilnú hospodársku výkonnosť. Na zasadnutí bolo zdôraznené úsilie o stabilizáciu rastu, zamestnanosti a cien tak, aby hlavné ekonomické ukazovatele zostali v primeranom rozsahu.
Na stretnutí sa tiež poukázalo na lepšiu koordináciu prevencie a kontroly epidémií s hospodárskym a sociálnym rozvojom a naliehavo sa vyzvalo na optimalizáciu reakcie na epidémie v závislosti od času a situácie a na zameranie sa na starších ľudí a osoby so základnými ochoreniami.
Zhang Junwei, výskumný pracovník Výskumného centra pre rozvoj pôsobiaceho v rámci Štátnej rady, sa zmienil o tom, že krajina začiatkom tohto roka zaviedla súbor politík na udržanie hospodárskeho rastu a verí, že krajina vynaloží väčšie úsilie na stabilizáciu rastu, zamestnanosti a cien.
Na stretnutí sa ďalej zdôraznilo odhodlanie čínskych predstaviteľov považovať otázku obnovenia rovnováhy hospodárskych agregátov za prvoradú úlohu súčasného hospodárskeho fungovania.
Rozšírenie domáceho dopytu
Na stretnutí bolo uvedené, že krajina sa v budúcom roku zameria na zvýšenie domáceho dopytu tým, že uprednostní oživenie a rozšírenie spotreby, zvýši osobný príjem v mestách a na vidieku prostredníctvom viacerých kanálov a povzbudí viac súkromného kapitálu, aby sa podieľal na výstavbe kľúčových národných projektov.
Na stretnutí sa tiež uviedlo, že bude plne využitý potenciál domáceho trhu, aby domáci dopyt mohol zohrávať silnejšiu úlohu pri podpore hospodárskeho rastu, a prisľúbila sa podpora organického dopytu a potrieb modernizácie v oblasti bývania, ako aj podpora súkromného sektora a platforiem digitálneho hospodárstva.
Čína vydala usmernenie o rozširovaní domáceho dopytu a podpore zdravého systému domáceho dopytu s cieľom podporiť jeho dlhodobý rozvoj.
V súlade s usmernením sa vynaloží úsilie na uľahčenie spotreby na všetkých frontoch a urýchlenie zvyšovania kvality spotreby, optimalizáciu investičnej štruktúry a rozšírenie rozsahu investícií, pričom sa bude podporovať koordinovaný rozvoj mestských a vidieckych oblastí s cieľom uvoľniť potenciál domáceho dopytu.
Podľa Národného štatistického úradu (NBS) sa čínsky maloobchodný predaj v novembri medziročne znížil o 5,9 %, čo poukazuje na klesajúci trend domáceho dopytu.
Cai Tongjuan, výskumná pracovníčka Chongyanského inštitútu pre finančné štúdie pôsobiaceho pod Čínskou ľudovou univerzitou, zdôraznila, že vybudovanie odolného domáceho trhu je veľmi dôležité. „Bez dopytu je domáci trh vodou bez prameňa."
Pokiaľ ide o zvyšovanie osobných príjmov, Cai zdôraznila, že je dôležité nehovoriť o spotrebe oddelene od príjmov. Dodala, že príjem obyvateľov sa po troch rokoch boja proti epidémii znížil s dopytom po spotrebe a spotrebu možno účinne podporiť len efektívnym zvýšením disponibilného príjmu obyvateľov.
Vysokokvalitný vývoj
Na dvojdňovej konferencii sa kládol dôraz aj na finančné možnosti kvalitného rozvoja.
Okrem lepšej koordinácie prevencie a kontroly epidémie s hospodárskym a sociálnym rozvojom sa na stretnutí uviedlo, že by sa mala dosiahnuť aj lepšia koordinácia. Malo by sa tak stať medzi kvalitatívnym a kvantitatívnym rastom, medzi štrukturálnou reformou na strane ponuky a expanziou domáceho dopytu a medzi hospodárskymi a inými politikami, uviedlo sa na stretnutí.
Na podporu novej paradigmy rozvoja by sa mala posilniť endogénna dynamika a spoľahlivosť domáceho obehu, pričom by sa mala zvýšiť kvalita medzinárodného obehu.
Na stretnutí sa tiež zdôraznila potreba dobre zvládnuť súčasné činnosti a zároveň zohľadniť budúci vývoj.
Kľúčom k meraniu hospodárskeho rozvoja je, či hospodársky rast môže priniesť absolútnejší a kvalitnejší rozvoj, zdôraznil Chen Wenling, hlavný ekonóm Čínskeho centra pre medzinárodné ekonomické výmeny.
Wang Jun, riaditeľ Fóra čínskych hlavných ekonómov, uviedol, že rozvinutie Ústrednej ekonomickej pracovnej konferencie naďalej uprednostňuje „kvalitu" pred „kvantitou", čo znamená, že hlavným smerom do budúcnosti je uchopenie kvality hospodárstva.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article