CGTN: Větší soběstačnost, posilování vědecko-technické úrovně je nutností pro kvalitní rozvoj
PEKING, 14. března 2023 /PRNewswire/ -- Vysoce kvalitní rozvoj, který zahrnuje inovativní, koordinovaný, ekologický a otevřený rozvoj a přístup k rozvoji pro všechny, byl jedním z hlavních slov právě skončeného zasedání čínských představitelů (Two Sessions), na němž byly vytyčeny rozvojové priority druhé největší ekonomiky světa pro rok 2023.
Prezident Si Ťin-pching při účasti na poradě s kolegy poslanci Národního lidového kongresu (NPC) z delegace provincie Ťiang-su během zasedání zdůraznil význam snahy o vysoce kvalitní rozvoj a označil ji za "první a nejdůležitější" úkol v čínském modernizačním úsilí. Prezident zdůraznil, že urychlení úsilí o dosažení větší soběstačnosti a síly v oblasti vědy a techniky je cestou, kterou se země musí vydat, aby podpořila vysoce kvalitní rozvoj.
Čína by měla usilovat o dosažení větší soběstačnosti a posílení ve vědě a technologiích, podporovat průmyslovou transformaci a modernizaci, pokročit v koordinovaném rozvoji měst, venkova a regionů a podporovat ekologický a nízkouhlíkový hospodářský a sociální rozvoj, zopakoval Si při pondělním projevu na závěrečném zasedání prvního zasedání 14. zasedání NKS.
Čínský premiér Li Kche-čchiang rovněž přislíbil, že se zaměří na podporu vysoce kvalitního rozvoje, a uvedl, že Čína posílí kapacity v oblasti vědy a technologií a inovací, urychlí budování moderního průmyslového systému a urychlí přechod k ekologickému rozvoji.
Čína v posledních letech učinila pokroky v oblasti zvyšování výdajů na výzkum a vývoj, rozšiřování výroby čisté energie a péče o pilíře růstu s regionálními rozvojovými strategiemi, přičemž vedle pokroku v dalších oblastech usiluje o inovativní, koordinovaný, zelený, otevřený a sdílený růst.
Inovace v oblasti vědy a technologií podporují vysoce kvalitní rozvoj Číny
Již v roce 2014 při inspekční cestě po provincii Ťiang-su Si zdůraznil roli inovací v hospodářském rozvoji a prohlásil, že Čína musí spoléhat na inovace, aby dosáhla trvalého a udržitelného hospodářského rozvoje.
Podle zprávy o práci vlády do roku 2023 Čína v uplynulých pěti letech plně realizovala strategii rozvoje založeného na inovacích a zlepšila a modernizovala průmyslovou infrastrukturu.
Čína podporovala rozvoj reálné ekonomiky prostřednictvím inovací a pokračovala v podpoře nových faktorů růstu, uvádí se ve zprávě. Zpráva uvádí, že byla posílena vedoucí úloha technologických inovací, a dodává, že Čína zahájila řadu významných projektů v oblasti vědeckotechnických inovací a zvýšila úsilí o zajištění průlomu v klíčových technologiích v klíčových oblastech.
Ve snaze o vysoce kvalitní rozvoj Čína rovněž zdvojnásobuje technologické inovace jako hlavní hnací sílu růstu. V roce 2022 vydala Čína na výzkum a vývoj rekordních 3,09 bilionu jüanů (449 miliard USD), což představuje meziroční nárůst o 10,4 %, který lze přičíst na vrub zrychlenému úsilí země o posílení inovační kapacity pro další průlomové objevy.
Čína se v globálním inovačním indexu dostala z 34. místa v roce 2012 na 11. místo v loňském roce, přičemž její ekonomika v letech 2013 až 2021 rostla průměrným ročním tempem 6,6 % a na světovém hospodářském růstu se podílela více než 30 %.
Čína vytváří z vědeckotechnických inovací světové veřejné statky
Při posilování své síly v oblasti vědy a techniky se Čína rovněž zavázala sdílet své technologie se světovými partnery a spolupracovat na zlepšení globálního řízení vědy a techniky.
Čína, která se může pochlubit nejdelší a nejrozsáhleji využívanou sítí vysokorychlostních železnic na světě, pomáhá díky své vyspělé železniční technologii mnoha zemím s výstavbou a modernizací jejich železnic. Viceprezident Světové banky pro jižní Asii Martin Raiser uvedl, že čínská železniční technologie přinese rozvoj měst, cestovního ruchu a regionální hospodářský růst.
Vezměme si například železnici Čína-Laos, což je přelomový projekt Pásma a stezky. Od zahájení provozu v prosinci 2021 se vnitrozemský Laos stal uzlem pozemního spojení v jihovýchodní Asii. Laoský úsek železnice vytvořil více než 110.000 místních pracovních míst.
Prostřednictvím mnohastranných mechanismů, jako je iniciativa Pásmo a stezka a Regionální komplexní hospodářské partnerství, přinesly čínské vědeckotechnické úspěchy nové možnosti v oblasti komunikace 5G, biomedicíny a mnoha oblastech a zároveň zajistily růstový impuls.
Čínský navigační družicový systém BeiDou (BDS) je dalším příkladem čínských produktů, technologií a služeb, které byly využity ve více než 120 zemích a regionech.
Podle bílé knihy s názvem "Čínský navigační družicový systém BeiDou v nové éře", která byla zveřejněna v listopadu 2022, Čína zřídila v zahraničí centra pro podporu aplikací a industrializace BDS a snaží se vybudovat pevné základy pro průmysl družicové navigace.
Čína posiluje spolupráci s regionálními organizacemi, jako je ASEAN, Africká unie, Liga arabských států a Společenství latinskoamerických a karibských států, a uvolňuje řešení založená na BDS v oblasti inteligentních měst, veřejné bezpečnosti, precizního zemědělství, digitální dopravy a prevence a zmírňování následků katastrof, která jsou podle bílé knihy pilotně zaváděna v Asii, Africe a Latinské Americe.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article