CGTN: Väčšia sebestačnosť a sila vo vede a technológiách sú nevyhnutné pre vysokokvalitný rozvoj
PEKING, 14. marca 2023 /PRNewswire/ -- Vysokokvalitný rozvoj, ktorý zahŕňa inovatívny, koordinovaný, ekologický a otvorený rozvoj a rozvoj pre všetkých, bol jedným z módnych výrazov počas práve skončených dvoch čínskych zasadnutí, ktoré zmapovali priority rozvoja druhej najväčšej svetovej ekonomiky na rok 2023.
Na rokovaní s kolegami a poslancami Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov (NPC) z delegácie provincie Ťiang-su počas zasadnutia Si Ťin-pching zdôraznil dôležitosť snahy o vysokokvalitný rozvoj a označil ju za „prvoradú a hlavnú" úlohu v úsilí Číny o modernizáciu. Prezident poukázal na to, že urýchlenie úsilia o dosiahnutie väčšej sebestačnosti a sily vo vede a technike je cesta, ktorou sa krajina musí vydať, aby podporila vysokokvalitný rozvoj.
Čína by mala pracovať na dosiahnutí väčšej sebestačnosti a sily vo vede a technike, podporovať priemyselnú transformáciu a modernizáciu, napredovať v koordinovanom rozvoji miest, vidieka a regiónov a podporovať ekologický a nízkouhlíkový hospodársky a sociálny rozvoj, zopakoval Si Ťin-pching počas svojho vystúpenia na záverečnom stretnutí prvého zasadnutia 14. NPC v pondelok.
Čínsky premiér Li Čchiang sa tiež zaviazal zamerať úsilie na podporu vysokokvalitného rozvoja a poznamenal, že Čína posilní kapacity v oblasti vedy a techniky, ako aj inovácie, urýchli budovanie moderného priemyselného systému a urýchli prechod na ekologický rozvoj.
Čína v posledných rokoch dosiahla pokroky pri zvyšovaní výdavkov na výskum a vývoj, rozširovaní výroby čistej energie a udržiavaní mier rastu pomocou stratégií regionálneho rozvoja, spolu s pokrokom v iných oblastiach s cieľom hľadať inovatívny, koordinovaný, ekologický, otvorený a spoločný rast.
Inovácie v oblasti vedy a technológií podporujú vysokokvalitný rozvoj Číny
Už v roku 2014 Si Ťin-pching na inšpekčnej ceste po provincii Ťiang-su zdôraznil úlohu inovácií v hospodárskom rozvoji a uviedol, že Čína sa musí spoliehať na inovácie, aby dosiahla trvalý a zdravý hospodársky rozvoj.
Podľa pracovnej správy vlády z roku 2023 Čína plne implementovala stratégiu rozvoja založenú na inováciách a za posledných päť rokov zlepšila a modernizovala priemyselnú štruktúru.
V správe sa uvádza, že Čína prostredníctvom inovácií podporovala rozvoj reálnej ekonomiky a naďalej podporovala nové hybné sily rastu. Uvádza sa v nej, že vedúca úloha technologických inovácií sa posilnila, a dodáva, že Čína spustila niekoľko veľkých inovačných projektov v oblasti vedy a technológií a zintenzívnila úsilie o dosiahnutie prelomových výsledkov v hlavných technológiách v kľúčových oblastiach.
V snahe o vysokokvalitný rozvoj Čína tiež zdvojnásobuje technologické inovácie ako primárny motor rastu. V roku 2022 Čína vynaložila rekordných 3,09 bilióna čínskych jüanov (449 mld. USD) na výskum a vývoj, čo predstavuje medziročný nárast o 10,4 %, ktorý možno pripísať zrýchlenému úsiliu krajiny o zlepšenie inovačnej schopnosti pre ďalšie objavy.
Čína zaznamenala skok v rebríčku Global Innovation Index z 34. miesta v roku 2012 na 11. miesto v minulom roku, pričom ekonomika rástla od roku 2013 do roku 2021 priemerným ročným tempom 6,6 %, čím prispela k svetovému hospodárskemu rastu viac ako 30 %.
Čína robí z inovácií do vedy a technológií globálne verejné statky
Pri posilňovaní svojej sily v oblasti vedy a techniky sa Čína tiež zaviazala zdieľať svoje technológie s partnermi na celom svete a spolupracovať na zlepšovaní globálneho riadenia vedy a techniky.
Čína, ktorá sa môže pochváliť najdlhšou a najrozsiahlejšie využívanou sieťou vysokorýchlostných železníc na svete, pomáha viacerým krajinám budovať a modernizovať železničnú dopravu pomocou svojej pokročilej železničnej technológie. Viceprezident Svetovej banky pre južnú Áziu Martin Raiser povedal, že čínska železničná technológia prinesie rozvoj miest, cestovný ruch a regionálny hospodársky rast.
Pozrite sa na čínsko-laoskú železnicu, prelomový projekt v rámci iniciatívy „Jedno pásmo, jedna cesta". Od začiatku prevádzky v decembri 2021 sa vnútrozemský Laos stal pozemným uzlom v juhovýchodnej Ázii. Laoský úsek železnice vytvoril viac ako 110 000 miestnych pracovných miest.
Prostredníctvom multilaterálnych mechanizmov, ako je iniciatíva Jedno pásmo, jedna cesta a Regionálne komplexné hospodárske partnerstvo, priniesli čínske úspechy v oblasti vedy a technológií nové možnosti v 5G komunikácii, biomedicíne a mnohých oblastiach a zároveň poskytli dynamiku rastu.
Čínsky navigačný satelitný systém BeiDou (BDS) je ďalším príkladom čínskych produktov, technológií a služieb, ktoré sa využívajú vo viac ako 120 krajinách a regiónoch.
Podľa Bielej knihy s názvom „Čínsky navigačný satelitný systém BeiDou v novej ére", ktorá bola zverejnená v novembri 2022, Čína zriadila centrá v zahraničí na podporu využitia a industrializácie BDS a snaží sa vybudovať pevné základy pre odvetvie satelitnej navigácie.
Podľa Bielej knihy Čína posilňuje spoluprácu s regionálnymi organizáciami, ako sú ASEAN, Africká únia, Liga arabských štátov a Spoločenstvo štátov Latinskej Ameriky a Karibiku, a uvádza riešenia založené na BDS v oblastiach inteligentných miest, verejnej bezpečnosti, presného poľnohospodárstva, digitálnej dopravy a prevencie a zmierňovania katastrof, ktoré sa pilotne testujú v Ázii, Afrike a Latinskej Amerike.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article