CGTN: Úloha vzdelávania v boji proti chudobe v Číne: Nikto neostane opomenutý
PEKING, 14. júna 2021 /PRNewswire/ -- Staré čínske príslovie hovorí, že "kto chce vykopať hlbokú studňu, musí najskôr začať s plytkou jamou". Inak povedané každá dlhá cesta začína jediným krokom. Príslovie pochádza z knihy "Liu Zi - Chong Xue", ktorá bola napísaná približne pred 1500 rokmi.
Čínsky prezident Si Ťin-pching považoval vzdelanie za prvý a zásadný krok "vykopania studne" pri snahe odstrániť absolútnu chudobu v Číne, čo bolo v roku 2020 dosiahnuté.
Zabránenie prenosu chudoby medzi generáciami
Základná škola Yangjialing Fuzhou Hope v Jen-anu v severozápadnej čínskej provincii Šen-si bola v roku 1995 zrekonštruovaná z darov mesta Fu-čou, hlavného mesta juhovýchodnej provincie Fu-ťien, potom, čo Si Ťin-pching, vtedajší predseda strany Fu-čou , vyzval miestnych podnikateľov, aby prispeli na stavbu škôl v zaostalých regiónoch krajiny.
"Nenechajme prehrať deti, ktoré ešte len stoja na štartovej čiare," povedal Si pri návšteve školy v roku 2015 a zdôraznil tak význam vzdelania ako kľúčového faktora rozvoja chudobných oblastí.
Škola, ktorá mala svojho času jediného učiteľa a učebňu v jaskyni, prešla vďaka podpore vlády aj spoločnosti drastickou zmenou. Teraz škola sídli vo štvorposchodovej budove vybavenej modernými multimediálnymi učebňami a žiaci majú v škole tiež možnosť dostávať bezplatné obedy.
Štatistiky ministerstva školstva (MŠ) uverejnené v roku 2020 ukazujú, že celkové investície Číny do vzdelávania, vrátane bezplatného stravovania a zlepšovania školských zariadení, sa v predchádzajúcich troch rokoch zvyšovali o viac ako osem percent ročne.
Podľa Bielej knihy zameriavajúce sa na znižovanie chudoby v Číne, vydanej v apríli 202,1 krajina od roku 2013 zrekonštruovala 108 000 škôl s cieľom posilniť poskytovanie deväťročnej povinnej školskej dochádzky v chudobných oblastiach.
„Znižovanie chudoby musí začať znižovaním nevedomosti. Poskytnutie dobrého vzdelania vidieckym deťom je preto dôležitým faktorom zmiernenia vplyvu chudoby a tiež základným prostriedkom, ako zastaviť odovzdávanie chudoby medzi generáciami," uviedol Si.
Znižovanie rozdielov vo vzdelaní
Pokiaľ ide o rovnosť vo vzdelávaní ako základ sociálnej rovnosti, Si Ťin-pching pri mnohých príležitostiach zdôraznil význam miniaturizácie rozdielov vo vzdelávacích zdrojoch a kvalite poskytnutého vzdelania medzi vidieckymi a mestskými oblasťami.
V období 13. päťročného plánu (2016-2020) vyčlenila Čína v centrálnom rozpočte na podporu povinnej školskej dochádzky dotácie v hodnote približne 749,5 miliárd jüanov (114,6 miliárd USD) a podľa ministerstva školstva bolo 90% týchto prostriedkov investovaných do vidieckych oblastí . Napríklad študentom z chudobných vidieckych rodín poskytla vláda na podporu ich štúdia príspevok na živobytie.
Biela kniha zameriavajúca sa na znižovanie chudoby v Číne z roku 2021 uvádza, že na vidieku sa nevyskytol prípad predčasného ukončenia štúdia kvôli finančným ťažkostiam. Deväťročná povinná školská dochádzka je teraz dostupná všetkým deťom z chudobných vidieckych rodín a miera dokončení štúdia v roku 2020 predstavovala 94,8%.
Čína ďalej vsádza na digitalizáciu vzdelávania. Internetová infraštruktúra pomáha preklenúť rozdiely medzi vzdelávaním v mestských a vidieckych oblastiach, pretože všetky základné a stredné školy po celej krajine majú pripojenie k internetu.
Žiaci základnej školy Yangjialing Fuzhou Hope majú teraz možnosť vyskúšať si "internetovú triedu", prostredníctvom ktorej škola využíva internet na zdieľanie výučby v reálnom čase s partnerskými školami vo veľkých mestách.
Boli tiež zavedené politiky v prospech prijímania väčšieho počtu chudobných študentov, podporenie zamestnanosti absolventov a napomáhanie študentom zbaviť sa chudoby prostredníctvom profesijnej prípravy.
Viac ako 8 miliónov absolventov stredných škôl z chudobných rodín prešlo vzdelávaním, 5,14 milióna chudobných študentov získalo vysokoškolské vzdelanie a kľúčové inštitúcie vyššieho vzdelania prijali približne 700 000 študentov z určených vidieckych a chudobných oblastí.
Video - https://www.youtube.com/watch?v=CcUM0b2VEJ8
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article