CGTN: edukacja w walce z ubóstwem w Chinach: nikt nie może pozostać w tyle
PEKIN, 11 czerwca 2021 r. /PRNewswire/ -- Stare chińskie powiedzenie mówi, że „aby wykopać studnię, zaczynasz od płytkiego dołka, żeby w końcu dojść do głębokiego". Sentencja ta oznacza, że najdłuższa nawet podróż zaczyna się od pojedynczego kroku. Pochodzi ono z „Liu Zi - Chong Xue", książki napisanej około 1500 lat temu.
Prezydent Chin Xi Jinping upatruje w edukacji pierwszy i podstawowy krok do „wykopania studni" w celu całkowitego wyeliminowania ubóstwa w Chinach, co udało się osiągnąć w 2020 roku.
Zapobieganie pokoleniowemu przenoszeniu ubóstwa
Szkoła Podstawowa Yangjialing Fuzhou Hope w Yan'an, w północno-zachodniej chińskiej prowincji Shaanxi, została odnowiona dzięki darowiznom z miasta Fuzhou, stolicy południowo-wschodniej prowincji Fujian, w 1995 roku, po tym jak Xi Jinping, ówczesny szef partii w Fuzhou, zachęcał lokalnych przedsiębiorców do wspierania budowy szkół w słabo rozwiniętych regionach kraju.
„Nie pozwalajmy naszym dzieciom przegrywać już na starcie" – powiedział Xi podczas wizyty w szkole w 2015 r., wyróżniając edukację, jako najważniejszy czynnik rozwoju ubogich obszarów.
Szkoła, która kiedyś zatrudniała tylko jednego nauczyciela i mieściła się w jaskini, przeszła ogromne zmiany dzięki wsparciu rządu i społeczeństwa. Obecnie dysponuje czteropiętrowym budynkiem wyposażonym w nowoczesne multimedialne sale lekcyjne, a uczniowie mają możliwość korzystania z darmowych obiadów w szkole.
Statystyki Ministerstwa Edukacji (MOE) opublikowane w 2020 roku, dowodzą, że całkowite inwestycje Chin w edukację, w tym darmowe posiłki i poprawa infrastruktury szkolnej, wzrosły o ponad osiem procent rocznie w ciągu ostatnich trzech lat.
Według białej księgi na temat zwalczania ubóstwa w Chinach wydanej w kwietniu 2021 r., od 2013 r. władze wyremontowały 108 tys. szkół, aby usprawnić świadczenie dziewięcioletniej edukacji obowiązkowej na najuboższych obszarach.
„Zredukowanie ubóstwa musi zacząć się od wyeliminowania niewiedzy. Dlatego też zapewnienie dzieciom wiejskim odpowiedniej edukacji jest niezwykle ważnym zadaniem w walce z ubóstwem, a także kluczowym środkiem do powstrzymania procesu przenoszenia ubóstwa między pokoleniami" – powiedział Xi.
Zmniejszanie luki edukacyjnej
Uważając równość edukacji za podstawę równowagi społecznej, Xi Jinping wielokrotnie podkreślał znaczenie zmniejszania różnic w zasobach i jakości edukacji między obszarami wiejskimi i miejskimi.
Jak podaje MOE, w okresie realizacji 13. Planu Pięcioletniego (2016-2020) z budżetu centralnego Chin przeznaczono około 749,5 mld juanów (114,6 mld dolarów) dotacji na wsparcie obowiązkowego kształcenia, przy czym 90 proc. środków zainwestowano na obszarach wiejskich. Przykładowo studenci z biednych wiejskich gospodarstw domowych otrzymywali od rządu zasiłek na utrzymanie wspierający ich naukę.
W białej księdze z 2021 r. dotyczącej zwalczania ubóstwa w Chinach stwierdzono, że na wsi nie odnotowano przypadków rezygnacji z nauki z powodu trudności finansowych. Dziewięcioletnia edukacja obowiązkowa jest obecnie dostępna dla wszystkich dzieci z biednych wiejskich gospodarstw domowych, zaś wskaźnik ukończenia nauki w 2020 roku wyniósł 94,8 procent.
W miarę jak Chiny wprowadzają cyfryzację w edukacji, infrastruktura internetowa zmniejszyła lukę między edukacją miejską i wiejską – wszystkie szkoły podstawowe i średnie w całym kraju mają dostęp do internetu.
Uczniowie szkoły podstawowej Yangjialing Fuzhou Hope mogą teraz doświadczyć „klasy internetowej", dzięki której szkoła wykorzystuje internet, aby dzielić się nauczaniem w czasie rzeczywistym ze szkołami partnerskimi w dużych miastach.
Sprzyjająca polityka została również wykorzystana do przyjęcia większej liczby ubogich studentów, zwiększenia zatrudnienia dla absolwentów oraz pomocy studentom w wyjściu z ubóstwa poprzez edukację zawodową.
Ponad 8 mln absolwentów gimnazjów i szkół średnich z ubogich rodzin otrzymało wykształcenie zawodowe, 5,14 mln ubogich studentów uzyskało wykształcenie wyższe, a najważniejsze uczelnie wyższe przyjęły około 700 tys. studentów z wyznaczonych obszarów wiejskich i ubogich.
Materiał filmowy - https://www.youtube.com/watch?v=CcUM0b2VEJ8
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article