CGTN: To nejdůležitější, co se Si Ťin-pching naučil od svého otce
PEKING, 25. května 2022 /PRNewswire/ - „Je mnoho vznešených vlastností, které bych chtěl zdědit po svém otci," uvedl Si Ťin-pching, tehdejší guvernér východočínské provincie Fu-ťien, v blahopřejném dopise svému otci Si Čung-sünovi k narozeninám v roce 2001.
Si Čung-sün patřil k první generaci ústředních představitelů Komunistické strany Číny (KSČ). Si Ťin-pching často připomíná moudrost, kterou mu jeho otec předal.
Pojem „lid" přestavuje jádro všech důležitých myšlenek, které se Si Ťin-pching od otce naučil.
Muž z lidu
„Můj dědeček byl zemědělec, můj otec se jako zemědělec zapojil do revoluce a já sám jsem v zemědělství sedm let pracoval," řekl kdysi Si Ťin-pching.
V období agrární revoluce založil Si Čung-sün v necelých 20 letech revoluční pohraniční oblast Ša-an-si-Kan-su. Říkával, že „bez podpory lidu bychom neměli nic."
Si Ťin-pching navštívil v polovině února 2015 Liang-ťia-che, malou vesnici na severozápadě čínské provincie Ša-an-si, aby zde oslavil svátky jara. Pro čínského prezidenta, který pochází z městského prostředí, to znamenalo návrat domů.
Před třiapadesáti lety byl Si, kterému tehdy ještě nebylo ani šestnáct, poslán jako „vzdělaný mladík" právě do Liang-ťia-che.
V této odlehlé vesnici strávil dalších sedm let svého života. V této oblasti, která je součástí Sprašové plošiny, povstali komunističtí revolucionáři včetně jeho otce, aby založili Novou Čínu.
„V té době jsem dělal všechny možné práce - rekultivoval jsem pustinu, hospodařil, okopával, pásl dobytek, vozil uhlí nebo kydal hnůj," vzpomíná Xi.
„Jako služebník lidu mám kořeny hluboko na severu náhorní plošiny Ša-an-si, která mi dala neměnné poslání: dělat praktické věci pro lid," napsal Si ve své autobiografii. „Ať už půjdu kamkoli, vždycky budu synem sprašové oblasti," napsal.
Muž, který slouží lidu
Si Čung-sün svému synovi jednou řekl: „Bez ohledu na to, jakou funkci budeš vykonávat, službu lidu svědomitě, jednej v jeho zájmu, udržuj s ním úzké vztahy a vždy mu buď otevřený."
Si Ťin-pching od počátku svého působení nerad stavěl na odiv své oficiální funkce. Podnikal několikadenní cesty, někdy i do hor, aby mluvil s lidmi z nejnižších vrstev, zjistil, co je trápí, a pomohl jim problémy řešit.
V 80. letech, kdy se mnozí z jeho vrstevníků pouštěli do podnikání nebo odjížděli studovat do zahraničí, se Si vzdal pohodlné práce v kanceláři v Pekingu a rozhodl se pracovat jako zástupce šéfa strany v malém okrese v severočínské provincii Che-pej. Později se stal předsedou Strany v prefektuře Ning-te, jedné z nejchudších oblastí východočínské provincie Fu-ťien.
Během pobytu v Ning-te navštívil Si téměř všechna tamní sídla, včetně tří ze čtyř, která neměla zpevněné cesty. Jedním z nich byla i obec Sia-tang, která leží hluboko v hornaté oblasti okresu Šou-ning. Čistý roční příjem zemědělců v obci Sia-tang na osobu tehdy činil méně než 200 jüanů (asi 40 dolarů). Byla jednou z nejchudších obcí v provincii Fu-ťien.
V listopadu 2013 během inspekční cesty po centrální oblasti provincie Chu-nan navštívil Si obec Š´-pa-dung, kterou obývá etnická menšina Miaové a byla v té době považována za chudou.
„Jak ti mám říkat?" zeptala se vesničanka Ši Basan, když prezidenta přivítala ve svém domě. „Jsem služebník lidu," představil se Si.
Během bezmála pěti desetiletí působení v politice se Si vypracoval z řadového stranického šéfa na vůdce KSČ, z řadového občana na prezidenta země a z průměrného vojenského důstojníka na předsedu Ústřední vojenské komise. Celou dobu se přitom zasazoval o lepší život čínských občanů.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article