CGTN: Tianhe podnosi ambicje Chin związane z budową stacji kosmicznej
PEKIN, 30 kwietnia 2021 r. /PRNewswire/ -- Prace związane z budową chińskiej stacji kosmicznej są w toku. Moduł podstawowy Tianhe, którego nazwę tłumaczy się jako „niebiańska harmonia", został wystrzelony w kosmos w czwartek, rozpoczynając serię kluczowych misji startowych, których założeniem jest ukończenie budowy stacji do końca 2022 roku.
Tianhe został wyniesiony na orbitę za pomocą rakiety nośnej Długi Marsz-5B Y2 z kosmodromu Wenchang na wybrzeżu południowochińskiej prowincji Hainan. Jest to pierwsza z 11 misji mających na celu budowę i zaopatrzenie stacji kosmicznej.
Tianhe będzie pełnić rolę modułu podstawowego dla pierwszej chińskiej stacji kosmicznej na niskiej orbicie okołoziemskiej o nazwie Tiangong, co w języku chińskim oznacza „niebiański pałac".
Chiński prezydent Xi Jinping podkreślił w czwartkowym komunikacie gratulacyjnym, że przeprowadzone z powodzeniem wystrzelenie modułu podstawowego Tianhe oznacza, że budowa stacji kosmicznej w Chinach weszła w fazę pełnej realizacji, kładąc solidne podstawy dla dalszych zadań.
Budowa stacji kosmicznej i krajowego laboratorium kosmicznego jest ważnym założeniem w ramach trzyetapowej strategii chińskiego załogowego programu kosmicznego, a także wiodącym projektem mającym na celu zwiększenie potęgi kraju w obszarach nauki i technologii, a także przestrzeni kosmicznej, zauważył Xi w komunikacie.
Prezydent życzył wszystkim uczestnikom misji, aby byli samodzielni i innowacyjni, aby odnieśli zwycięstwo w projekcie budowy stacji kosmicznej oraz aby wnieśli nowy i większy wkład w kompleksowy rozwój nowoczesnego kraju socjalistycznego.
Otwarta platforma
Jak podkreślił Hao Chun, dyrektor Chińskiej Agencji Kosmicznej (CMSA), w ekskluzywnym wywiadzie dla CGTN, nowa chińska stacja kosmiczna nie będzie przeznaczona tylko dla chińskich naukowców. Zagraniczni astronauci oraz modele globalnej współpracy w zakresie eksperymentów naukowych są mile widziani w chińskiej stacji kosmicznej.
„Chiny i Biuro ONZ do spraw Przestrzeni Kosmicznej ustanowiły współpracę na potrzeby przyjmowania wniosków dotyczących korzystania z chińskiej stacji kosmicznej. Podpisaliśmy już porozumienie" ‒ powiedział Hao.
Do tej pory łącznie dziewięć projektów zaproponowanych przez 17 krajów, w tym Francję, Niemcy i Włochy, zostało wybranych na potrzeby pierwszej tury eksperymentów, które zostaną przeprowadzone w nowym laboratorium kosmicznym.
„W przyszłości zagraniczni astronauci będą z pewnością uczestniczyć w chińskich lotach kosmicznych, a także pracować i mieszkać na naszej stacji kosmicznej. Ponadto, kilku zagranicznych astronautów już uczestniczy w chińskich lotach i uczy się języka chińskiego" ‒ powiedział dyrektor CMSA.
Budowa potęgi kosmicznej
Od czasu XVIII Kongresu Narodowego Komunistycznej Partii Chin (KPCh), prezydent XI, który również pełni funkcję sekretarza generalnego Komitetu Centralnego KPCh, osobiście nadzoruje realizację głównych projektów kosmicznych i promuje dalsze wysiłki Chin mające na celu umożliwienie krajowi zyskania statusu potęgi kosmicznej.
„Eksploracja wszechświata, rozwój programów kosmicznych i zyskanie statusu potęgi kosmicznej zawsze było marzeniem, do którego realizacji dążyliśmy" ‒ powiedział Xi 24 kwietnia 2016 roku podczas obchodzonego po raz pierwszy w Chinach Dnia Przestrzeni Kosmicznej.
W roku 2020 chiński przemysł kosmiczny odnotował znaczące osiągnięcia: 23 czerwca Chiny z powodzeniem umieściły na orbicie satelitę Beidou; 23 lipca w kosmos została wysłana bezzałogowa sonda na Marsa; 24 listopada wystartowała bezzałogowa misja o nazwie Chang'e-5, której celem jest zbieranie materiału księżycowego, a 1 grudnia Chiny przeprowadziły zakończone sukcesem lądowanie sondy Chang'e-5 na powierzchni Księżyca.
Nagranie - https://www.youtube.com/watch?v=WHdkt9ncb9M
Źródło: CGTN
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article