CGTN: Tianhe dvíha ambície čínskej vesmírnej stanice
BEIJING, 3. mája 2021 /PRNewswire/ -- Výstavba vlastnej čínskej vesmírnej stanice je v plnom prúde. Vo štvrtok bol vypustený hlavný modul Tianhe, v preklade "nebeská harmónia", a tým sa začala séria kľúčových misií, ktorých cieľom je dokončiť konštrukciu stanice do konca roka 2022.
Modul Tianhe vyniesla do vesmíru nosná raketa Long March-5B Y2 z kozmodrómu Wen-čchang na pobreží juhočínskej provincie Chai-nan. Jedná sa o prvú z 11 misií na výstavbu a dodávky vesmírnej stanice.
Tianhe bude slúžiť ako základný modul pre prvú čínsku vesmírnu stanicu na nízkej obežnej dráhe Zeme s názvom Tiangong, ktorý v čínštine znamená "nebeský palác".
Čínsky prezident Si Ťin-pching povedal vo štvrtok v blahoprajnom prejave, že úspešné vypustenie základného modulu Tianhe znamená, že konštrukcia čínskej vesmírnej stanice vstúpila do fázy plnej realizácie, ktorá predstavuje pevný základ pre ďalšie úlohy.
Výstavba vesmírnej stanice a národného vesmírneho laboratória je dôležitým cieľom trojfázovej stratégie čínskeho programu vesmírnych letov s posádkou a dôležitý hlavný projekt, ktorý by mal posilniť pozíciu krajiny v oblasti vedy a technológie rovnako ako vo vesmíre, povedal Si vo svojom posolstve.
Vyzval všetkých členov, ktorí sa zúčastnili misie, aby boli samostatní a inovatívne a úspešne zvládli dokončenie výstavby vesmírnej stanice a ešte viac prispeli ku komplexnému budovanie modernej socialistickej krajiny.
Otvorená platforma
Čínska nová vesmírna stanica nebude slúžiť len čínskym vedcom. Budú na nej vítaní zahraničné astronauti a predpokladá globálnu spoluprácu na vedeckých experimentoch. Povedal to Hao Chun, riaditeľ Čínskeho úradu pre kozmické inžinierstvo s ľudskou posádkou, v exkluzívnom rozhovore pre CGTN.
"Čína a Kancelária OSN pre vesmírne záležitosti spolupracovali na aplikáciách využitia čínskej vesmírnej stanice. Podpísali sme zmluvu," povedal Hao.
Doteraz bolo vybraných celkom deväť projektov navrhovaných 17 krajinami, ako sú Francúzsko, Nemecko a Taliansko, pre prvé kolo experimentov, ktoré sa budú vykonávať v novom vesmírnom laboratóriu.
"V budúcnosti sa čínskych letov do vesmíru budú určite zúčastňovať aj zahraniční astronauti, ktorí budú pracovať a žiť na vesmírnej stanici. Niektorí zahraniční astronauti sa už letov zúčastnili a učia sa čínsky," povedal riaditeľ.
Budovanie vesmírnej mocnosti
Si, ktorý je tiež generálnym tajomníkom Ústredného výboru KSČ, od 18. Národného kongresu Komunistickej strany Číny (KSČ) osobne riadil realizáciu hlavných vesmírnych projektov a propagoval sústavný postup Číny, ktorá sa usiluje o to, stať sa vesmírnou mocnosťou.
"Skúmať ohromný vesmír, vyvíjať vesmírne programy a stať sa vesmírnou mocnosťou bolo vždy naším snom, ktorý sme chceli splniť," povedal Si vo svojom prejave na prvom čínskom Dni vesmíru 24. apríla 2016.
V roku 2020 dosiahol čínsky vesmírny program pozoruhodných úspechov: 23. júna Čína úspešne vyslala na obežnú dráhu svoj posledný satelit Beidou, 23. júla bola do vesmíru vyslaná bezpilotné sonda na Mars, 24. novembra bola vypustená sonda bez posádky s názvom Chang'e -5, ktorej cieľom je nazbierať materiál na Mesiaci. Úspešne pristála na povrchu Mesiaca 1. decembra.
Video - https://www.youtube.com/watch?v=WHdkt9ncb9M
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article