CGTN: Spoločná snaha o modernizáciu: Čína a Afrika otvárajú novú kapitolu v budovaní komunity so spoločnou budúcnosťou
PEKING, 6. septembra 2024 /PRNewswire/ – Železničná trať Tanzania-Zambia Railway Authority (TAZARA) s dĺžkou 1860 km z tanzánijského Dar es Salaamu do New Kapiri Mposhi v Zambii slúži ako pripomienka dlhodobého vzťahu medzi Čínou a Tanzániou.
Za 48 rokov svojej prevádzky železnica prepravila viac ako 30 miliónov ton nákladu a viac ako 40 miliónov cestujúcich. Stala sa tak životne dôležitou tepnou, ktorá zabezpečuje ekonomickú prevádzku a rozvoj Tanzánie, Zambie a okolitých oblastí.
V stredu sa lídri týchto troch krajín spoločne stali svedkami podpisu memoranda o porozumení k projektu revitalizácie železnice TAZARA, ktorého cieľom je ďalšie zlepšenie siete intermodálnej železničnej a námornej dopravy vo východnej Afrike.
V novej ére Čína naďalej prináša africkým krajinám nové príležitosti a zostáva oddaná celkovému smerovaniu vzájomnej dôvery, vzájomného prospechu, vzájomného vzdelávania a vzájomnej pomoci v rastúcich čínsko-afrických vzťahoch.
Čínsky prezident Xi Jinping vo štvrtok vo svojom hlavnom prejave na otváracom ceremoniáli Fóra o čínsko-africkej spolupráci (FOCAC) 2024 privítal, že Čína a Afrika sú spolu čoraz silnejšie a odolnejšie, čo prináša Číňanom aj Afričanom hmatateľné výhody a predstavuje žiarivý príklad nového typu medzinárodných vzťahov.
Xi oznámil, že bilaterálne vzťahy medzi Čínou a všetkými africkými krajinami, ktoré majú s Čínou diplomatické styky, sú povýšené na úroveň strategických vzťahov a že celková charakteristika vzťahov medzi Čínou a Afrikou je povýšená na čínsko-africké spoločenstvo za každého počasia so spoločnou budúcnosťou v novej ére.
Prekvitajúca čínsko-africká spolupráca
Od svojho založenia v roku 2000 FOCAC nepretržite podporuje dynamický rozvoj vzťahov medzi Čínou a Afrikou, čím je hlavným príkladom spolupráce juh-juh a medzinárodnej spolupráce s Afrikou.
Za posledných 24 rokov priniesla praktická spolupráca medzi Čínou a Afrikou plodné výsledky, s bezprecedentne aktívnymi výmenami v rôznych oblastiach.
Objem obchodovania medzi Čínou a Afrikou vzrástol z 10,5 miliardy USD v roku 2000 na 282,1 miliardy USD v roku 2023, čo je takmer 26-násobný nárast. Ku koncu roka 2023 objem priamych čínskych investícií v Afrike presiahol 40 miliárd USD.
Medzitým obe strany spolupracovali na výstavbe a modernizácii takmer 100 000 kilometrov ciest, viac ako 10 000 kilometrov železníc, takmer tisícky mostov a sto prístavov. Päťdesiatdva afrických krajín a Komisia Africkej únie podpísali s Čínou dokumenty o spolupráci v rámci iniciatívy Belt and Road.
S pomocou Číny výstavba niekoľkých ciest, mostov a prístavov podporila možnosti prepojenia na africkom kontinente. Napríklad železnica Mombasa-Nairobi so štandardným rozchodom výrazne znížila náklady na dopravu a časy cestovania, čím podporila obchod. Železnica Addis Abeba-Džibuti spája vnútrozemskú Etiópiu s prístavom Džibutsko, čo umožňuje lepší prístup na medzinárodné trhy.
V snahe prehĺbiť spoluprácu medzi Čínou a Afrikou a postaviť sa do čela modernizácie globálneho Juhu, Xi uviedol, že Čína je pripravená spolupracovať s Afrikou na implementácii desiatich akčných plánov partnerstva v nasledujúcich troch rokoch. Tieto plány pokrývajú oblasti vzájomného učenia sa medzi civilizáciami, obchodnú prosperitu a priemysel, reťazovú spoluprácu, prepojenia, rozvojovú spoluprácu, zdravotníctvo, poľnohospodárstvo a živobytie, kultúrnu a medziľudskú výmenu, ekologický rozvoj a spoločnú bezpečnosť.
Ako povedal, Čína rozšíri prístup na trh pre africké poľnohospodárske produkty, presadí pilotnú zónu pre hĺbkovú hospodársku a obchodnú spoluprácu medzi Čínou a Afrikou a zrealizuje 30 projektov prepojenia infraštruktúry v Afrike.
Dodal, že Čína vyšle do Afriky 2000 zdravotníckych pracovníkov, spustí 20 programov v oblasti zdravotníckych zariadení a liečby malárie a deleguje 500 poľnohospodárskych expertov na posilnenie zdravotníckych a poľnohospodárskych kapacít v afrických krajinách.
Spoločná cesta k modernizácii
V novej ére sa Čína a Afrika zaviazali vybudovať užšiu komunitu so spoločnou budúcnosťou a stať sa spolucestujúcimi pri skúmaní cesty k modernizácii.
Čína pomohla Afrike pri riešení rozvojových problémov, ako je zaostávajúca infraštruktúra, nedostatok potravín aj talentov, pričom vstup do Afriky priniesol čínskym spoločnostiam aj príležitosti na rozšírenie zámorských trhov.
V pobrežnom regióne Tanzánie napríklad spoločnosť Sapphire Float Glass Factory s čínskymi investíciami slúži miestnemu trhu a zároveň vyváža plavené sklo do šiestich ďalších afrických krajín. Projekt bol otvorený v septembri 2023 a očakávalo sa, že po dosiahnutí plnej výrobnej kapacity vytvorí až 1 650 priamych pracovných miest a 6 000 nepriamych pracovných miest. Továreň vytvorila 1 012 priamych pracovných miest pre obyvateľov a 3 857 nepriamych pracovných miest.
V oblasti poľnohospodárstva Čína za posledné desaťročie zriadila v Afrike 24 ukážkových centier poľnohospodárskych technológií a zaviedla viac ako 300 pokročilých poľnohospodárskych technológií, čím zvýšila výnosy miestnych plodín v priemere o 30 až 60 percent a priniesla výhody viac ako miliónu farmárov na celom kontinente.
V súčasnosti viac ako 200 čínskych podnikov pokračuje v investíciách do afrického poľnohospodárskeho sektora, pričom kumulatívny investičný fond presahuje 1 miliardu USD. Tieto investície pokrývajú rôzne oblasti vrátane poľnohospodárskych potrieb a strojov, poľnohospodárstva, spracovania a predaja.
„Na ceste k modernizácii by nikto ani žiadna krajina nemali zostávať pozadu," povedal Xi na otváracom ceremoniáli samitu FOCAC 2024 a vyzval k spoločnému pokroku v modernizácii. Tá má byť spravodlivá a nestranná, otvorená a obojstranne výhodná. Ľudí má klásť na prvé miesto, podporovať diverzitu a inkluzívnosť, byť šetrná k životnému prostrediu a stáť na základoch mieru a bezpečnosti.
Spoločné úsilie Číny a Afriky o modernizáciu spustí vlnu modernizácie na globálnom juhu a otvorí novú kapitolu v našom úsilí o komunitu so spoločnou budúcnosťou ľudstva, povedal.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article