CGTN: Společná snaha o modernizaci: Čína a Afrika se chystají na novou kapitolu budování společenství se společnou budoucností.
PEKING, 6. září 2024 /PRNewswire/ -- 1860 km dlouhá železnice Tanzansko-zambijské železniční správy (TAZARA) z tanzanského Dar es Salaamu do New Kapiri Mposhi v Zambii připomíná dlouholeté vztahy mezi Čínou a Tanzanií.
Za 48 let provozu železnice bylo přepraveno více než 30 milionů tun nákladu a přepraveno více než 40 milionů cestujících, čímž se stala důležitou tepnou, která zajišťuje hospodářský provoz a rozvoj Tanzanie, Zambie a okolních oblastí.
Ve středu byli představitelé těchto tří zemí společně svědky podpisu memoranda o porozumění týkajícího se projektu revitalizace železnice TAZARA, jehož cílem je další zlepšení intermodální železniční a námořní dopravní sítě ve východní Africe.
V nové éře Čína i nadále přináší africkým zemím nové příležitosti a zůstává oddána celkovému směřování k vzájemné důvěře, vzájemnému prospěchu, vzájemnému učení a vzájemné pomoci při rozvíjení čínsko-afrických vztahů.
Čínský prezident Si Ťin-pching ve čtvrtek při slavnostním zahájení summitu Fóra pro čínsko-africkou spolupráci (FOCAC) v roce 2024 pronesl hlavní projev, v němž ocenil, že Čína a Afrika jsou společně stále silnější a odolnější, přinášejí hmatatelné výhody Číňanům i Afričanům a jsou hvězdným příkladem nového typu mezinárodních vztahů.
Si oznámil, že dvoustranné vztahy mezi Čínou a všemi africkými zeměmi, které mají s Čínou diplomatické styky, jsou povýšeny na úroveň strategických vztahů a že celková charakteristika čínsko-afrických vztahů je povýšena na čínsko-africké společenství za každého počasí se společnou budoucností pro novou éru.
Rozkvět čínsko-africké spolupráce
Od svého založení v roce 2000 FOCAC nepřetržitě podporuje skokový rozvoj vztahů mezi Čínou a Afrikou a dává hlavní příklad pro spolupráci Jih-Jih a mezinárodní spolupráci s Afrikou.
Za posledních 24 let přinesla praktická spolupráce Číny a Afriky plodné výsledky a výměny v různých oblastech byly nebývale aktivní.
Objem obchodu mezi Čínou a Afrikou se zvýšil z 10,5 miliardy dolarů v roce 2000 na 282,1 miliardy dolarů v roce 2023, což představuje téměř 26násobný nárůst. Na konci roku 2023 přesáhl objem přímých investic Číny v Africe 40 miliard dolarů.
Obě strany mezitím spolupracovaly na výstavbě a modernizaci téměř 100.000 kilometrů silnic, více než 10.000 kilometrů železnic, téměř tisíce mostů a stovky přístavů. Dvaapadesát afrických zemí a komise Africké unie podepsalo s Čínou dokumenty o spolupráci v rámci projektu Nové Hedvábné stezky.
Výstavba několika silnic, mostů a přístavů s pomocí Číny podpořila propojení na africkém kontinentu. Například standardní železnice Mombasa-Nairobi výrazně snížila náklady na dopravu a časy cest, což podpořilo obchod a podnikání. Železnice Addis Abeba-Džibuti spojuje vnitrozemskou Etiopii s přístavem Džibuti, což umožňuje lepší přístup na mezinárodní trhy.
Ve snaze prohloubit spolupráci mezi Čínou a Afrikou a stát se vůdčí silou modernizace globálního Jihu Si uvedl, že Čína je připravena spolupracovat s Afrikou na realizaci deseti akčních plánů partnerství v příštích třech letech, které se týkají oblastí vzájemného učení mezi civilizacemi, obchodní prosperity, spolupráce v průmyslovém řetězci, konektivity, rozvojové spolupráce, zdraví, zemědělství a obživy, kulturních a mezilidských výměn, ekologického rozvoje a společné bezpečnosti.
Čína rozšíří přístup na trh pro africké zemědělské produkty, prosadí pilotní zónu pro prohloubenou hospodářskou a obchodní spolupráci mezi Čínou a Afrikou a uskuteční 30 projektů infrastrukturního propojení v Africe, uvedl.
Dodal, že Čína vyšle do Afriky 2000 zdravotníků, zahájí 20 programů zaměřených na zdravotnická zařízení a léčbu malárie a vyšle 500 zemědělských odborníků, kteří posílí zdravotnické a zemědělské kapacity v afrických zemích.
Společná cesta k modernizaci
V nové éře jsou Čína a Afrika odhodlány budovat užší společenství se společnou budoucností a stát se spolucestujícími při hledání cesty k modernizaci.
Čína pomáhá Africe řešit rozvojové problémy, jako je zaostávající infrastruktura, nedostatek potravin a talentů, zatímco vstup do Afriky přinesl čínským společnostem také příležitosti k rozšíření jejich zahraničních trhů.
Například v pobřežním regionu Tanzanie slouží továrna Sapphire Float Glass Factory s čínskými investicemi místnímu trhu a zároveň vyváží plavené sklo do šesti dalších afrických zemí. Projekt, který byl slavnostně otevřen v září 2023, měl po dosažení plné výrobní kapacity vytvořit až 1650 přímých pracovních míst a 6000 nepřímých pracovních míst. Továrna vytvořila 1012 přímých pracovních míst pro rezidenty a 3857 nepřímých pracovních míst.
V oblasti zemědělství Čína v uplynulém desetiletí zřídila v Africe 24 demonstračních center zemědělských technologií a zavedla více než 300 pokročilých zemědělských technologií, které zvýšily místní výnosy plodin v průměru o 30 až 60 % a přinesly prospěch více než milionu zemědělců na celém kontinentu.
V současné době pokračuje v investicích do afrického zemědělského sektoru více než 200 čínských podniků, jejichž souhrnný objem investic přesahuje 1 miliardu dolarů. Tyto investice zahrnují různé oblasti, včetně zemědělských dodávek a strojů, zemědělství, zpracování a prodeje.
„Na cestě k modernizaci by nikdo a žádná země neměla zůstat pozadu," prohlásil Si na zahajovacím ceremoniálu summitu FOCAC 2024 a vyzval ke společnému pokroku v modernizaci, která je spravedlivá a rovná, otevřená a oboustranně výhodná, staví lidi na první místo, vyznačuje se rozmanitostí a inkluzivitou, je šetrná k životnímu prostředí a opírá se o mír a bezpečnost.
Společné úsilí Číny a Afriky o modernizaci spustí vlnu modernizace v zemích globálního Jihu a otevře novou kapitolu v našem úsilí o vytvoření společenství se společnou budoucností lidstva, uvedl.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article