CGTN: Setkání Si-Biden: „Důkladné a podrobné" rozhovory o tchajwanské otázce, obchodu a změně klimatu
PEKING, 18. listopadu 2021 /PRNewswire/ – Čína a USA se na úterním virtuálním setkání hlav obou států dohodly, že budou různými prostředky i nadále udržovat úzké kontakty a vrátí oboustranné vztahy na správnou cestu zdravého a stabilního rozvoje.
Setkání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a jeho amerického protějšku Joea Bidena bylo „upřímné, konstruktivní, věcné a produktivní" a na programu jednání byla důležitá témata včetně tchajwanské otázky, obchodu a změny klimatu.
Velmi očekávané virtuální setkání se uskutečnilo po roce, který byl v oblasti vzájemných vztahů plný vzestupů a pádů.
Principy oboustranných vztahů v nové éře
Si sdělil Bidenovi, že třemi zásadami rozvoje čínsko-amerických vztahů v nové éře jsou vzájemný respekt, mírové soužití a oboustranně výhodná spolupráce.
Zdůraznil význam pevných a stabilních vztahů mezi Čínou a USA, zároveň vyjádřil připravenost spolupracovat s Bidenem na budování shody a podnikat aktivní kroky k posunu oboustranných vztahů správným směrem.
Vyjádřil také naději, že Biden prokáže „politické vůdcovství", aby politika USA vůči Číně opět nabrala „racionální a praktický" směr.
„Čína a USA musí posílit komunikaci a spolupráci, každá ze stran musí dobře spravovat své domácí záležitosti a zároveň nést svůj díl mezinárodní odpovědnosti a společně pracovat na podpoře ušlechtilé věci světového míru a rozvoje," řekl.
Biden souhlasil s tím, že USA a Čína mají jako velké země odpovědnost vůči světu i vůči svým občanům.
„Obě strany musí vést otevřené a upřímné dialogy, aby lépe pochopily záměry druhé strany a zajistily, že soupeření mezi oběma zeměmi bude spravedlivé a zdravé a nezvrhne se v konflikt," řekl americký prezident.
Prioritní oblasti vyžadující společné úsilí
Čína a USA by měly být lídry, pokud jde o globální reakci na aktuální výzvy, měly by maximálně podporovat oboustrannou spolupráci, konstruktivně řešit rozdíly a citlivé otázky, stejně jako posilovat koordinaci a spolupráci v nejpalčivějších mezinárodních a regionálních otázkách, zdůraznil Si.
Uvedl, že by obě země měly plně využívat dostupné kanály a mechanismy pro dialog mezi svými diplomatickými a bezpečnostními, hospodářskými a finančními týmy i týmy pro změnu klimatu, aby pokročily v praktické spolupráci a vyřešily konkrétní otázky.
Si zdůraznil zásadový postoj Číny k tchajwanské otázce a prohlásil, že dosažení úplného sjednocení země je touhou, kterou sdílí celý čínský národ. „Pokud by nás separatistické síly usilující o nezávislost Tchaj-wanu provokovaly, tlačily na nás, nebo dokonce překročily červenou linii, budeme nuceni přijmout rozhodná opatření," poznamenal.
Biden znovu potvrdil dlouhodobou politiku USA vůči jedné Číně a prohlásil, že USA nepodporují „nezávislost Tchaj-wanu".
Spojené státy budou s Čínou spolupracovat na základě vzájemného respektu a mírového soužití, prohloubí komunikaci, omezí nesprávné vnímání a budou konstruktivně řešit rozdíly, řekl a vyzval ke společnému úsilí při řešení globálních výzev, jako je pandemie COVID-19 a změna klimatu.
Za čínskou stranu se jednání zúčastnili Ding Xuexiang, ředitel Generální kanceláře Ústředního výboru Komunistické strany Číny (ÚV KS Číny), vicepremiér Liu He, Jang Jiechi, ředitel kanceláře Komise pro zahraniční záležitosti ÚV KS Číny, Wang Yi, státní rada a ministr zahraničí, a náměstek ministra zahraničí Xie Feng.
Za USA se jednání zúčastnili ministr zahraničí Antony Blinken, ministryně financí Janet Yellenová, poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan, Kurt Michael Campbell, koordinátor pro indo-pacifické záležitosti v Radě pro národní bezpečnost a Laura Rosenbergerová, vrchní ředitelka pro Čínu.
Video – https://www.youtube.com/watch?v=xnp-yHZ0wBw
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article