CGTN: spotkanie prezydenta Xi z Joe Bidenem: „konkretne i szczegółowe rozmowy na temat Tajwanu, handlu i zmian klimatycznych"
PEKIN, 17 listopada 2021 r. /PRNewswire/ -- Podczas wirtualnego spotkania głów państw, które odbyło się w miniony wtorek, Chiny i USA zgodziły się podtrzymywać bliskie kontakty za pomocą różnych środków komunikacji i przywrócić stosunki dwustronne na właściwą ścieżkę solidnego i stabilnego rozwoju.
Spotkanie prezydenta Chin Xi Jinpinga z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem było „szczere, konstruktywne, merytoryczne i produktywne", a w porządku obrad znalazły się kluczowe tematy, w tym sprawa Tajwanu, handel i zmiany klimatyczne.
To wyczekiwane wirtualne spotkanie odbyło się po roku wzlotów i upadków w stosunkach pomiędzy dwoma krajami.
Zasady dwustronnych relacji w nowej erze
Jak podkreślił Xi w rozmowie z amerykańskim prezydentem, wzajemny szacunek, pokojowe współistnienie i współpraca przynosząca obopólne korzyści to trzy zasady kluczowe dla rozwoju stosunków chińsko-amerykańskich w nowej erze.
Podkreślając znaczenie solidnych i stabilnych relacji chińsko-amerykańskich, Xi wyraził gotowość do współpracy z Bidenem w celu budowania konsensusu i podejmowania aktywnych kroków na rzecz zacieśniania relacji pomiędzy dwoma krajami.
Wyraził on również nadzieję, że Jo Biden przyjmie postawę „politycznego przywództwa", aby ponownie wprowadzić politykę USA wobec Chin na „racjonalne i praktyczne" tory.
„Chiny i Stany Zjednoczone muszą poprawić komunikację i współpracę, dobrze prowadzić swoje sprawy wewnętrzne, a jednocześnie wziąć na swoje barki część odpowiedzialności za kwestie międzynarodowe i zgodnie współdziałać na rzecz tak szlachetnej sprawy, jaką jest globalny rozwój i pokój na świecie" ‒ powiedział.
Biden zgodził się, że USA i Chiny, jako kraje o dużym znaczeniu, mają obowiązki zarówno wobec świata, jak i swoich obywateli.
„Obie strony muszą prowadzić otwarty i szczery dialog, aby lepiej zrozumieć swoje wzajemne intencje i zapewnić, że rywalizacja między dwoma krajami jest uczciwa i zdrowa oraz nie prowadzi do powstania konfliktów" ‒ powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych.
Obszary priorytetowe wymagające podjęcia wspólnych wysiłków
Jak podkreślił Xi, Chiny i Stany Zjednoczone powinny przewodzić globalnym wysiłkom na rzecz przeciwdziałania globalnym problemom, wyciągać jak najwięcej z dwustronnej współpracy, konstruktywnie podchodzić do różnic i delikatnych kwestii oraz wzmocnić koordynację i współpracę w najważniejszych międzynarodowych i regionalnych aspektach o kluczowym znaczeniu.
Chiński prezydent dodał, że oba kraje powinny w pełni wykorzystać kanały i mechanizmy dialogu między swoimi zespołami dyplomatycznymi oraz zespołami ds. bezpieczeństwa, gospodarki, finansów i zmian klimatycznych, aby rozszerzać praktyczną współpracę i rozwiązywać konkretne problemy.
Xi podkreślił pryncypialne stanowisko Chin w kwestii Tajwanu, zauważając, że osiągnięcie całkowitego zjednoczenia kraju jest aspiracją podzielaną przez naród chiński. „Jeśli separatystyczne siły na rzecz niepodległości Tajwanu sprowokują nas, zmuszą do użycia siły lub przekroczą czerwoną linię, będziemy zmuszeni podjąć zdecydowane środki" ‒ zaznaczył.
Biden potwierdził, że rząd amerykański od dawna prowadzi jednolitą politykę wobec Chin i że Stany Zjednoczone nie popierają „niepodległości Tajwanu".
Stany Zjednoczone będą współpracować z Chinami w oparciu o zasady wzajemnego szacunku i pokojowego współistnienia, a także rozszerzą komunikację, zniwelują błędne przekonania i przyjmą konstruktywne podejście do różnic ‒ jak zapewnił amerykański prezydent, nawołując do podejmowania wspólnych wysiłków na rzecz rozwiązywania globalnych problemów, takich jak pandemia koronawirusa czy zmiany klimatyczne.
Stronę chińską w spotkaniu reprezentowali: dyrektor Biura Generalnego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Ding Xuexiang, wicepremier Liu He, dyrektor Biura Komisji Spraw Zagranicznych Komitetu Centralnego KPCh Yang Jiechi, radca stanu i minister spraw zagranicznych Wang Yi oraz wiceminister spraw zagranicznych Xie Feng.
Stronę amerykańską w spotkaniu reprezentowali: sekretarz stanu Antony Blinken, sekretarz skarbu Janet Yellen, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, koordynator ds. Regionu Indo-Pacyfiku w Krajowej Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Kurt Michael Campbell oraz starszy dyrektor ds. Chin w Krajowej Radzie Bezpieczeństwa Laura Rosenberger.
Nagranie - https://www.youtube.com/watch?v=xnp-yHZ0wBw
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article