CGTN: SCO s novým členem usiluje o užší spolupráci uprostřed globálních výzev
PEKING, 5. července 2023 /PRNewswire/ -- Írán se v úterý oficiálně stal devátým členským státem Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO), komplexní organizace pro regionální spolupráci, která pokrývá největší území a počet obyvatel na světě.
Úplné přijetí Íránu bylo oficiálně schváleno na 23. zasedání rady hlav států této organizace. Vedoucí představitelé SCO se zasedání zúčastnili on-line.
Čínský prezident Si Ťin-pching na setkání přivítal Írán do rodiny SCO a vyzval členské státy SCO, aby zůstaly v jednotě a koordinaci, a vnesly tak více jistoty a pozitivní energie do světového míru a rozvoje.
"Přání lidí žít šťastný život je naším cílem a mír, rozvoj a oboustranně výhodná spolupráce jsou nezastavitelnými trendy doby," poznamenal Si.
Si vyzval vedoucí představitele SCO, aby učinili svět lepším místem, a řekl, že Čína je připravena spolupracovat s ostatními členskými státy na aktivním provádění Globální rozvojové iniciativy (GDI), Globální bezpečnostní iniciativy (GSI) a Globální civilizační iniciativy (GCI).
Ve světě plném zmatků a transformace prezident Si postupně navrhl GDI, GSI a GCI, čímž přispěl k čínskému řešení v oblasti globálního řízení. Tyto tři iniciativy rovněž odpovídají potřebám SCO posílit její "tři pilíře", tedy tři hlavní oblasti spolupráce: bezpečnost, hospodářství a mezilidské výměny.
Ochrana společné bezpečnosti
Organizace SCO se zrodila před více než dvěma desítkami let se základním posláním bojovat proti třem silám: terorismu, separatismu a extremismu. V průběhu let zůstala bezpečnostní spolupráce pro členské státy SCO hlavním cílem.
V boji proti „třem silám" učinili členové SCO značný pokrok tím, že rozšířili sdílení zpravodajských informací a výměnu informací a že provádějí společná protiteroristická cvičení. Jen v roce 2020 se členským státům SCO podařilo zabránit více než 40 teroristickým útokům a zlikvidovat přes 50 teroristických skupin.
Organizace také funguje jako hlavní koordinátor snah členských zemí potlačit obchod s drogami a nadnárodní organizovaný zločin a zvládnout vzplanutí regionálních nepokojů prostřednictvím mechanismů, jako je kontaktní skupina SCO-Afghanistan.
Si vyzval k udržení míru v regionu a zajištění společné bezpečnosti a zdůraznil, že "udržení míru a bezpečnosti v tomto regionu je naší společnou odpovědností".
Dodal, že Čína je připravena spolupracovat se všemi stranami na zavedení GSI, podporovat urovnávání mezinárodních sporů prostřednictvím dialogu a konzultací a podporovat politické urovnání mezinárodních a regionálních nepokojů, aby byl v regionu vytvořen pevný bezpečnostní štít.
Zvětšení „koláče spolupráce"
SCO, která pokrývá tři pětiny euroasijského kontinentu, představuje téměř polovinu světové populace a více než 20 procent globálního hrubého domácího produktu (HDP), což znamená i ještě větší potenciál pro rozvoj. A Čínou navržená iniciativa Nové Hedvábné stezky (BRI) nabídla členům SCO možnost využít tento potenciál a zintenzivnit praktickou spolupráci, zejména v oblasti infrastruktury.
S budováním dopravních služeb, jako je železnice Čína-Kyrgyzstán-Uzbekistán, plynovod Čína-Střední Asie a pravidelný provoz nákladních vlaků Čína-Evropa, se vazby mezi členskými státy SCO fyzicky sblížily.
"Měli bychom společně pracovat na rozšíření Nové hedvábné stezky jako "cesty štěstí", z níž bude mít prospěch celý svět," řekl Si a sdělil vedoucím představitelům SCO, že u příležitosti 10. výročí iniciativy BRI uspořádá Čína třetí Fórum pro mezinárodní spolupráci BRI.
Místní ukázková zóna hospodářské a obchodní spolupráce mezi Čínou a SCO přinesla hmatatelné výhody i místním obyvatelům. Její obchod se zeměmi SCO se v roce 2022 vyšplhal na 8,1 miliardy jüanů (asi 1,1 miliardy USD) z 850 milionů jüanů (asi 117 milionů USD) v roce 2019.
Podpora hospodářského růstu je společným úkolem všech zemí v regionu, zdůraznil během setkání prezident Si. Vyzval členy SCO, aby se zaměřili na praktickou spolupráci a urychlili hospodářské oživení.
Slíbil také, že bude spolupracovat se všemi stranami na zavedení GDI a zvětšovat koláč oboustranně výhodné spolupráce. Současně se vyslovil proti protekcionismu, jednostranným sankcím a přetěžování národní bezpečnosti a odmítl kroky vedoucí k vytváření bariér, oddělování a přerušování dodavatelských řetězců.
Posilování vazeb mezi lidmi
Státy SCO jsou domovem mnoha starověkých civilizací a etnických skupin s pestrou směsicí náboženství a kulturním dědictvím, a proto je úsilí o podporu mezikulturních výměn a vzájemného porozumění skutečně nezbytné.
V členských zemích se postupně konají kulturní akce, jako je Rok jazyků, Rok kultury a Rok cestovního ruchu, jejichž cílem je pomoci lidem z členských států SCO lépe se poznat.
SCO rovněž vytvořila Šanghajskou univerzitu spolupráce (USCO), která podporuje kulturní a akademické výměny mezi mládeží z členských států SCO. V programu spolupráce USCO je v současnosti 82 vysokých škol a univerzit sedmi odborných zaměření.
Čínský prezident v úterý oznámil, že v nadcházejících třech letech Čína poskytne členským státům SCO 1000 mezinárodních stipendií pro učitele čínského jazyka, nabídne 3000 možností letních táborů "Čínský most" a pozve 100 mladých vědců do Číny na vědeckovýzkumné výměny.
Si věří, že všechny národy v regionu usilují o harmonický rozvoj různých civilizací. "Vítáme spolupráci všech stran na realizaci Globální civilizační iniciativy, podpoře inkluze a soužití všech civilizací a zvyšování vzájemného porozumění a přátelství mezi všemi národy."
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article