CGTN: SOW przyjmuje nowego członka, zacieśniając współpracę w kontekście globalnych wyzwań
PEKIN, 5 lipca 2023 r. /PRNewswire/ -- We wtorek Iran oficjalnie został dziewiątym państwem członkowskim Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SOW) - organizacji na rzecz szerokiej współpracy regionalnej, która wyróżnia się największym zasięgiem terytorialnym i populacyjnym na świecie.
Przyjęcie Iranu jako pełnoprawnego członka sformalizowano podczas 23. posiedzenia Rady Głów Państw, które odbyło się online.
Podczas wydarzenia przemówienie wygłosił prezydent Chin Xi Jinping, który powitał Iran w rodzinie SOW, wzywając jej członków do jedności i koordynacji działań dla stabilizacji i pozytywnej energii przyczyniającej się do pokoju i rozwoju na świecie.
„Ludzie chcą żyć szczęśliwie, a naszym celem jest spełnianie tego życzenia. Obserwujemy dzisiaj nieodwracalną tendencję ku pokojowi, rozwojowi i współpracy przynoszącej korzyści wszystkim" – zaznaczył Xi.
W swoim apelu o podjęcie działań na rzecz lepszego świata Xi powiedział liderom SOW, że Chiny gotowe są do współpracy z innymi państwami członkowskimi przy aktywnej realizacji Globalnej Inicjatywy Rozwoju (Global Development Initiative - GDI), Globalnej Inicjatywy Bezpieczeństwa (Global Security Initiative - GSI) oraz Globalnej Inicjatywy Cywilizacyjnej (Global Civilization Initiative - GCI).
W obliczu światowych perturbacji i przemian prezydent Xi przedstawił GDI, GSI I GCI jako proponowane przez Chiny rozwiązania na potrzeby zarządzania globalnego. Wspomniane trzy inicjatywy wpisują się również w realizowaną przez SOW koncepcję „trzech filarów", czyli trzech głównych obszarów współpracy: bezpieczeństwa, gospodarki i wymiany międzynarodowej.
Stanie na straży wspólnego bezpieczeństwa
Powstałej przeszło dwie dekady temu organizacji SOW przyświeca misja walki z trzema siłami: terroryzmem, separatyzmem i ekstremizmem. Współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa od lat znajduje się w centrum zainteresowania państw członkowskich SOW.
Podjęły one istotne wysiłki w celu zwalczania „trzech sił" polegające m.in. na intensyfikacji wymiany danych wywiadowczych i informacji, a także przeprowadzaniu wspólnych ćwiczeń antyterrorystycznych. Tylko w 2020 r. członkom SOW udało się udaremnić ponad 40 ataków terrorystycznych oraz zlikwidować przeszło 50 grup terrorystycznych.
Organizacja odgrywa też ważną rolę w koordynowaniu prowadzonej przez państwa członkowskie walki z przemytem narkotyków i zorganizowaną przestępczością międzynarodową, a także udziela wsparcia w przypadku zaognienia się sytuacji w regionach zapalnych, m.in. poprzez mechanizmy takie jak Grupa Kontaktowa SOW-Afganistan.
Apelując o pokój w regionie i stanie na straży wspólnego bezpieczeństwa, Xi zauważył, że „zachowanie pokoju i bezpieczeństwa w regionie stanowi nasz wspólny obowiązek".
Dodał też, że Chiny gotowe są do współpracy ze wszystkimi stronami przy realizacji GSI, wspieraniu rozstrzygania międzynarodowych sporów poprzez dialog i konsultacje oraz wypracowywaniu politycznych rozwiązań łagodzących międzynarodowe i regionalne punkty zapalne z myślą o budowie solidnej tarczy bezpieczeństwa w regionie.
Większy „tort współpracy"
SOW obejmuje trzy piąte Eurazji - obszar zamieszkany przez blisko połowę populacji świata - a należące do niej państwa wypracowują 20% światowego PKB, co tylko potwierdza ich duży potencjał rozwojowy. Szansą na jego wykorzystanie jest z kolei zaproponowana przez Chiny Inicjatywa Pasa i Szlaku (Belt and Road Initiative - BRI), która sprzyja wzmacnianiu współpracy w wymiarze praktycznym, zwłaszcza w dziedzinie infrastruktury.
Budowa infrastruktury transportowej takiej jak linia kolejowa Chiny - Kirgistan - Uzbekistan czy rurociągu gazu ziemnego Chiny - Azja Środkowa, a także regularna obsługa przewozów towarowych pomiędzy Chinami i Europą przyczyniły się do zacieśnienia fizycznych więzi pomiędzy państwami członkowskimi SOW.
„Powinniśmy wspólnie pracować nad poszerzaniem Pasa i Szlaku jako >>ścieżki szczęścia<< przynoszącej korzyści całemu światu" - powiedział Xi, zapowiadając, że w dziesiątą rocznicę BRI Chiny zorganizują trzecią edycję Forum Pasa i Szlaku na Rzecz Współpracy Międzynarodowej (Belt and Road Forum for International Cooperation).
Lokalna strefa współpracy gospodarczo-handlowej pomiędzy Chinami i SOW przyniosła też wymierne korzyści miejscowej ludności. W 2022 r. nastąpił silny wzrost obrotów z państwami SOW - do poziomu 8,1 mld juanów (ok. 1,1 mld USD), podczas gdy w 2019 r. było to 850 mln juanów (ok. 117 mln USD).
Podczas posiedzenia prezydent Xi podkreślił, że wspieranie wzrostu gospodarczego to wspólne zadanie wszystkich państw regionu, wzywając członków SOW do skupienia się na współpracy w wymiarze praktycznym i przyspieszaniu ożywienia gospodarczego.
Obiecał również współpracę ze wszystkimi stronami przy realizacji GDI oraz powiększenie „tortu" dla jej beneficjentów, wyrażając sprzeciw wobec protekcjonizmu, jednostronnych sankcji i nadwyrężania bezpieczeństwa narodowego, a także dezaprobując próby tworzenia barier oraz rozwiązywania i zrywania łańcuchów dostaw.
Zacieśnianie więzi międzyludzkich
Państwa należące do SOW to kolebki wielu starożytnych cywilizacji, w których żyją liczne grupy etniczne reprezentujące cały kalejdoskop dziedzictwa religijnego i kulturowego, dlatego starania na rzecz wymian międzykulturowych i wzajemnego zrozumienia mają fundamentalne znaczenie.
Poszczególne państwa członkowskie na zmianę organizują wydarzenia kulturalne takie jak Rok Języków, Rok Kultury czy Rok Turystyki, aby ich mieszkańcy mogli lepiej się poznać.
SOW stworzyła ponadto Organizację Współpracy Uniwersytetu w Szanghaju (University of Shanghai Cooperation Organization - USCO), która promuje wymianę kulturalno-akademicką młodych ludzi z państw należących do SOW. Obecnie w programie współpracy USCO uczestniczą 82 uczelnie wyższe i realizowanych jest siedem kierunków zawodowych.
Prezydent Xi ogłosił we wtorek, że w ciągu kolejnych trzech lat Chiny przekażą państwom członkowskim SOW 1 tys. międzynarodowych stypendiów dla nauczycieli języka chińskiego, sfinansują 3 tys. letnich obozów „Chinese Bridge" („Chiński Most") oraz zaproszą do Chin 100 młodych naukowców w ramach wymiany naukowej.
Zdaniem prezydenta Chin wszystkim państwom w regionie zależy na harmonijnym rozwoju różnych cywilizacji. „Zapraszamy wszystkie strony do współpracy przy realizacji Globalnej Inicjatywy Cywilizacyjnej w celu wspierania włączenia i koegzystencji wszystkich cywilizacji, a także pogłębiania wzajemnego zrozumienia i przyjaźni pomiędzy narodami".
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article