CGTN: Rozhovor čínskych astronautov so Zemou z vesmíru
PEKING, 25. júna 2021 /PRNewswire/ -- Traja čínski astronauti, ktorí sú v hlavnom module čínskej vesmírnej stanice od 17. júna, uskutočnili v stredu prvý telefonický rozhovor so Zemou.
Nie Haisheng (56), Liu Boming (54) a Tang Hongbo (45) sú teraz umiestnení v hlavnom module Tianhe, asi 380 kilometrov nad Zemou. Je to doposiaľ najdlhšia čínska vesmírna misia s posádkou a prvá od roku 2016.
V stredu poslal čínsky prezident Si Ťin-pching pozdravy trom astronautom prostredníctvom video spojenia, v ktorom sa poďakoval za úspešný vstup na stanicu a poďakoval im za prácu.
„Ako sa tam žije," pýtal sa prezident, ktorý je tiež generálnym tajomníkom Ústredného výboru Komunistickej strany Číny a predseda Ústrednej vojenskej komisie, a zároveň sa tria pýtal na zdravie, život a prácu. Počas rozhovoru mali astronauti nohy dočasne pripútané k podlahe modulu kvôli nulovej gravitácii vo vesmíre.
"Ďakujem za vaše obavy, generálny tajomník! Sme vo výbornom fyzickom stave a naša vesmírna práca prebieha hladko," uviedol Nie, veliteľ misie.
Si víta vesmírnu misiu Číny
„Budovanie vesmírnej stanice je dôležitým míľnikom pre čínske lety do vesmíru," uviedol Si v televíznom rozhovore.
"Bude prínosom, ktorý otvorí nové horizonty pre mierové využitie vesmíru ľudstvom. Ste predstaviteľmi nespočetných bojovníkov v novej ére čínskych letov do vesmíru," uviedol.
Najdlhší pobyt čínskych astronautov vo vesmíre bol doposiaľ 33 dní.
"V predchádzajúcich misiách sme spolu s astronautmi vysielali vodu a kyslík do vesmíru. Ale na pobyt na tri až šesť mesiacov by voda a kyslík naplnili nákladný priestor rakety bez miesta pre ďalší potrebný tovar a materiál. Takže sme nainštalovali hlavný modul s novým systémom podpory života, ktorý recykluje moč, kondenzát vydychovaného dychu (EBC) a oxid uhličitý," uviedol pre Xinhua v predchádzajúcom rozhovore Bai Linhou, zástupca vedúceho návrhára vesmírnej stanice na Čínskej akadémii vesmírnych technológií (CAST).
Hlavný modul Tianhe, kde sú momentálne umiestnení traja astronauti, má celkovú dĺžku 16,6 metra, maximálny priemer 4,2 metra a vzletovú hmotnosť 22,5 tony. Je to najväčšia kozmická loď vyvinutá a vypustená z Číny.
Má pomáhať čínskym leteckým inžinierom pri overovaní kľúčových technológií vrátane flexibilných solárnych krídel, montáže a údržby na obežnej dráhe a predovšetkým nového systému podpory života.
Po dokončení piatich tohtoročných štartovacích misií plánuje Čína v roku 2022 dokončiť stavbu vesmírnej stanice počas ďalších šiestich misií, kedy plánuje aj vypustenie laboratórnych modulov Wentian a Mengtian, dvoch nákladných kozmických lodí a dvoch kozmických lodí s posádkou.
Čínski predstavitelia tvrdia, že nová vesmírna stanica nebude len pre Číňanov, ale bude otvorená svetu.
Zahraniční astronauti a globálna spolupráca na vedeckých experimentoch sú na čínskej vesmírnej stanici vítaní, uviedol v rozhovore pre CGTN Hao Chun, riaditeľ Čínskej kancelárie pre vesmírne inžinierstvo s posádkou.
Rozhovor čínskych astronautov so Zemou z vesmíru
https://news.cgtn.com/news/2021-06-23/Xi-Jinping-visits-Beijing-Aerospace-Control-Center-11jWnGtdHDW/index.html
Video - https://www.youtube.com/watch?v=aHgRUpGVY2c
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article