CGTN: rozmowa chińskich astronautów, przebywających w przestrzeni kosmicznej, z Ziemią
PEKIN, 24 czerwca 2021 r. /PRNewswire/ -- Trzech chińskich astronautów, przebywających od 17 czerwca w module głównym chińskiej stacji kosmicznej, przeprowadziło w środę pierwszą rozmowę telefoniczną z Ziemią.
Nie Haisheng (56), Liu Boming (54) i Tang Hongbo (45) stacjonują obecnie w module rdzeniowym Tianhe, około 380 kilometrów nad Ziemią. Jest to najdłuższa jak dotąd załogowa misja kosmiczna Chin, i pierwsza od 2016 roku.
W środę chiński prezydent Xi Jinping wysłał za pośrednictwem łącza wideo pozdrowienia do trzech astronautów, gratulując im udanego przybycia na stację, jednocześnie dziękując im za ich pracę.
„Jak wam się tam mieszka?" - zapytał Xi, będący jednocześnie sekretarzem generalnym Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin i przewodniczącym Centralnej Komisji Wojskowej, wykazując zainteresowanie zdrowiem, życiem i pracą trójki astronautów, którzy podczas rozmowy mieli stopy tymczasowo przywiązane do podłogi modułu ze względu na warunki zerowej grawitacji w przestrzeni kosmicznej.
„Dziękujemy za troskę, sekretarzu generalny! Jesteśmy w doskonałej kondycji fizycznej, a nasza praca w przestrzeni kosmicznej przebiega bez zakłóceń" - powiedział Nie, dowódca misji.
Xi wychwala chińską misję kosmiczną
„Budowa stacji kosmicznej jest znaczącym kamieniem milowym na rzecz chińskiej misji lotów kosmicznych" - powiedział Xi podczas telewizyjnego czatu.
„Będzie to wkład otwierający nowe horyzonty dla pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej przez ludzkość. Jesteście przedstawicielami niezliczonych bojowników w nowej erze chińskich lotów kosmicznych" - dodał.
Najdłuższy dotychczasowy pobyt chińskich astronautów w kosmosie wynosił 33 dni.
„W poprzednich misjach wysyłaliśmy wraz z astronautami w kosmos wodę i tlen. Jednakże w przypadku pobytu trwającego od trzech do sześciu miesięcy woda i tlen wypełniłyby statek towarowy, nie zostawiając miejsca na inne niezbędne towary i materiały. Zainstalowaliśmy więc moduł główny z nowym systemem podtrzymywania życia, aby odzyskiwać mocz, kondensat wydychanego powietrza (EBC) i dwutlenek węgla" - powiedział Bai Linhou, zastępca głównego projektanta stacji kosmicznej w Chińskiej Akademii Technologii Kosmicznej (CAST) w wywiadzie dla Xinhua.
Moduł główny Tianhe, w którym obecnie przebywa trzech astronautów, ma całkowitą długość 16,6 metra, maksymalną średnicę 4,2 metra i masę startową 22,5 tony. Jest to największy statek kosmiczny zaprojektowany i wystrzelony przez Chiny.
Dzięki niemu chińscy inżynierowie lotniczy i kosmiczni będą mogli przeprowadzić weryfikację kluczowych technologii, w tym elastycznych skrzydeł słonecznych, montażu i konserwacji na orbicie, a przede wszystkim nowego systemu podtrzymywania życia.
Po pięciu misjach startowych zrealizowanych w tym roku Chiny planują sześć kolejnych misji, w tym uruchomienie modułów laboratoryjnych Wentian i Mengtian, dwóch towarowych statków kosmicznych i dwóch załogowych statków kosmicznych, w 2022 roku, tak aby zakończyć budowę stacji kosmicznej.
Chińscy urzędnicy twierdzą, że nowa stacja kosmiczna nie będzie przeznaczona wyłącznie dla Chińczyków, ale będzie otwarta na świat.
Zagraniczni astronauci i międzynarodowa współpraca w zakresie eksperymentów naukowych są szczególnie mile widziane na chińskiej stacji kosmicznej, powiedział w wywiadzie dla CGTN Hao Chun, dyrektor chińskiego biura inżynierii kosmicznej.
Rozmowa chińskich astronautów z Ziemią: https://news.cgtn.com/news/2021-06-23/Xi-Jinping-visits-Beijing-Aerospace-Control-Center-11jWnGtdHDW/index.html
Materiał filmowy - https://www.youtube.com/watch?v=aHgRUpGVY2c
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article