CGTN: Proč je pro Čínu zachování kulturního dědictví tak důležité?
PEKING, 8. června 2023 /PRNewswire/ -- Devětapadesátiletý odborník na ochranu kulturních památek Ma Jen-žu usilovně restauruje železný meč z doby dynastie Chan, který je starý více než 2000 let.
Při pohledu do mikroskopu Ma nachází na meči propletená zlatá vlákna a na pochvě dřevěná zrna. Dojde k závěru, že zrna naznačují, že materiál pochází z listnatého lesa.
Ma uvedl, že z chanského meče, který má velmi vysokou historickou hodnotu, protože patřil k nejlepším chladným zbraním ve staré Číně, lze získat mnoho informací.
"Ať už se jedná o čínskou kulturu nebo kultury ze zbytku světa, veškeré kulturní dědictví lze zajistit díky uchování hmotných věcí," řekl Ma."When you see a stuff, it reminds you of people relating to it, and that drives you to explore into the life of ancient people and their culture."
"Díky těmto hmotným věcem si můžete ověřit své předpoklady a najít odpovědi," dodal Ma.
Ma je jedním z mnoha odborníků na restaurování kulturních památek v Číně - kolébce jedné z nejstarších civilizací světa a zemi, která vyzdvihuje význam ochrany kulturního a přírodního dědictví.
Staré čínské přísloví říká: "Všechny věci na světě mají své zákony pro přežití a rozvoj, ale umějí si uchovat své kořeny."
Prezident Si Ťin-pching tuto myšlenku opakuje a často zdůrazňuje význam ochrany kulturního dědictví. Je přesvědčen, že právě díky tomuto základnímu pochopení vlastních kořenů je čínská civilizace dlouhověká.
Za posledních deset let Čína dosáhla v ochraně památek pozoruhodného pokroku.
Podle náměstka ministra kultury a cestovního ruchu Žao Čchüana bylo do konce roku 2021 v zemi 108 milionů souborů movitých kulturních památek ve vlastnictví státu a přibližně 767.000 nemovitých památek. Dodal, že celkový počet památek světového dědictví v Číně dosáhl 56, což je druhé místo na světě.
Stálého pokroku bylo dosaženo také v ochraně nehmotného kulturního dědictví. Podle národní konference o kulturních památkách, která se konala loni v červenci, se Čína k dnešnímu dni může pochlubit 42 položkami na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO, což je nejvíce na světě.
Na konferenci bylo oznámeno, že byly dokončeny významné projekty na ochranu kulturních památek spojených s Velkou čínskou zdí, Velkým kanálem a dalšími památkami a že byly restaurovány desítky tisíc cenných kurátorských nebo archeologických památek.
Zpráva, kterou Si přednesl na 20. celostátním sjezdu Komunistické strany Číny, konstatovala, že jemná tradiční kultura Číny je krystalizací moudrosti čínské civilizace, a zdůraznila, že Čína bude více usilovat o ochranu kulturních artefaktů a dědictví a o lepší ochranu a zachování historického a kulturního dědictví v procesu rozvoje měst a venkova.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article