CGTN: Dlaczego zachowanie dziedzictwa kulturowego jest tak ważne dla Chin?
PEKIN, 9 czerwca 2023 /PRNewswire/ -- Ma Yanru (l. 59), ekspertka w dziedzinie konserwacji zabytków kultury, ciężko pracuje nad odrestaurowaniem żelaznego miecza z dynastii Han, który pochodzi sprzed ponad 2000 lat.
Spoglądając w mikroskop, Ma analizuje złote sploty na mieczu i słoje drewna na pochwie. Jej zdaniem, struktura materiałów, z których wykonano przedmiot, sugeruje pochodzenie z lasu liściastego.
Ma stwierdziła, że z miecza Han, który ma ogromną wartość historyczną, można wyciągnąć wiele informacji, ponieważ był to jeden z najlepszych rodzajów broni w starożytnych Chinach.
„Niezależnie od tego, czy chodzi o kulturę chińską, czy kulturę innych krajów świata, zachowanie dziedzictwa kulturowego wymaga zachowania rzeczy materialnych" ‒ powiedziała Ma.
„Kiedy widzisz jakiś przedmiot, przypomina ci on o ludziach z nim związanych, co z kolei stanowi bodziec do zgłębiania wiedzy na temat życia starożytnych ludzi i ich kultury".
„Dzięki materialnym rzeczom możemy zweryfikować swoje założenia i znaleźć odpowiedzi" ‒ dodała ekspertka.
Ma Yanru jest jedną z wielu ekspertów w dziedzinie renowacji zabytków kultury w Chinach, które są kolebką jednej z najstarszych cywilizacji na świecie i w których podkreśla się znaczenie ochrony dziedzictwa kulturowego i naturalnego.
Stare chińskie przysłowie mówi: „Wszystkie rzeczy na świecie mają prawo do przetrwania i rozwoju. Wiedzą też, jak zachować swoje korzenie".
Prezydent Xi Jinping zgadza się z tym stwierdzeniem, często podkreślając znaczenie ochrony dziedzictwa kulturowego. Zdaniem prezydenta, długowieczność chińskiej cywilizacji wynika z fundamentalnego zrozumienia własnych korzeni.
W ciągu ostatnich 10 lat Chiny poczyniły znaczne postępy w dziedzinie ochrony artefaktów.
Według Rao Quana, wiceministra kultury i turystyki, do końca 2021 r. w kraju znajdowało się 108 milionów ruchomych zabytków kultury będących własnością państwa i około 767 tysięcy zabytków nieruchomych. Łączna liczba obiektów światowego dziedzictwa w Chinach wyniosła 56, co dało krajowi drugie miejsce na świecie.
Czynione są również stałe postępy w zakresie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Na ten moment Chiny mogą poszczycić się 42 pozycjami na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Jak podano podczas krajowej konferencji poświęconej zabytkom kultury, która odbyła się w lipcu ubiegłego roku, jest to największa liczba na świecie.
Podczas konferencji ogłoszono również zakończenie realizacji istotnych projektów ochrony zabytków kultury związanych z Wielkim Murem Chińskim, Wielkim Kanałem i innymi obiektami, a także odrestaurowano dziesiątki tysięcy objętych ochroną lub wydobytych w ostatnim czasie cennych zabytków kultury.
Zauważając, że wspaniała kultura Chin stanowi krystalizację mądrości chińskiej cywilizacji, w raporcie wygłoszonym przez Xi podczas XX. Krajowego Kongresu Komunistycznej Partii Chin wyrażono zobowiązanie, że Chiny będą robić jeszcze więcej, aby chronić artefakty i dziedzictwo kulturowe, a także skuteczniej zachowywać dziedzictwo historyczne i kulturowe w trakcie rozwoju miast i obszarów wiejskich.
Nagranie - https://www.youtube.com/watch?v=tcZl4O_U7D4
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article