CGTN: Prečo je pre Čínu zachovanie kultúrneho dedičstva také dôležité?
PEKING, 8. júna 2023 /PRNewswire/ -- Odborníčka na ochranu kultúrnych pamiatok, Ma Jen-žu (59 rokov), usilovne pracuje na obnove železného meča z obdobia dynastie Chan, ktorý pochádza spred viac ako 2 000 rokov.
Pri pohľade do mikroskopu Ma zistí, že na meči sa prepletajú zlaté vlákna a na pošve sú zrná dreva. Dospela k záveru, že zrná naznačujú, že materiál pochádza z listnatého lesa.
Ma povedala, že z meča z dynastie Chan, ktorý má veľmi vysokú historickú hodnotu, pretože bol jednou z najlepších chladných zbraní v starovekej Číne, sa dá získať veľa informácií.
„Či už ide o čínsku kultúru, alebo o kultúry zo zvyšku sveta, každé kultúrne dedičstvo sa dá zachovať prostredníctvom zachovania hmotných vecí," povedal Ma.
„Keď vidíte nejakú vec, pripomína vám ľudí, ktorí s ňou súvisia, a to vás núti skúmať život dávnych ľudí a ich kultúru."
„Vďaka týmto materiálnym veciam si môžete overiť svoje predpoklady a nájsť odpovede," dodala Ma.
Ma je jedným z mnohých odborníkov na reštaurovanie kultúrnych pamiatok v Číne – kolíske jednej z najstarších civilizácií sveta a krajine, ktorá zdôrazňuje význam ochrany kultúrneho a prírodného dedičstva.
Staré čínske príslovie hovorí: „Všetky veci na svete majú svoje zákony na prežitie a rozvoj, ale vedia si zachovať svoje korene."
Prezident Si Ťin-pching opakuje tento názor a často zdôrazňuje dôležitosť ochrany kultúrneho dedičstva. Je presvedčený, že dlhovekosť čínskej civilizácie je dôsledkom tohto základného pochopenia vlastných koreňov.
Za posledných 10 rokov dosiahla Čína v oblasti ochrany artefaktov výrazný pokrok.
Podľa Žao Čchüana, námestníka ministra kultúry a cestovného ruchu, sa do konca roka 2021 v krajine nachádzalo 108 miliónov súborov hnuteľných kultúrnych pamiatok vo vlastníctve štátu a približne 767 000 nehnuteľných pamiatok, pričom dodal, že celkový počet pamiatok svetového dedičstva v Číne dosiahol 56, čím sa zaradila na druhé miesto na svete.
Stabilný pokrok sa dosiahol aj v oblasti ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva. Podľa celoštátnej konferencie o kultúrnych pamiatkach, ktorá sa konala v júli minulého roka, sa Čína doteraz môže pochváliť 42 položkami na zozname nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO, čo je najviac na svete.
Na konferencii bolo oznámené, že boli dokončené veľké projekty na ochranu kultúrnych pamiatok spojených s Veľkým čínskym múrom, Veľkým kanálom a ďalšími a že boli zreštaurované desaťtisíce cenných kultúrnych pamiatok, ktoré boli predmetom ochrany alebo vykopávok.
V správe, ktorú Si Ťin-pching predniesol na 20. celoštátnom zjazde Komunistickej strany Číny, sa konštatuje, že jemná tradičná kultúra Číny je kryštalizáciou múdrosti čínskej civilizácie, a zdôrazňuje sa, že Čína urobí viac pre ochranu kultúrnych artefaktov a dedičstva a pre lepšiu ochranu a zachovanie historického a kultúrneho dedičstva v priebehu rozvoja miest a vidieka.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article