CGTN: Prečo je Čína presvedčená, že semená sú otázkou národnej bezpečnosti
PEKING, 28. februára 2024 /PRNewswire/ -- Chen Qingshan a jeho tím majú naliehavú prioritu: vypracovať spôsob, ako urýchliť šľachtenie nových odrôd sójových bôbov s cieľom zvýšiť výrobnú kapacitu a pomôcť Číne dosiahnuť sebestačnosť v oblasti sójových plodín.
„Sójové bôby sú pre krajinu bodom úrazu," povedal Chen Qingshan, odborník na pestovanie sójových bôbov a výskumný pracovník na Severovýchodnej poľnohospodárskej univerzite, vysoko hodnotenej poľnohospodárskej univerzite v poprednej čínskej základni na produkciu sójových bôbov – severovýchodnej čínskej provincii Heilongjiang.
Chen uviedol, že výskum jeho tímu je zameraný na dosiahnutie prielomov v zárodočnej plazme sójových bôbov s cieľom pomôcť urýchliť domácu produkciu sójových bôbov a znížiť závislosť od dovozu. Tento cieľ nabral na význame uprostred rastúceho geopolitického napätia vrátane dlhotrvajúcej ukrajinskej krízy.
Aj keď sa semená zdajú byť maličké a triviálne, sú „čipmi" poľnohospodárstva. A zárodočná plazma, alebo živé genetické zdroje, sú samotným základom šľachtenia semien.
Bezpečnosť zárodočnej plazmy by sa mala povýšiť na strategickú úroveň národnej bezpečnosti, povedal čínsky prezident Xi Jinping v júli 2021.
Takýto holistický prístup k národnej bezpečnosti možno jasne pochopiť prostredníctvom starobylého diela čínskej filozofie: „Rozmach sveta buď prekvitá, alebo upadá; stav sveta buď napreduje, alebo klesá."
Xi citoval frázu a klasickú múdrosť, ktorú sprostredkuje, a zdôraznil, že je dôležité byť pripravený na potenciálne výzvy, riziká a nebezpečenstvá a chopiť sa iniciatívy pri ich riešení.
„Príliv a odliv sveta buď priteká alebo klesá; stav štátu buď prosperuje, alebo zlyháva."
Čínske príslovie, ktoré možno vysledovať až k Lyu Zuqianovi, konfuciánskemu učencovi z éry južnej dynastie Song (1127–1279), znamená, že krajina musí byť vždy ostražitá a pripravená na potenciálne nebezpečenstvá, a to aj v časoch pokoja a mieru, vzhľadom na rýchle zmeny v rozmachu a stave sveta.
Čínske vedenie dlho prikladalo tejto filozofii riadenia veľký význam. Pre prezidenta Xi Jinpinga patrí potravinová bezpečnosť medzi najzákladnejšie záujmy krajiny. Čína potrebuje približne 9 percentami svetovej ornej pôdy nakŕmiť takmer pätinu svetovej populácie.
Hoci Čína zvýšila produkciu vysokokvalitných sójových bôbov a dovoz klesol, toto odvetvie zostáva slabým článkom v úsilí o dosiahnutie potravinovej bezpečnosti. V roku 2021 predstavovali sójové bôby z dovozu viac ako 85 percent celkového dopytu krajiny.
Výskumný pracovník v oblasti sóje Chen Qingshan uviedol, že cieľom krajiny je zvýšiť produkciu plodín o 50 percent v nasledujúcich troch až piatich rokoch.
V takom prípade sa produkcia sójových bôbov zvýši o 10 miliónov ton ročne, čo je približne jedna desatina objemu dovozu do krajiny, povedal.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article