CGTN: Proč Čína věří, že semena jsou otázkou národní bezpečnosti
PEKING, 27. února 2024 /PRNewswire/ -- Čchen Čching-šan a jeho tým mají naléhavou prioritu: zjistit, jak urychlit šlechtění nových odrůd sóji, aby se zvýšila produkce a Čína dosáhla soběstačnosti v pěstování sóji.
"Sója je pro zemi bolavým místem," řekl Čchen, odborník na šlechtění sóji a výzkumný pracovník na Severovýchodní zemědělské univerzitě, vysoce postavené zemědělské univerzitě v přední čínské základně produkce sóji - severovýchodní čínské provincii Chej-lung-ťiang.
Čchen uvedl, že výzkum jeho týmu se zaměřuje na průlom v oblasti šlechtění sóji, aby pomohl urychlit domácí produkci sóji a snížit závislost na dovozu. Tento cíl nabývá na významu v souvislosti s rostoucím geopolitickým napětím, včetně vleklé ukrajinské krize.
Jakkoli se mohou zdát drobná a bezvýznamná, jsou semena " čipem" zemědělství. A zárodečná plazma neboli živé genetické zdroje jsou základem šlechtění osiv.
Bezpečnost zárodečné plazmy by měla být povýšena na strategický vrchol národní bezpečnosti, prohlásil čínský prezident Si Ťin-pching v červenci 2021.
Takovému komplexnímu přístupu k národní bezpečnosti lze jasně porozumět prostřednictvím starobylého díla čínské filozofie: "Hybnost světa buď vzkvétá, nebo upadá; stav světa buď postupuje, nebo upadá."
Citací této věty a klasické moudrosti, která z ní vyplývá, Si zdůraznil, že je důležité být připraven na potenciální výzvy, rizika a nebezpečí a chopit se iniciativy při jejich řešení.
"Příliv a odliv světa buď plyne, nebo klesá; stav státu buď prosperuje, nebo selhává."
Čínské rčení, jehož původ lze vysledovat až k Cu-čchienovi, konfuciánskému učenci z období dynastie Jižní Song (1127-1279), znamená, že země musí být vždy ostražitá a připravená na potenciální nebezpečí, a to i v dobách klidu a míru, vzhledem k rychlým změnám dynamiky a stavu světa.
Čínské vedení dlouhodobě přikládá této filozofii vládnutí velký význam. Pro prezidenta Si patří potravinová bezpečnost k nejzákladnějším zájmům země. Čína potřebuje uživit téměř pětinu světové populace s přibližně devíti procenty světové orné půdy.
Přestože Čína zvýšila produkci vysoce kvalitní sóji a dovoz se snížil, zůstává toto odvětví slabým článkem ve snaze o dosažení potravinové bezpečnosti. V roce 2021 představoval dovoz sóji více než 85 % celkové poptávky země.
Čchen, výzkumník v oblasti sóji, uvedl, že cílem země je zvýšit produkci této plodiny o 50 procent v příštích třech až pěti letech.
Poté se produkce sóji zvýší o 10 milionů tun ročně, což je přibližně desetina produkce sójových bobů.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article