CGTN: pierwsze międzynarodowe forum kulturowe Złota Panda poświęcone dialogowi między cywilizacjami
PEKIN, 20 września 2023 r. /PRNewswire/ -- Większość ludzi kojarzy Chengdu przede wszystkim z pikantną kuchnią, ogromnymi pandami, ciekawym dialektem, a nawet ekscytującym życiem nocnym. Ale to położone w południowo-zachodniej części Chin miasto śródlądowe jest też ośrodkiem międzynarodowej wymiany kulturowej.
W środę, w położonym w prowincji Syczuan mieście Chengdu, pod hasłem: „Harmonijna cywilizacja: różnorodność, równość i inkluzywność", rozpoczęło się pierwsze międzynarodowe forum kulturowe Złota Panda.
Mówcy uczestniczący w forum dzielili się poglądami na temat wzajemnego poznawania cywilizacji i wspólnej przyszłości dla ludzkości, zgodzili się co do tego, że dialog między cywilizacjami ma kluczowe znaczenie dla zachowania różnorodności cywilizacji świata.
Wśród zaproszonych mówców znaleźli się byli wysocy dygnitarze Organizacji Narodów Zjednoczonych, byli przywódcy polityczni oraz wybitni znawcy kultury.
Odnosząc się do działań Chin na rzecz ochrony środowiska globalnego Erik Solheim, były podsekretarz generalny ONZ, oświadczył, że musimy walczyć z podziałami i wzmocnić współpracę opartą na dialogu i wzajemnym poszanowaniu między cywilizacjami.
„Dla mnie inicjatywa Pasa i Szlaku, a także jej koncentracja na wymianie kulturowej i współpracy w obszarze edukacji i nauki, to dowód na wskrzeszenie jedwabnego szlaku" – powiedziała Irina Bokowa, była dyrektor generalna UNESCO, i dodała, że zaproponowana przez Chiny Globalna Inicjatywa Cywilizacyjna jest dobrym rozwiązaniem dla pokonania wspólnych wyzwań stawianych przez ludzkością.
Opierając się na własnych doświadczeniach życia i pracy w różnych środowiskach kulturowych wielu mówców zwróciło uwagę na rangę, jaką wymiana kulturowa odgrywa w budowaniu partnerstwa i rozwijaniu dostatniej przyszłości w regionie i globalnie.
Pomimo różnic wynikających z położenia geograficznego, historii czy uwarunkowań społeczno-kulturowych wielu ludzi podziela ambicje związane ze standardem życia, między innymi dążenie do życia w pokoju i dobrobycie, powiedział Abhisit Vejdżajiva, były premier Tajlandii, który zwrócił również uwagę na fakt, iż jednym z niewątpliwych atutów Azji jest umiejętność rozwijania kultury w wyniku zmian zachodzących wewnątrz kraju i poza jego granicami.
Nabil Fahmy, były minister spraw zagranicznych Egiptu oświadczył, że zrozumienie dla i szanowanie różnych kultur jest dziś, we wzajemnie połączonym, szybko zmieniającym się społeczeństwie globalnym, ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, a ludzie potrzebują kompatybilności międzykulturowej.
Stelios Virvidakis, przewodniczący komitetu sterującego Ośrodka Starożytnych Cywilizacji Chin i Grecji, stwierdził, że cywilizacja nie może pozostawać w izolacji, ale powinna doświadczać wymiany kulturowej i dialogu by uniknąć fałszywego poczucia wyższości i ekstremalnego nacjonalizmu.
Podając przykład wymiany kulturowej z chińskimi muzeami Eike Schmidt, dyrektor i kurator Galerii Uffizi, wyjaśnił, w jaki sposób muzea mogłyby budować mosty dla dialogu cywilizacyjnego. Zaznaczył też, że w świecie jak nigdy wcześniej zagrożonym polaryzacją w niemal każdej dziedzinie, ludzie powinni popierać zasady wymiany kulturowej, tj. równość, wzajemne uczenie się, dialog oraz włączenie społeczne w społeczeństwach i między nimi.
Sesja dialogu odbywająca się podczas forum i moderowana przez Tian Wei'a, prezentera CGTN, służyła pogłębionej wymianie poglądów na koncepcje dotyczące funkcji produkcji filmowych i telewizyjnych jako potężnej platformy dla komunikacji i wymiany kulturowej.
Sześciu gości niezwykle entuzjastycznie wypowiedziało się o Nagrodzie Złotej Pandy, której zadaniem jest stworzenie nowej platformy ułatwiającej porozumienie kulturowe i wymianę opinii ponad różnicami kulturowymi. Uczestnicy sesji, zachęceni krótkimi występami muzyczno-poetyckimi dwóch z gości, omawiali również możliwości wykorzystania sztuki, kultury i technologii w produkcji filmowej.
We wtorek odbyła się ceremonia wręczenia pierwszych 25 Nagród Złotej Pandy w czterech kategoriach, tj. film, serial telewizyjny, animacja i dokument. Ceremonia, prowadzona przez Chińską Federację Środowisk Literackich i Artystycznych oraz przedstawicieli władz prowincji Syczuan, zgromadziła reprezentantów, dyrektorów, aktorów i znawców kultury związanych z wieloma światowymi organizacjami filmowymi i telewizyjnymi.
Na zakończenie tej części forum gości reprezentujących chińską i zagraniczną branżę filmową zaproszono do udziału w ceremonii uruchomienia Inicjatywy Złotej Pandy.
Inicjatywa zachęca młodych artystów należących do globalnej społeczności artystycznej do kultywowania misji propagowania cywilizacji harmonijnej i wzajemnie korzystnej w obecnej erze, wspólnego tworzenia pomników sztuki odzwierciedlających współdzielone wartości, pełnienia roli ambasadorów sprzyjających wymianie kulturowej i wzajemnemu uczeniu się, a także nieustającego uwalniania młodzieńczej energii dziedzictwa kulturowego i innowacji.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article