CGTN: Otevřená Čína je přínosem pro globální ekonomiku
PEKING, 10. května 2021 /PRNewswire/ -- Více než 1 000 světových značek včetně švýcarské společnosti Swatch, rakouské Swarovski, japonské Shiseido a americké Tesly se v květnu sešlo na prvním mezinárodním veletrhu spotřebního zboží v čínském městě Haikou, hlavním městě jihočínské provincie Hainan.
Díky velkému množství obchodních či inovačních výstav a veletrhů je nyní přístup k zahraničním výrobkům v Číně snadný a pohodlný. Před několika desítkami let tomu tak ale nebylo.
Před rokem 1970 mnoho lidí žilo od výplaty k výplatě a mohli si dovolit nakupovat jen to nejnutnější.
Čínská politická reforma a postupné otevírání ekonomiky však změnilo směr vývoje země.
Od zahájení této politiky prošla země třemi velkými vlnami otevírání.
První začala v roce 1978 a pokračovala v 80. a 90. letech. Země zaznamenala příliv zahraničních investic do výstavby infrastruktury a průmyslových projektů.
Druhá vlna začala v roce 2001 vstupem Číny do Světové obchodní organizace, což podnítilo další příliv zahraničních investic a větší integraci do světové ekonomiky.
Nyní, když Čína začíná novou kapitolu svého rozvoje v rámci 14. pětiletého plánu, je na vrcholu nové vlny, která se vyznačuje aktivními iniciativami k dalšímu prohloubení této integrace.
Mezi tyto iniciativy patří rozvoj nových zón volného obchodu a přístavu volného obchodu na ostrově Hainan, integrace regionu delty Perlové řeky a nové mezinárodní obchodní a investiční dohody, jako je Regionální komplexní hospodářské partnerství (RCEP).
Tento přístup podnítil vznik nových ekonomických reforem a rozšířil trh, což umožnilo specializovanější dělbu práce. Kromě toho intenzivní konkurence stimulovaná uvolněním obchodu a snížením dovozních cel donutila domácí podniky k vyšší efektivitě. To vedlo také k optimalizaci přerozdělování zdrojů a modernizaci průmyslu.
Za více než 40 let reforem a otevírání ekonomiky se hodnota čínského dovozu a vývozu zvýšila z 20,6 miliardy dolarů na více než 4,5 bilionu amerických dolarů, čímž se Čína stala ekonomicky nejvýznamnější zemí světa.
Vyšší otevřenost se nestala jen receptem na úspěch Číny, ale pravděpodobně i nepostradatelnou hnací silou na cestě k prosperujícímu světu, protože posunula zemi od dob nedostatku k dnešní nákupní horečce.
https://news.cgtn.com/news/2021-05-19/An-open-China-a-boon-to-global-economy-10mwRLc0YVy/index.html
Foto: https://mma.prnewswire.com/media/1530600/image.jpg
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article