CGTN: Otvorená Čína je prínosom pre globálnu ekonomiku
PEKING, 11. júna 2021 /PRNewswire/ - Viac ako 1 000 svetových značiek vrátane švajčiarskeho Swatch, rakúskeho Swarovski, japonského Shiseido a americkej spoločnosti Tesla sa zišlo na prvom veľtrhu China International Consumer Products Expo v Haikou, hlavnom meste juhočínskej provincie Chaj-nan.
Vďaka veľkému množstvu výstav a veľtrhov zameraných na obchod, podnikanie, vynálezy a inovácie je v Číne teraz ľahký a pohodlný prístup k zahraničným produktom. Pred desaťročiami to však bol úplne iný príbeh.
Pred 70. rokmi sa väčšina ľudí usilovne snažila zabezpečiť dostatok jedla, a nemali priestor na to, aby sa rozmaznávali nákupnou horúčkou.
Čínska reforma a politika otvorenia zmenili smer rozvoja krajiny.
Od zavedenia tejto politiky prešla krajina tromi hlavnými vlnami otvárania sa.
Prvá vlna sa začala v roku 1978 a pokračovala počas 80. a 90. rokov. Bol zaznamenaný príliv priamych zahraničných investícií do budovania infraštruktúry a priemyselných projektov po celej krajine.
Druhá vlna sa začala v roku 2001 pristúpením Číny k WTO, čo podnietilo ďalší príval zahraničných investícií a lepšiu integráciu do globálnej ekonomiky.
Teraz, keď sa Čína v rámci svojho 14. päťročného plánu púšťa do novej kapitoly rozvoja, je národ na prahu novej vlny, ktorá sa vyznačuje proaktívnymi iniciatívami na ďalšie prehĺbenie integrácie.
Medzi tieto iniciatívy patrí rozvoj nových zón voľného obchodu (FTZ) a prístavu voľného obchodu v Chaj-nane, integrácia oblasti Veľkého zálivu Guangdong-Hongkong-Macao a nové medzinárodné obchodné a investičné dohody, ako napríklad Regionálna komplexná hospodárska dohoda (RCEP). ).
Tento politický prístup podnietil reformy a rozšíril trh, čo umožnilo špecializovanejšiu deľbu práce. Intenzívna konkurencia stimulovaná liberalizáciou obchodu a znížením dovozných ciel navyše prinútila domáce podniky k zefektívneniu. Tiež to viedlo k optimalizácii prideľovania zdrojov a priemyselnej modernizácii.
Za viac ako 40 rokov reforiem a otvárania sa celkový čínsky dovoz a vývoz zvýšil z 20,6 miliárd dolárov na viac ako 4,5 bilióna dolárov, čo z tejto krajiny robí svetovú špičku.
Reforma a otvorenie sa, ktoré preniesli národ z čias nedostatku k dnešnej situácii spojenej s nákupnými horúčkami, nie sú len receptom na úspech Číny, ale pravdepodobne sa stali nevyhnutnou hybnou silou smerom k prosperujúcejšiemu svetu.
https://news.cgtn.com/news/2021-05-19/An-open-China-a-boon-to-global-economy-10mwRLc0YVy/index.html
Foto - https://mma.prnewswire.com/media/1530600/image.jpg
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article