CGTN: Organizowane na szeroką skalę targi handlowe dowodzą zaangażowania Chin w realizację strategii otwarcia
PEKIN, 6 listopada 2024 r. /PRNewswire/ -- Międzynarodowe firmy chcące wejść na rynek chiński tłumnie przybywają do Szanghaju, aby wziąć udział w siódmej edycji China International Import Expo (CIIE), największych targów importowych w kraju, które odbywają się w dniach od 5 do 10 listopada tego roku.
Targi stanowiące ogólnoświatowe wydarzenie gospodarczo-handlowe wygenerowały w ubiegłym roku transakcje o łącznej wartości 78,4 mld dolarów, co stanowi wzrost o 6,7% rok do roku, osiągając tym samym rekordowy poziom. Na tegorocznej edycji imprezy gościć będzie 3496 wystawców ze 129 krajów i regionów świata. Ich stoiska rozmieszczono na powierzchni centrum wystawienniczego liczącej ponad 360 tysięcy metrów kwadratowych, co odpowiada 50 standardowych wymiarów boiskom do piłki nożnej.
Według chińskich urzędników, liczba uczestniczących krajów i wystawców przekroczyła rekordowe poziomy z poprzednich lat. Na podkreślenie zasługuje fakt, że 297 wystawców pochodzi z firm z listy Fortune Global 500, co stanowi historyczny wynik. Spośród wszystkich uczestników 186 przedsiębiorstw i instytucji uczestniczy w targach siódmy rok z rzędu.
Jak podkreślił chiński premier Li Qiang podczas przemówienia inauguracyjnego na ceremonii otwarcia tegorocznej edycji imprezy w miniony poniedziałek, organizacja targów CIIE jest ważnym elementem chińskiej strategii otwarcia i współpracy, stanowiącym uroczyste zobowiązanie Chin wobec świata.
Delegacja Zarządu Portu Pireus, który jest największym portem w Grecji, uczestniczy w targach już siódmy raz. Po debiucie na inauguracyjnych targach CIIE w 2018 r. port w Pireusie odnotował rekordową przepustowość kontenerów w 2019 r., przy czym 40% całkowitego wolumenu pochodziło z Chin.
„Port w Pireusie bierze udział w CIIE każdego roku, aby zbadać nowe możliwości współpracy, dążąc do partnerstwa z Chinami przynoszącego obopólne korzyści" - powiedział wystawca Evdoxia Kastrinelli, dodając, że operator portu będzie również uczestniczył w tym wydarzeniu w kolejnych latach.
Apitv, dostawca technologii motoryzacyjnych z siedzibą w Dublinie, bierze udział w targach po raz pierwszy. Będąc częścią globalnego producenta maszyn przemysłowych z ponad 100-letnią historią, firma prezentuje ponad 45 najnowocześniejszych innowacji technologicznych, w tym rozwiązania w zakresie energii wodorowej, wspomagające pompy ciekłego wodoru i inne zaawansowane technologicznie produkty, które debiutują w Chinach.
„Na przestrzeni lat widzieliśmy wpływ targów CIIE na globalny handel, a ponieważ chiński przemysł motoryzacyjny szybko się rozwija, jest to dla nas doskonała okazja, aby wykorzystać platformę do nawiązania głębszej współpracy z przedsiębiorstwami zarówno w Chinach, jak i na całym świecie" - powiedział Jiang Weihao, przedstawiciel wystawcy.
Oprócz produktów technologicznych i dóbr konsumpcyjnych z krajów rozwiniętych, tegoroczne targi goszczą również dużą liczbę podmiotów z rozwijających się krajów, w tym z 37 najsłabiej rozwiniętych krajów świata. Krajom tym udostępniono bezpłatnie ponad 120 stoisk wystawienniczych. Na niektórych stoiskach można znaleźć afrykańskie specjały, takie jak orzeszki ziemne, kawa, miód i piwo.
Podczas szczytu Chińsko-Afrykańskiego Forum Współpracy w 2024 r. Chiny ogłosiły plany przyznania zerowej stawki cła na wszystkie pozycje taryfowe dla krajów najsłabiej rozwiniętych utrzymujących stosunki dyplomatyczne z Chinami, w tym 33 krajów afrykańskich. Już początkiem października 22 tony awokado importowanego z RPA przeszły odprawę celną i dotarły do portu Yangshan w Szanghaju.
Przemawiając podczas ceremonii otwarcia, premier Li podkreślił potrzebę wzmocnienia konsensusu w sprawie otwarcia, dodając, że wszystkie strony powinny wspólnie przestrzegać międzynarodowych nakazów i zasad gospodarczych i handlowych oraz rzetelnie wypełniać wielostronne i dwustronne umowy gospodarcze i handlowe.
W tym roku Chiny wprowadziły szereg środków, aby podkreślić swoje zaangażowanie na rzecz głębszych reform i większej otwartości.
Począwszy od 8 listopada, Chiny przyznają prawo do bezwizowego wjazdu obywatelom z kolejnych dziewięciu krajów, zwiększając ich łączną liczbę do prawie 30. W dniu 1 listopada Chiny wdrożyły zaktualizowaną wersję tzw. negatywnej listy inwestycji zagranicznych, znosząc wszystkie ograniczenia w sektorze produkcyjnym.
Kraj zrewidował również politykę dotyczącą inwestycji zagranicznych w spółki giełdowe i zezwoli na funkcjonowanie szpitali z kapitałem zagranicznym w dziewięciu miastach. Wprowadzona zostanie również ogólnokrajowa negatywna lista dla transgranicznego handlu usługami.
Ponieważ Chiny kontynuują otwarcie swojej gospodarki i stymulują wzrost, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) podniósł prognozę wzrostu dla Chin do pięciu procent, co odpowiada pierwotnemu celowi wzrostu przyjętemu przez ten kraj.
W oparciu o prognozy MFW agencja prasowa Bloomberg zakłada, że Chiny pozostaną największym czynnikiem globalnego wzrostu gospodarczego w ciągu najbliższych pięciu lat, a ich wkład będzie większy niż łączny wkład wszystkich krajów należących do grupy G7.
Premier Li zapewnił, że Chiny będą rozszerzać otwarcie instytucjonalne i aktywnie dostosowywać się do wysokich standardów międzynarodowych zasad gospodarczych i handlowych, realizując zobowiązanie do wdrożenia strategii modernizacji pilotażowych stref wolnego handlu.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article