CGTN: Čína prostřednictvím masivního veletrhu prezentuje svůj závazek otevírat se světu
PEKING, 6. listopadu 2024 /PRNewswire/ -- Mezinárodní společnosti, které chtějí vstoupit na čínský trh, se sjíždějí do Šanghaje, aby využily výhod sedmého ročníku China International Import Expo (CIIE), největšího dovozního veletrhu v zemi, který se bude konat od 5. do 10. listopadu tohoto roku.
Výstava, která je celosvětovou ekonomickou a obchodní událostí, loni přinesla obchody v souhrnné hodnotě 78,4 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 6,7 %, a dosáhla tak historického maxima. Letošní ročník CIIE bude hostit 3496 vystavovatelů ze 129 zemí a regionů na ploše výstaviště o rozloze více než 360.000 metrů čtverečních, což odpovídá 50 běžným fotbalovým hřištím.
Podle čínských představitelů počet zúčastněných zemí a vystavovatelů překonal předchozí rekordy. A nejpozoruhodnější je, že 297 vystavovatelů je ze společností na žebříčku Fortune Global 500, což představuje historické maximum. Mezi všemi účastníky je 186 podniků a institucí, které se výstavy účastní již sedm let za sebou.
Pořádání CIIE je důležitým aspektem čínského otevírání se a spolupráce a představuje slavnostní závazek Číny vůči světu, uvedl čínský premiér Li Kche-čchiang během svého hlavního projevu na pondělním slavnostním zahájení letošního ročníku CIIE.
Přístavní úřad Pireus, provozovatel největšího řeckého přístavu, se veletrhu účastní již sedmým rokem za sebou. Po svém debutu na zahajovacím veletrhu CIIE v roce 2018 dosáhl přístav Pireus v roce 2019 rekordního objemu odbavených kontejnerů, přičemž 40 % celkového objemu pochází z Číny.
„Přístav Pireus se každoročně účastní veletrhu CIIE, aby prozkoumal nové možnosti spolupráce a usiloval o oboustranně výhodné partnerství s Čínou," uvedla pro Čínskou mediální skupinu (CMG) vystavovatelka Evdoxia Kastrinelliová a dodala, že provozovatel přístavu se bude akce účastnit i v budoucnu.
Společnost Apitv, dodavatel automobilových technologií se sídlem v Dublinu, se výstavy účastní poprvé. Společnost, která je součástí globálního výrobce průmyslového zařízení s více než stoletou historií, představuje více než 45 špičkových technologických inovací, včetně řešení pro vodíkovou energii, čerpadel na kapalný vodík a dalších pokročilých produktů, které mají v Číně vesměs premiéru.
„Viděli jsme, jaký vliv má CIIE v průběhu let na globální obchod, a vzhledem k rychlému rozvoji čínského automobilového průmyslu je to pro nás vynikající příležitost využít tuto platformu k navázání hlubší spolupráce s podniky v Číně i po celém světě," řekl zástupce vystavovatele Ťiang Wej-chao.
Kromě technologických produktů a spotřebního zboží z rozvinutých zemí se letošního veletrhu zúčastnilo také velké množství rozvojových zemí, včetně 37 nejméně rozvinutých zemí světa. Těmto zemím bylo zdarma poskytnuto více než 120 výstavních stánků. Některé stánky upozorňují na africké zemědělské speciality, jako jsou arašídy, káva, med a pivo.
Během summitu Fóra o čínsko-africké spolupráci v roce 2024 Čína oznámila, že plánuje poskytnout nulové celní odbavení na všechny položky cla nejméně rozvinutým zemím s diplomatickými styky s Čínou, včetně 33 afrických států. V návaznosti na to bylo počátkem října bezcelně odbaveno 22 tun avokáda dovezeného z Jihoafrické republiky, které dorazilo do šanghajského přístavu Jang-šan.
Při slavnostním zahájení Li zdůraznil, že je třeba posílit konsenzus o otevírání, a dodal, že všechny strany by měly společně dodržovat mezinárodní hospodářské a obchodní řády a pravidla a důsledně plnit mnohostranné a dvoustranné hospodářské a obchodní dohody.
V letošním roce Čína zavedla řadu opatření, aby zdůraznila svůj závazek k hlubším reformám a větší otevřenosti.
Od 8. listopadu Čína umožní bezvízový vstup občanům z dalších devíti zemí, čímž se jejich celkový počet zvýší na téměř 30. Dne 1. listopadu Čína zavedla aktualizovaný negativní seznam pro zahraniční investice a zrušila všechna omezení ve výrobním sektoru.
Země také revidovala politiku pro zahraniční investice do společností kótovaných na burze a nově povolí nemocnice se zahraničními investicemi v devíti městech. Bude také zaveden celostátní negativní seznam pro přeshraniční obchod se službami.
Vzhledem k tomu, že Čína pokračuje v otevírání ekonomiky a stimulaci růstu, zvýšil Mezinárodní měnový fond (MMF) svou prognózu růstu pro Čínu na 5 procent, což odpovídá původnímu růstovému cíli země.
Agentura Bloomberg uvedla, že na základě prognóz MMF se očekává, že Čína zůstane v příštích pěti letech největším přispěvatelem k celosvětovému hospodářskému růstu a překoná tak celkový příspěvek všech zemí G7.
Čína bude dále rozšiřovat institucionální otevírání a aktivně se přizpůsobovat mezinárodním ekonomickým a obchodním pravidlům o vysokém standardu, uvedl Li a přislíbil úsilí o realizaci strategie modernizace pilotních zón volného obchodu.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article