CGTN: Nová cesta novej éry: Čína načrtáva kurz modernizácie
PEKING, 2. januára 2023 /PRNewswire/ -- Čína sa už viac ako storočie neúnavne snaží o modernizáciu – od cieľa „revitalizovať Čínu" po cieľ v podobe „štyroch modernizácií", ktorý bol spustený po založení Čínskej ľudovej republiky v roku 1949 a týkal sa poľnohospodárstva, priemyslu, obrany a vedy.
Modernizácia už nie je pre čínsky ľud len snom. V roku 2022 predstavilo vedenie Číny svoj plán budovania modernej socialistickej Číny vo všetkých aspektoch s jedinečnou čínskou cestou.
„Bol vypracovaný ambiciózny plán na vybudovanie modernej socialistickej krajiny vo všetkých aspektoch a napredovanie veľkej obnovy čínskeho národa na všetkých frontoch prostredníctvom čínskej cesty k modernizácii, ktorý nám jasne oznamuje čas, aby sme sa vydali na novú cestu," povedal v sobotu vo svojom novoročnom príhovore čínsky prezident Si Ťin-pching.
Smerom k „čínskej modernizácii"
V októbri bola čínska modernizácia, kľúčový pojem definujúci cestu Číny k obnove, prvýkrát zapísaná do správy pre Národný zjazd Komunistickej strany Číny (KSČ).
Čínska modernizácia má prvky, ktoré sú univerzálne pre všetky procesy modernizácie, ale vyznačuje sa črtami, ktoré sú jedinečné pre čínsky kontext.
Prezident Si Ťin-pching zdôraznil jedinečné črty čínskej modernizácie: modernizácia obrovského počtu obyvateľov, spoločná prosperita pre všetkých, materiálny a kultúrno-etický pokrok, harmónia medzi ľudstvom a prírodou a mierový rozvoj.
Čína sa snaží dosiahnuť modernizáciu pre viac ako 1,4 miliardy ľudí, čo je viac ako súčet obyvateľov všetkých vyspelých krajín dnešného sveta.
Vďaka stabilnému rastu vlastnej ekonomiky Čína podporuje spoločnú prosperitu, aby zabezpečila, že každý dostane spravodlivý podiel na jej hospodárskom úspechu, a znížila nerovnosť. Podľa Modrej knihy spoločnej prosperity sa čínsky index spoločnej prosperity zvýšil o 79,3 % z 24,67 v roku 2013 na 44,23 % v roku 2020.
Zatiaľ čo Čína pokračuje v upevňovaní materiálneho základu pre modernizáciu a zlepšovanie materiálnych podmienok pre dobré životné podmienky ľudí, snaží sa rozvíjať vyspelú socialistickú kultúru, podporovať silné ideály a presvedčenia a zachovávať kultúrne dedičstvo Číny. Čína má v súčasnosti na zozname nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO 43 položiek, čo je najviac na svete.
Vedená novou filozofiou rozvoja, ktorá zahŕňa inovatívny, koordinovaný, ekologický, otvorený a zdieľaný rozvoj, bola Čína aj v roku 2022 popredným motorom rastu svetovej ekonomiky. Medzinárodný menový fond predpokladá, že čínska ekonomika bude v roku 2022 rásť na úrovni 3,2 %, v súlade s plánovaným globálnym tempom.
Ako čínske vedenie už veľakrát prisľúbilo, krajina sa naďalej zaviazala k mierovému rozvoju. Jedným z príkladov je Globálna bezpečnostná iniciatíva spustená v apríli. Už si získala uznanie a podporu od viac ako 70 krajín.
S pevnými krokmi
KSČ sa usiluje realizovať socialistickú modernizáciu od roku 2020 do roku 2035 a od roku 2035 do polovice storočia chce vybudovať z Číny veľkú modernú socialistickú krajinu, ktorá je prosperujúca, silná, demokratická, kultúrne vyspelá, harmonická a krásna.
Cesta k dosiahnutiu cieľov sa už formuje. Vďaka svojej filozofii rozvoja zameranej na ľudí si krajina vybudovala najväčšie systémy vzdelávania, sociálneho zabezpečenia a zdravotnej starostlivosti na svete.
Si Ťin-pching nazval inovácie srdcom modernizačného úsilia Číny. Snaha Číny o nezávislosť vo vedeckých inováciách sa odráža v jej rôznych úspechoch zahŕňajúc navigačný satelitný systém Beidou, prieskum vesmíru vrátane sond na Mesiaci a Marse a výstavbu vlastnej čínskej vesmírnej stanice a hlbokomorskej ponorky Fendouzhe s ľudskou posádkou. Krajina tiež vyvinula vlastné technológie vysokorýchlostných železníc, komunikačné technológie 5G a umelú inteligenciu.
V rebríčku Global Innovation Index 2022, ktorý zostavila Svetová organizácia duševného vlastníctva (WHO), špecializovaná agentúra OSN, sa Čína dostala na 11. miesto spomedzi 132 hodnotených ekonomík.
Modernizácia Číny, vedená víziou Si Ťin-pchinga „zdravé vody a svieže hory sú neoceniteľným bohatstvom", tiež zdôrazňuje harmonické spolunažívanie medzi ľudstvom a prírodou. Krajina za posledných 10 rokov znížila svoju intenzitu emisií uhlíka o 34,4 % a prisľúbila, že do roku 2030 dosiahne maximum emisií CO2 a do roku 2060 dosiahne uhlíkovú neutralitu.
Čína okrem toho opätovne zdôrazňuje, že bude presadzovať širší program otvárania sa vo viacerých oblastiach a do väčšej hĺbky, nasledovať čínsku cestu k modernizácii a zdieľať príležitosti rozvoja národa so svetom. Podľa Generálnej colnej správy za prvých 11 mesiacov roku 2022 vzrástol čínsky obchod s tovarom medziročne o 8,6 % na 38,34 bilióna čínskych jüanov (5,5 bilióna USD).
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article