CGTN: Nová cesta pro novou éru: Čína definuje cestu modernizace
PEKING, 2. ledna 2023 /PRNewswire/ -- Čína již více než sto let neúnavně usiluje o modernizaci – od „revitalizace Číny" až po cíl „čtyř modernizací", který byl zahájen po založení Čínské lidové republiky v roce 1949 a týkal se zemědělství, průmyslu, obrany a vědy.
Nyní už modernizace není pro Číňany pouhým snem. V roce 2022 představilo čínské vedení svůj plán na vybudování všeobecně moderní socialistické Číny s jedinečně čínským přístupem.
„Byl vypracován ambiciózní plán pro budování všeobecně moderní socialistické země a pro další pokroky v úsilí o významné omlazení čínského národa na všech úrovních prostřednictvím čínské cesty modernizace, který nám připomíná, že je čas na to, abychom se vydali po nové cestě," prohlásil čínský ve svém sobotním novoročním projevu prezident Si Ťin-pching.
Vstříc čínské modernizaci
V říjnu byla čínská modernizace, klíčový termín, který definuje cestu Číny k omlazení, poprvé zapsána do zprávy pro celostátní sjezd Komunistické strany Číny (KS Číny).
Čínská modernizace obsahuje prvky, které jsou společné modernizačním procesům všech zemí, charakterizují ji ale rysy jedinečné pro čínský kontext.
Prezident Si zdůraznil jedinečné prvky čínské modernizace: modernizaci velkého množství obyvatel, všeobecné prosperity, materiálního a kulturně-etického pokroku, harmonie mezi lidstvem a přírodou a mírového rozvoje, uvedl Si.
Čína usiluje o modernizaci pro více než 1,4 miliardy lidí, což je více než celkový počet obyvatel všech současných vyspělých zemí světa.
Čína, která neustále roste, se zasazuje o společnou prosperitu, aby zajistila, že každý získá spravedlivý podíl na jejím hospodářském úspěchu, a také o snížení nerovnosti. Podle Modré knihy společné prosperity se index společné prosperity Číny zvýšil o 79,3 %, konkrétně z hodnoty 24,67 v roce 2013 na hodnotu 44,23 v roce 2020.
Čína pokračuje v upevňování materiální základny pro modernizaci a zlepšování materiálních podmínek pro blahobyt lidí, a současně se snaží rozvíjet vyspělou socialistickou kulturu, podporovat silné ideály a přesvědčení a pokračovat v budování čínského kulturního dědictví. Na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO má Čína nyní celkem 43 položek, což je nejvíce na světě.
V roce 2022 se Čína i nadále řídila novou rozvojovou filozofií, která se vyznačuje inovativním, koordinovaným, ekologickým, otevřeným a sdíleným rozvojem, a stala se tak předním hybatelem růstu světové ekonomiky. Mezinárodní měnový fond předpovídá, že čínská ekonomika vzroste v roce 2022 o 3,2 %, což odpovídá celosvětovému předpokládanému tempu.
Jak čínské vedení mnohokrát slíbilo, země se i nadále zasazuje o mírový rozvoj. Jedním z jeho příkladů je Globální bezpečnostní iniciativa, která byla zahájena v dubnu. Získala již uznání a podporu z více než 70 zemí.
Učinit jednoznačné kroky
Cílem KS Číny je v letech 2020 až 2035 realizovat socialistickou modernizaci a od roku 2035 do poloviny tohoto století přeměnit Čínu v prosperující, silnou, demokratickou, kulturně vyspělou, harmonickou a krásnou moderní socialistickou velmoc.
Cesta k dosažení těchto cílů se již formuje. Díky své filozofii rozvoje zaměřené na lidi vybudovala země největší systém vzdělávání, sociálního zabezpečení a zdravotní péče na světě.
Si označil inovace za klíčovou podstatu čínského modernizačního úsilí. Snaha Číny o nezávislost v oblasti vědeckých inovací se odráží v řadě jejích úspěchů, včetně navigačního družicového systému Beidou, výzkumu vesmíru, který zahrnuje vyslání sond na Měsíc a Mars, nebo výstavby vlastní čínské vesmírné stanice či hlubinné ponorky Fendouzhe s lidskou posádkou. Země také vyvinula vlastní technologie vysokorychlostních železnic, komunikační technologie 5G a umělou inteligenci.
V globálním inovačním indexu 2022, který sestavuje Světová organizace duševního vlastnictví, specializovaná agentura OSN, se Čína mezi celkem 132 sledovanými ekonomikami umístila na 11. místě.
Čínské modernizační úsilí, vedené Siovou vizí, shrnutou v hesle „průzračná voda a svěží horské oblasti jsou neocenitelným bohatstvím", klade důraz také na harmonické soužití člověka s přírodou. Země za posledních 10 let snížila množství emisí uhlíku o 34,4 % a zavázala se, že emise CO2 dosáhnou svého maxima před rokem 2030 a do roku 2060 pak bude dosaženo uhlíkové neutrality.
Čína také znovu zdůrazňuje, že bude prosazovat širší program otevírání se ve více oblastech a do větší hloubky, že bude následovat čínskou cestu modernizace a že se bude o své rozvojové příležitosti dělit se světem. Podle Generální celní správy vzrostl čínský obchod se zbožím za prvních 11 měsíců roku 2022 meziročně o 8,6 % a dosáhl tak úrovně 38,34 bilionu jüanů (5,5 bilionu USD).
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article