CGTN: Jakou budoucnost má v Číně princip „jedna země, dva systémy"?
PEKING, 24. října 2022 /PRNewswire/ -- Si Ťin-Pchingova zpráva, přednesená na zahájení 20. celostátního sjezdu Komunistické strany Číny (KS Číny) zazněla v klíčovém okamžiku, kdy se Čína vydává na novou cestu budování moderní socialistické země ve všech ohledech.
Při představování plánu na vybudování moderní socialistické Číny ve všech ohledech věnoval Si celý oddíl svého referátu zdůraznění významu zásady „jedna země, dva systémy".
„Tento princip je třeba dodržovat dlouhodobě," uvedl, čímž rozptýlil pochybnosti a nedorozumění ohledně její budoucnosti.
‚To nejlepší institucionální uspořádání'
Čínské snahy o naplnění vize „jedna země, dva systémy" ve zvláštní administrativní oblasti (ZAO) Hongkong a zvláštní administrativní oblasti Macao zaznamenaly v uplynulém desetiletí historické pokroky i proměny.
Ve zvláštních administrativních oblastech byly vytvořeny právní systémy a mechanismy prosazování práva na ochranu národní bezpečnosti. V ZAO Hongkong byl přijat zákon o zajištění národní bezpečnosti a zdokonalen byl i volební systém regionu. Řízení o změně svého zákona o zajištění národní bezpečnosti zahájilo také Macao.
Si ve své zprávě ocenil princip „jedna země, dva systémy" jako velkou inovaci socialismu s čínskými rysy. „Ukázalo se, že pro zajištění trvalé prosperity a stability ZAO Hongkong a Macao po jejich znovupřipojení k vlasti jde o to nejlepší institucionální uspořádání."
Potvrdil také zásadu „lid Hongkongu spravuje Hongkong a lid Macaa spravuje Macao" a vysokou míru autonomie obou zvláštních administrativních oblastí.
Správce Hongkongu John Lee zdůraznil, že Siova zpráva slouží jako vodítko pro budoucí činnost zvláštních administrativních oblastí a uvedl, že bohatý obsah zprávy o politice „jedna země, dva systémy" a záležitostech Hongkongu a Macaa jej potěšil, neboť ukazuje, jak velký význam ústřední vláda přikládá agendě týkající se zvláštních administrativních oblastí a zásady „jedna země, dva systémy".
Lee dále uvedl, že v posledních pěti letech, kdy město prošlo nejtěžší zkouškou od svého znovupřipojení k vlasti, byla Čína pro ZAO Hongkong největší oporou.
Rovněž správce ZAO Macao Ho Iat Seng uvítal, že Siova zpráva poskytla Macau jasný směr pro úspěšné uplatňování zásady „jedna země, dva systémy".
Konstatoval, že zpráva „ilustruje význam, který ústřední vláda přikládá péči o systém ‚jedna země, dva systémy' a její vstřícnost v těchto otázkách," a že výrazně posílila důvěru obyvatel Macaa v rozvoj města.
Integrace do národního rozvoje
Si se ve své zprávě zavázal, že oběma regionům pomůže vyřešit hluboce zakořeněné a kontroverzní problémy, které se v průběhu jejich rozvoje vyskytly a zdůraznil, že bude vyvinuto úsilí na podporu Hongkongu a Macaa při jejich lepší integraci do celkového národního rozvoje.
Klíčovým prvkem rozvoje zásady „jedna země, dva systémy" a důležitým počátečním bodem pro integraci obou zvláštních administrativních oblastí do celkového rozvoje země byl plán rozvoje oblasti Velkého zálivu (Greater Bay Area, GBA) Kuang-tung - Hongkong - Macao, který naplánoval a prosadil sám Si.
Oblast zahrnuje obě zvláštní administrativní oblasti a devět měst v sousední provincii Kuang-tung. Její celková rozloha činí přibližně 56 000 km2 a žije zde asi 6 % čínské populace.
V uplynulých letech se v GBA rychle přecházelo od plánů k činům. Díky výstavbě a zprovoznění mostu Hongkong-Ču-chaj-Macao, expresního železničního spojení Kanton-Šen-čen-Hongkong a dalších kanálů spojujících východní a západní břehy ústí Perlové řeky (Ču-ťiang) vznikl v GBA „okruh hodinové dostupnosti". Celková délka fungujících železničních tratí v GBA dosáhla téměř 2 500 kilometrů.
V roce 2021 proniklo na seznam Global 500 časopisu Fortune 25 společností z GBA (oproti 17 společnostem v roce 2017), čímž Velký záliv poprvé překonal i oblast New York Bay Area.
Hrubý domácí produkt (HDP) GBA dosáhl v loňském roce 12,6 bilionu jüanů (1,97 bilionu dolarů), což je o 2,4 bilionu jüanů více než v roce 2017. GBA, která zaujímá méně než 1 % rozlohy země, tak vygenerovala 12 % národního HDP.
Zástupce vedoucího Národní komise pro rozvoj a reformy Čao Čen-sin v pondělí na tiskové konferenci k probíhajícímu 20. celostátnímu sjezdu KS Číny prohlásil, že Čína ještě zintenzivní své úsilí o vybudování GBA v ukázkový model kvalitního rozvoje, přičemž se zaměří zejména na podporu technologických inovací, stimulaci koordinovaného průmyslového rozvoje a zlepšení životních podmínek obyvatel.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article