CGTN: Jak se Čína snaží budovat celosvětové společenství sdílené budoucnosti?
PEKING, 26. září 2023 /PRNewswire/ -- Od Fidži přes Lesotho až po Rwandu pomáhá čínská technologie Juncao, která k pěstování jedlých hub využívá trávu namísto dřeva, řešit významný problém - produkce jedlých hub musela být závislá na kácení stromů.
Stejně jako je Juncao zemědělci v Lesothu přezdívána "tráva prosperity", Čína uspořádala 270 školení o této technologii, která za posledních 20 let vyškolila více než 10.000 lidí ze 106 zemí.
Kromě Juncao zaznamenaly v zúčastněných zemích solidní pokrok také hybridní rýže, silnice, mosty, studny a další projekty v rámci Iniciativy pásu a cesty (BRI), které místním obyvatelům pomáhají žít šťastnější a lepší život.
Podle bílé knihy nazvané "Globální společenství sdílené budoucnosti" je iniciativa BRI "živým příkladem" budování celosvětového společenství sdílené budoucnosti a " celosvětového veřejného přínosu" a platformy spolupráce, kterou Čína poskytuje světu: V úterý byla zveřejněna zpráva "Společné sdílené místo pro všechny", kterou vydala Čína.
Letos si připomínáme desáté výročí této Iniciativity, kterou poprvé navrhl čínský prezident Si Ťin-pching v roce 2013.
Na úterní tiskové konferenci čínský ministr zahraničí Wang I uvedl, že tuto vizi podpořilo širší mezinárodní společenství.
Odráží snahu stále většího počtu zemí a národů o mír, spravedlnost a pokrok a jejich společné úsilí o budování lepšího světa, řekl Wang.
Čína v akci
Od zavedení iniciativy BRI před deseti lety Čína usiluje o "otevřenou, ekologickou, čistou a vysoce standardní" spolupráci s cílem podpořit udržitelný rozvoj a zlepšit život lidí.
Podle zprávy Světové banky Belt and Road Economics se po plné realizaci BRI zvýší obchod mezi zeměmi BRI o 4,1 %. Do roku 2030 bude BRI generovat roční celosvětové příjmy ve výši 1,6 bilionu dolarů.
"BRI je iniciativou pro hospodářskou spolupráci, nikoli pro geopolitické nebo vojenské aliance," uvádí se v bílé knize. "Je to otevřený a inkluzivní proces, který není zaměřen na žádnou stranu ani ji nevylučuje."
Iniciativa, k níž se do července 2023 připojily více než tři čtvrtiny zemí světa a více než 30 mezinárodních organizací, není podle nově zveřejněného dokumentu "čínským klubem" ani "soukromou cestou žádné strany".
Jako největší rozvojová země světa a člen globálního Jihu se Čína ze všech sil snaží pomáhat ostatním rozvojovým zemím a pomáhat příjemcům rozšiřovat jejich rozvojové kapacity, což je úsilí podporované prostřednictvím Globální rozvojové iniciativy.
Ve spolupráci s mezinárodními organizacemi Čína realizovala více než 130 projektů zaměřených na snižování chudoby, potravinovou bezpečnost a změnu klimatu v téměř 60 zemích včetně Etiopie, Pákistánu a Nigérie. Podle bílé knihy to přineslo prospěch více než 30 milionům lidí.
Ve svém úterním projevu Wang zdůraznil, že je třeba vrátit rozvojové otázky do centra mezinárodní agendy, aby z nich měli prospěch obyvatelé všech zemí spravedlivějším způsobem.
V reakci na zjevný bezpečnostní problém se Čína prostřednictvím Globální bezpečnostní iniciativy snaží vytvořit novou cestu k bezpečnosti, která by zahrnovala dialog namísto konfrontace, partnerství namísto spojenectví a výsledky, které by byly výhodné pro všechny, namísto hraní s nulovým součtem.
Čína rovněž vyzývá ke společnému prosazování respektu k rozmanitosti civilizací prostřednictvím Globální civilizační iniciativy. Zavedla například program Kulturní hedvábná stezka a založila mezinárodní aliance divadel, muzeí, uměleckých festivalů, knihoven a muzeí umění Hedvábné stezky.
'Jedna velká rodina v globální vesnici'
Po deseti letech dosáhlo budování globálního společenství sdílené budoucnosti významných úspěchů. Tato vize byla šest let po sobě zapsána do rezolucí Shromáždění OSN a začleněna do několika rezolucí a prohlášení multilaterálních institucí.
Čína vybudovala společenství sdílené budoucnosti s desítkami zemí a regionů, uvedl v úterý čínský ministr zahraničí. Wang dodal, že Globální rozvojová iniciativa a Globální bezpečnostní iniciativa získaly podporu více než 100 zemí a Globální civilizační iniciativa získala pozitivní ohlasy od řady zemí.
Varoval však, že vzhledem k tomu, že lidstvo se nachází na další křižovatce dějin, nemá konfrontace v táboře nebo hra s nulovým součtem perspektivu.
Tváří v tvář celosvětové krizi, jak jasně uvádí bílá kniha, je více než 190 zemí světa "na jedné velké lodi" a všichni lidé jsou "jedna velká rodina v této globální vesnici".
"Žádná země, ať už je jakkoli silná, nezvládne všechno sama. Musíme se zapojit do celosvětové spolupráce," stálo v něm.
Vize globálního společenství společné budoucnosti se podle bílé knihy povznáší nad výlučná pravidla blokační politiky, představu, že moc dělá právo, a "univerzální hodnoty" definované hrstkou západních zemí.
"Odpovídá trendu doby, odráží volání po globální spolupráci a přispívá ke spravedlivějšímu a rovnějšímu mezinárodnímu řádu."
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article