CGTN: Ako Čína buduje globálne spoločenstvo spoločnej budúcnosti?
PEKING, 26. septembra 2023 /PRNewswire/ -- Od Fidži po Lesotho a Rwandu čínska technológia Juncao, ktorá na pestovanie jedlých húb využíva trávu namiesto dreva, pomáha riešiť významný problém – produkcia jedlých húb sa musela spoliehať na výrub stromov.
V Lesothe farmári prezývajú Juncao „trávou prosperity", pričom Čína za posledných 20 rokov zorganizovala 270 školení o tejto technológii, na ktorých bolo vyškolených viac ako 10 000 ľudí z 106 krajín.
Okrem Juncao, hybridnej ryže, ciest, mostov, studní a ďalších projektov v rámci Iniciatíva Pás a cesta (BRI) sa v zúčastnených krajinách dosiahol výrazný pokrok, ktorý pomáha miestnym obyvateľom žiť šťastnejší a lepší život.
Podľa bielej knihy s názvom „Globálne spoločenstvo spoločnej budúcnosti: návrhy a opatrenia Číny", ktorá bol zverejná v utorok, je BRI „živým príkladom" budovania globálneho spoločenstva spoločnej budúcnosti a „globálnym verejným blahom" a platformou spolupráce, ktorú Čína poskytuje svetu.
Tento rok si pripomíname 10. výročie tejto vízie, ktorú prvýkrát navrhol čínsky prezident Si Ťin-pching v roku 2013.
Čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi na utorkovej tlačovej konferencii uviedol, že túto víziu podporilo širšie medzinárodné spoločenstvo.
Odzrkadľuje snahu čoraz väčšieho počtu krajín a národov o mier, spravodlivosť a pokrok a ich spoločné úsilie o budovanie lepšieho sveta, uviedol Wang.
Čína v akcii
Od spustenia iniciatívy BRI pred 10 rokmi sa Čína usiluje o „otvorenú, ekologickú, čistú a vysokoštandardnú" spoluprácu s cieľom podporiť udržateľný rozvoj a zlepšiť život ľudí.
Podľa správy Svetovej banky pod názvom „Belt and Road Economics", sa pri plnej implementácií BRI, obchod medzi krajinami BRI zvýši o 4,1 percenta. Do roku 2030, budú ročné celosvetové príjmy BRI vo výške 1,6 bilióna dolárov.
„BRI je iniciatívou pre hospodársku spoluprácu, nie pre geopolitické alebo vojenské spojenectvo," uvádza sa v bielej knihe. „Je to otvorený a inkluzívny proces, ktorý sa nezameriava ani nevylučuje žiadnu stranu."
Iniciatíva, ku ktorej sa do júla 2023 pripojilo viac ako tri štvrtiny krajín sveta a viac ako 30 medzinárodných organizácií, nie je „čínskym klubom," ani „súkromnou cestou jednej strany", ako sa uvádza v novo zverejnenom dokumente.
Čína ako najväčšia rozvojová krajina na svete a člen globálneho Juhu vynakladá maximálne úsilie na pomoc ostatným rozvojovým krajinám a na pomoc prijímajúcim krajinám pri rozširovaní ich rozvojových kapacít, ktoré podporuje prostredníctvom Globálnej rozvojovej iniciatívy.
V spolupráci s medzinárodnými organizáciami Čína realizovala viac ako 130 projektov v oblasti znižovania chudoby, potravinovej bezpečnosti a klimatických zmien v takmer 60 krajinách vrátane Etiópie, Pakistanu a Nigérie. Podľa bielej knihy z toho malo prospech viac ako 30 miliónov osôb.
V utorkovom prejave Wang zdôraznil, že je potrebné vrátiť rozvojové otázky do centra medzinárodnej agendy, aby z nich mali prospech obyvatelia všetkých krajín spravodlivejším spôsobom.
V reakcii na zjavný bezpečnostný deficit sa Čína prostredníctvom Globálnej bezpečnostnej iniciatívy snaží vytvoriť novú cestu k bezpečnosti, ktorá by zahŕňala dialóg namiesto konfrontácie, partnerstvo namiesto spojenectva a výsledky, ktoré by boli výhodné pre obe strany, namiesto hry s nulovým výsledkom.
Čína tiež vyzýva na spoločné presadzovanie rešpektovania rozmanitosti civilizácií prostredníctvom Iniciatívy globálnej civilizácie. Realizovala napríklad program Kultúrna hodvábna cesta a založila medzinárodné divadlo, múzeum, umelecký festival, knižnicu a aliancie múzeí umenia Hodvábnej cesty.
„Jedna veľká rodina v globálnej dedine"
Po desiatich rokoch prinieslo budovanie globálneho spoločenstva spoločnej budúcnosti svoje ovocie. Táto vízia bola šesť rokov po sebe zapísaná do rezolúcií Valného zhromaždenia OSN a začlenená do viacerých rezolúcií a vyhlásení multilaterálnych mechanizmov.
Čína vybudovala spoločenstvá spoločnej budúcnosti s desiatkami krajín a regiónov, uviedol v utorok čínsky minister zahraničných vecí. Wang dodal, že Globálna rozvojová iniciatíva a Globálna bezpečnostná iniciatíva získali podporu od viac ako 100 krajín a Iniciatíva globálnej civilizácie získala pozitívnu spätnú väzbu od viacerých krajín.
Varoval však, že keďže ľudstvo sa nachádza na ďalšej križovatke dejín, konfrontácia medzi tábormi alebo hra na nulový výsledok nemá perspektívu.
Ako sa jasne uvádza v bielej knihe, viac ako 190 krajín sveta čelí globálnej kríze, „všetci sme na jednej veľkej lodi" a všetci ľudia sú „jednou veľkou rodinou v tejto globálnej dedine".
„Žiadna krajina, nech je akokoľvek silná, nedokáže urobiť všetko sama. Musíme sa zapojiť do globálnej spolupráce," píše sa v nej.
Vízia globálneho spoločenstva so spoločnou budúcnosťou sa podľa bielej knihy povyšuje nad výlučné pravidlá blokovej politiky, nad predstavu, že moc robí právo a „univerzálne hodnoty" definované hŕstkou západných krajín.
„Je v súlade s trendom doby, odzrkadľuje výzvu na globálnu spoluprácu a prispieva k spravodlivejšiemu a rovnoprávnejšiemu medzinárodnému poriadku."
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article