CGTN: jak Chiny „płyną razem z całym światem po bezkresnym oceanie"
PEKIN, 1 czerwca 2021 r. /PRNewswire/ -- „Bezkresny jest ocean, po którym płyniemy z wiatrem" to wers z chińskiego wiersza napisanego 1000 lat temu.
To starożytne powiedzenie, które oznacza, że nie ma granic geograficznych dla miejsc, do których podróżujemy, aby spotkać się z przyjaciółmi, ma trwały oddźwięk we współczesnych Chinach.
„Chciałbym, aby było jasne dla wszystkich, że drzwi Chin nie zostaną zamknięte, a jedynie otworzą się jeszcze szerzej" - powiedział chiński prezydent Xi Jinping na Forum Boao dla Azji w 2018 roku.
Od reformy i otwarcia...
Niezwykłe zmiany, które były efektem chińskiej polityki reform i otwarcia kraju z 1978 r., świadczą o wielkiej wartości przekonania, że otwartość jest drogą do wzrostu i bogactwa.
Kierując się tą polityką, kraj ten przekształcił się z państwa w dużej mierze rolniczego w drugą co do wielkości gospodarkę świata.
Całkowity import i eksport towarów w Chinach wzrósł o 1,9 procent rok do roku do 32,16 bilionów juanów (około 4647 miliardów dolarów) w 2020 roku, osiągając rekordowy poziom pomimo ogólnoświatowego załamania dostaw i czyniąc z Chin jedyną dużą gospodarkę świata, która odnotowała dodatni wzrost w handlu zagranicznym towarami.
W 1978 r. wartość ta wynosiła zaledwie około 20,6 miliarda dolarów.
Chiny ciężko pracowały, aby przyciągnąć więcej globalnych inwestorów na swój ogromny rynek krajowy poprzez rozszerzenie dostępu do rynku i poprawę środowiska biznesowego.
Ostatnie badanie przeprowadzone przez Ministerstwo Handlu wskazuje, że 96,4 procent przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym jest optymistycznie nastawionych do perspektyw biznesowych w Chinach.
Według raportu Banku Światowego na rok 2020 Chiny już drugi rok z rzędu znalazły się w pierwszej dziesiątce gospodarek świata pod względem łatwości prowadzenia działalności gospodarczej dzięki solidnemu programowi reform.
Tymczasem Chiny podpisały umowy o współpracy ze 140 krajami i 31 organizacjami międzynarodowymi w ramach Inicjatywy Pasa i Drogi (BRI) od czasu jej rozpoczęcia w 2013 roku.
... do nowego wzorca rozwoju
W miarę jak Chiny rozpoczynają nową podróż w kierunku socjalistycznej modernizacji w ramach 14. planu pięcioletniego (2021-2025), otwarcie pozostaje kluczowe dla nowego planu rozwoju kraju.
Prezentując w ramach planu model rozwoju w oparciu o „podwójny obieg", Chiny zobowiązują się do dalszego otwarcia swoich rynków w ciągu najbliższych pięciu lat, aby przezwyciężyć spowolnienie gospodarcze wywołane wirusem i wspierać współpracę międzynarodową.
Nowy paradygmat rozwoju oznacza zapewnienie, że zarówno rynki krajowe, jak i zagraniczne są lepiej zintegrowane, a uwolnienie potencjału rynku krajowego pozwala na lepsze ich wykorzystanie.
Konkretne działania są już podejmowane.
Chiny posiadają obecnie 21 pilotażowych stref wolnego handlu (FTZ), po tym jak w zeszłym roku otworzyły trzy nowe strefy FTZ. Kraj podpisał również umowę o regionalnym wszechstronnym partnerstwie gospodarczym, która ma być największym na świecie blokiem wolnego handlu.
Wideo - https://www.youtube.com/watch?v=llVMizO8amM
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article