CGTN: Ako Čína "pláva spoločne so svetom na bezbrehom oceáne"
PEKING, 2. júna 2021 /PRNewswire/ -- „Bezbrehý je oceán, kde plávame s vetrom" je verš z čínskej básne napísanej pred 1000 rokmi.
Toto starobylé príslovie, ktoré znamená, že neexistujú zemepisné hranice, kam cestujeme za priateľmi, má v modernej Číne veľký ohlas.
"Chcel by som všetkým jasne povedať, že dvere otvárajúcej sa Číny sa nezatvoria a budú sa otvárať ešte viac," povedal čínsky prezident Si Ťin-pching na fóre Boao pre Áziu v roku 2018.
Od reforiem a otvorenia...
Pozoruhodné zmeny, ktoré vyplynuli z čínskej politiky reforiem a otvárania z roku 1978, svedčia o veľkej sile presvedčení, že otvorenosť je cestou k rastu a bohatstvu.
V súlade s touto politikou sa krajina zmenila z prevažne poľnohospodárskeho štátu na druhú najväčšiu ekonomiku na svete.
Celkový čínsky dovoz a vývoz tovaru sa v roku 2020 medziročne zvýšil o 1,9% na 32,16 biliónov jüanov (cca 4 647 miliárd dolárov), čím dosiahol rekordné hodnoty, a to napriek celosvetovému poklesu dodávok. Čína sa tak stala jedinou veľkou svetovou ekonomikou, ktorá zaznamenala kladný rast zahraničného obchodu.
V roku 1978 predstavoval objem vývozu len 20,6 miliardy dolárov.
Čína usilovne pracuje na tom, aby na svoj obrovský domáci trh prilákala viac globálnych investorov a snaží sa otvoriť prístup na miestny trh a zlepšovať podnikateľské prostredie.
Nedávny prieskum ministerstva obchodu ukazuje, že 96,4% podnikov so zahraničnými investíciami je optimistických ohľadom svojich obchodných vyhliadok v Číne.
Podľa správy Svetovej banky na rok 2020 sa Čína tiež už druhý rok po sebe zaradila medzi desať najlepších ekonomík sveta, pokiaľ ide o jednoduchosť podnikania, a to vďaka programu hĺbkových reforiem.
Od spustenia iniciatívy Nová hodvábna cesta v roku 2013 podpísala Čína dohody o spolupráci so 140 krajinami a 31 medzinárodnými organizáciami.
... k novému modelu rozvoja
V čase, keď sa Čína prostredníctvom 14. päťročného plánu (2021-2025) vydáva na novú cestu socialistickej modernizácie, je otváranie čínskej ekonomiky aj naďalej zásadnou súčasťou nového plánu rozvoja krajiny.
Čína v pláne predstavila svoj rozvojový model "dvojitého obehu" a zaväzuje sa, že v nasledujúcich piatich rokoch ďalej otvorí svoje trhy, aby sa vysporiadala so spomalením ekonomiky, ktoré spôsobila celosvetová pandémia nového koronavírusu a podporila medzinárodnú spoluprácu.
Nové paradigma rozvoja znamená zabezpečiť lepšie prepojenie a využitie domácich aj zahraničných trhov uvoľnením potenciálu domáceho trhu.
Konkrétne snahy už prebiehajú.
Čína má teraz 21 pilotných zón voľného obchodu (ZVO) po tom, čo v minulom roku predstavila tri nové zóny voľného obchodu. Podpísala tiež dohodu o regionálnom hospodárskom partnerstve, ktorá má byť najväčším blokom voľného obchodu na svete.
Video - https://www.youtube.com/watch?v=llVMizO8amM
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article