CGTN: Čínský růst podpoří v roce 2023 oživení světové ekonomiky
PEKING, 6. ledna 2023 /PRNewswire/ -- Vzhledem k přetrvávajícím dopadům pandemie covidu-19 a negativnímu vlivu situace na Ukrajině čelí světová ekonomika, která již ztratila na tempu, další nejistotě.
Pokračující zpřísňování fiskální a měnové politiky s cílem snížit inflaci v některých zemích spolu s narušením dodavatelských řetězců a poklesem průmyslové výroby dále oslabují globální ekonomické vyhlídky.
Ústav pro mezinárodní finance se sídlem ve Washingtonu předpovídá, že globální hospodářský růst bude v roce 2023 nízký, ale čistě kladný a dosáhne přibližně 1,2 %, a že pokles spotřebitelské a podnikatelské důvěry způsobí v Evropě pokles průměrného ročního růstu HDP o 2,0 %.
Čína si tváří v tvář mnoha výzvám udržela během pandemie hospodářskou stabilitu. Byla mezi prvními zeměmi na světě, které v roce 2020 obnovily normální činnost a znovu otevřely podniky, a stala se jedinou velkou ekonomikou, která v tomto roce dosáhla kladného růstu.
„Číně se podařilo dopad pandemie na své dodavatelské řetězce a obchodní transakce minimalizovat," uvedl profesor Liu Bin z Čínského institutu pro studium WTO při Univerzitě mezinárodního obchodu a ekonomie v Pekingu.
„Vzhledem k významné roli Číny v globálním obchodě by její optimalizovaná opatření a nedávné úpravy v oblasti boje proti pandemii mohly dodat světové ekonomice vitalitu a včasný impuls."
Podle národních zdravotnických úřadů Čína ukončí 8. ledna požadavek karantény pro osoby přijíždějící ze zahraničí. Tato politika je jedním z nejnovějších kroků v rámci opětovného otevření země.
Během půl hodiny po vyhlášení zmírněných cestovních omezení se počet vyhledávání oblíbených zahraničních destinací zdesetinásobil. Podle údajů čínské cestovatelské platformy Ctrip dosáhlo vyhledávání letenek a mezinárodních hotelů tříletého maxima.
„Po vyladění protiepidemických politik se čínský hospodářský růst v roce 2023 obnoví," uvedl Liu pro CGTN.
Podle jeho slov je oživení, které se očekává rychleji na domácím než na mezinárodním trhu, důležitým aspektem posílení důvěry v celosvětové hospodářské oživení.
Optimismus ohledně čínské ekonomiky v návaznosti na optimalizaci preventivních protipandemických opatření v zemi vyjádřily také zahraniční finanční instituce. Podle prognózy společnosti J.P. Morgan Asset Management by se růst čínského HDP měl v roce 2023 vrátit na 5,4 %. Také podle analytiků americké investiční banky Goldman Sachs je celkový ekonomický výhled pozitivní, a to i přes nárůst případů nákazy.
Zahraniční společnosti mají i na pozadí pandemie covidu-19 nadále zájem v Číně investovat. Podle údajů ministerstva obchodu se přímé zahraniční investice v pevninské Číně za prvních deset měsíců roku 2022 meziročně zvýšily o 17,4 % na 168,3 miliardy dolarů.
Podle zprávy, kterou v září 2022 zveřejnila Americká obchodní komora v jižní Číně, uvedlo 76 % amerických společností, že do konce roku 2022 hodlají v Číně znovu investovat a rozšířit své stávající aktivity.
„V konečném důsledku je naší budoucností spolupráce," uvedl prezident Americké obchodní komory v jižní Číně Harley Seyedin se zdůrazněním, že Čína bude i nadále prosperovat mírovým způsobem, který bude přínosem pro svět.
Německé přímé zahraniční investice v pevninské Číně zatím v prvních osmi měsících roku 2022 meziročně vzrostly o 30,3 % a kumulované oboustranné investice přesáhly 55 miliard dolarů, vyplývá z údajů čínského ministerstva obchodu.
Během návštěvy německého kancléře Olafa Scholze v Číně v listopadu 2022 projevilo zájem o setkání s ním asi 100 německých podnikatelů. Přijato bylo 12 manažerů včetně zástupců společností Siemens, Merck, Deutsche Bank a BioNTech.
Čína jako největší obchodní partner Německa v posledních šesti letech přilákala v roce 2022 zvýšené investice německých podniků.
Německá chemická skupina BASF v září otevřela továrnu v Čan-ťiangu na západním pobřeží provincie Kuang-tung, která je součástí její investiční strategie v hodnotě až 10 miliard eur (10,68 miliardy USD) do roku 2030.
První závod bude podle firemního prohlášení vyrábět 60 000 tun technických plastických hmot pro automobilový a elektronický průmysl ročně.
Volkswagen v říjnu oznámil, že hodlá investovat přibližně 2,4 miliardy eur (2,6 miliardy dolarů) do společného podniku v Číně, který má zvýšit efektivitu automatizovaného řízení, zatímco automobilka BMW v listopadu oznámila investici ve výši 10 miliard jüanů (1,4 miliardy dolarů) do rozšíření výroby baterií pro elektromobily v Číně.
Čína si zachovává svou přitažlivost pro zahraniční investory díky dalšímu rozšiřování přístupu na trh a zefektivňování procesů zahraničních investic. V roce 2020 vstoupil v platnost zákon o zahraničních investicích, který chrání práva a zájmy zahraničních investorů.
Zákon například ukládá vládě zřídit systém služeb, který bude společnostem financovaným ze zahraničí poskytovat mimo jiné konzultace a služby týkající se zákonů, předpisů a informací o investičních projektech.
Podle Generální celní správy vzrostl čínský obchod se zbožím za prvních 11 měsíců roku 2022 meziročně o 8,6 % a dosáhl tak úrovně 38,34 bilionu jüanů (7,47 bilionu USD).
„Odolnost vývozu z Číny, která je domovem životně důležitých světových dodavatelských řetězců, zlepšila celkovou stabilitu globálního dodavatelského řetězce," uvedl Liu a dodal, že pokud jde o domácí poptávku, obrovský čínský trh pomůže stabilizovat také globální exportní trh.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article